Reklama

Prasa zagraniczna

Jedyne miejsce w Europie

Białoruscy katolicy byli jednymi z nielicznych w Europie, którzy mogli cieszyć się radosnym przeżywaniem uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w swoich kościołach. W katedrze w Mińsku uroczystą Rezurekcję odprawił abp Tadeusz Kondrusiewicz. Według państwowych statystyk, na Białorusi koronawirusem zaraziło się ok. 2 tys. osób, z których 20 zmarło. Państwo nie wprowadziło polityki przymusowej izolacji i dystansowania się.

The Australian

Niesprawiedliwy wyrok

W Wielkim Tygodniu Sąd Najwyższy Australii uznał, że kard. George Pell został skazany niesłusznie na 6 lat więzienia za rzekome molestowanie seksualne. Pierwszym publicznym wystąpieniem uniewinnionego kardynała było jego wielkanocne przesłanie, w którym zachęcił chrześcijan do przyjmowania cierpienia, także wynikającego z niesprawiedliwych wyroków sądowych. W wyniku wyroku kardynał spędził w więzieniu 404 dni. W tym czasie przeszedł wiele upokorzeń, a największym było to, że nie pozwolono mu sprawować Eucharystii.

Valeurs

Dopuśćcie księży do umierających!

Reklama

Szef Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – gwinejski kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego pisma Valeurs actuelles zwrócił uwagę, że z przyczyn sanitarnych kapłani nie mogą przyjść z pomocą już nie tylko chorym, ale nawet umierającym. Jednocześnie podkreślił mocno, że księża powinni robić wszystko, aby podczas epidemii COVID-19 być przy umierających.

W wywiadzie kardynał odniósł się również do kontrowersji, jakie wywołała jego niedawna książka na temat kapłańskiego celibatu. Podkreślił, że niewielu komentatorów zwróciło uwagę na najważniejszy postulat, którym, jego zdaniem, było wezwanie duchownych do rezygnacji z materialnych dóbr. W tym kontekście, nieco prowokacyjnie, zaapelował do jego największych krytyków – niemieckich biskupów, aby zrezygnowali z dotychczasowego sposobu finansowania Kościoła w Niemczech, opartego na przymusowym podatku pobieranym przez państwo.

CNA

Księża na oddziałach zakaźnych

W Stanach Zjednoczonych kościoły są pozamykane, ale księża są dopuszczani do chorych na COVID-19, także tych leżących w szpitalach zakaźnych. Oczywiście, zachowane są wszelkie procedury bezpieczeństwa.

Reklama

W archidiecezji Chicago został utworzony specjalny duchowy task team. Składa się on z 24 księży. Są to duchowni młodsi, przed 60. rokiem życia, w dobrym stanie zdrowia. Wezwani do szpitala przebierają się w kombinezony ochronne, zakładają maseczki, gogle, przyłbice i idą do chorych. Kapłani musieli się nauczyć również nowego sposobu udzielania sakramentu chorych. Nie mogą m.in. maczać w naczyńku z olejem kciuka dwa razy. Gdyby czynili to jak zwykle, skaziliby całe naczyńko. Teraz przed wejściem na salę chorego maczają od razu dwa palce: jednym namaszczają głowę, a drugim ręce chorego. Muszą również pamiętać o konieczności spalenia waty, którą wycierają palce. Wezwań nie mają dużo, ale się zdarzają.

CRUX

Biskup upomina się o otwarcie kościołów

Polskie władze zapowiadają stopniowe odmrażanie państwa. Mówi się o znoszeniu różnych restrykcji, ale mało słychać o szerszym otwarciu drzwi do kościołów. Podobnie wygląda sytuacja we Włoszech. Tam też biskupi nie sprawiali politykom kłopotu i bez dyskusji zgodzili się na początku marca na bardzo rygorystyczne ograniczenia w sprawowaniu kultu. Teraz przychodzi pora na luzowanie zakazów, ale słabo słychać głosy kościelne, które dopominałyby się o prawa ludzi wierzących.

Na razie znany jest tylko jeden taki głos katolickiego hierarchy. Kwestię tę podniósł abp Riccardo Fontana z Arezzo. – Dlaczego można iść do supermarketu po karczochy, a nie można pójść do kościoła? – pytał retorycznie. – Nasza katedra jest największym budynkiem w mieście, więc proszę mi wytłumaczyć, dlaczego rozsądne jest przebywanie w supermarkecie, a nierozsądne i ryzykowne przebywanie w o wiele większym kościele? – dodał.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję