Reklama

Kościół w przestrzeni kultury

Czterysta inicjatyw w 15 lat – to lapidarne podsumowanie aktywności fundacji Studium Culturae Ecclesiae z rejonu archidiecezji wrocławskiej, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 15-lecia działalności w dziedzinie kultury.

Fundacja przeciera szlaki ewangelizacji przez łączenie nauki ze sztuką oraz katolicką nauką społeczną. Zamysł jej fundatorów – dr Eweliny Kondzieli oraz ks. mgr. lic. Pawła Stypy jest od początku ściśle związany z aktywizacją studentów i absolwentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Celem jest stworzenie przestrzeni o dopracowanych formach administracyjno-organizacyjnych do zastosowania wiedzy zdobytej na uczelni teologicznej na rzecz uobecniania katolickiej nauki społecznej w życiu osób i parafii, we współdziałaniu z instytucjami życia publicznego.

Wszyscy potrzebujemy pojednania – to motto cyklu poświęconego obchodom 50. rocznicy powstania listu o pojednaniu, skierowanego przez biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego głównym autorem był kard. Bolesław Kominek. Na przykładzie inicjatyw zrealizowanych w ramach tego cyklu w 2015 r. przedstawię sposób, w jaki fundacja realizuje swe cele – nie tylko na rzecz Polaków, ale i w wymiarze międzynarodowym.

Reklama

Wspomniane orędzie pozostawiło trwały ślad w pojednaniu narodów Polski i Niemiec i dało podwaliny do normalizacji stosunków w powojennej Europie po zniszczeniach, których dokonała machina ideologii nazistowskiej – nie tylko w gospodarce świata, ale przede wszystkim w kulturze życia społeczeństw. W 2015 r. zrealizowaliśmy w związku z tym trzynaście inicjatyw skierowanych do młodych i dorosłych. Nawiązaliśmy współpracę z dyrekcjami szkół, na terenie których miały miejsce okolicznościowe wystawy zdjęć opracowane przez zarząd fundacji przy współpracy z Ośrodkiem Audiowizualnym Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Wyświetlany był film pt. Kapłan pojednania, wypożyczony z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, odbyły się także koncerty z prelekcją historyczną realizowane przy wsparciu centrów gminnych domów kultury. Cykl realizowany był w szkołach, kościołach, kinach i centrach domów kultury m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Chorzowie, Wodzisławiu Śląskim czy Oleśnicy. W Chorzowskim Centrum Kultury w spotkaniu z młodymi oraz delegacjami samorządowymi wzięli udział metropolici archidiecezji ważnych w życiu kard. Kominka – wrocławskiej i katowickiej. Sam cykl był objęty honorowym patronatem m.in. abp. Józefa Kupnego z Wrocławia.

W marcu, czerwcu i listopadzie 2015 r. zorganizowaliśmy trzy duże konferencje naukowe we współpracy z wykładowcami akademickimi oraz świadkami życia kard. Kominka. Ich przebieg i wyciągnięte po nich wnioski świadczą, że możliwe jest godne współdziałanie w ramach szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej, gdy podejmuje się starania i pracę na rzecz edukacji i pomocy człowiekowi.

W ramach konferencji w archikatedrze wrocławskiej została odprawiona uroczysta Msza św. Po wykładach w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego ich uczestnicy nawiedzili kryptę kard. Bolesława Kominka oraz pomnik na Ostrowie Tumskim. W myśl słów: „Wszyscy potrzebujemy pojednania”, uzmysłowiliśmy sobie, że pojednanie wciąż powinno się aktualizować w rodzinach, środowiskach i między narodami.

W ramach cyklu podjęliśmy tematy związane z opieką nad chorymi, ze współczesną ekonomią, duszpasterstwami akademickimi i współpracą międzynarodową. Stworzyliśmy m.in. cykl biblijny pt. Verbum cum Musica, cieszący się ogromną popularnością, oraz Międzynarodowy Festiwal Organowo-Wokalny. Odbyły się konferencje w ramach Międzynarodowych Targów Bezpieczeństwa Chemicznego oraz wykłady w rocznicę zesłania na Sybir kapłanów, którzy nieśli posługę w najodleglejszych miejscach.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.studium-culturae.com .

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska zbiórka na rzecz Kościoła na Wschodzie

[ TEMATY ]

Kościół

pomoc

BOŻENA SZTAJNER

Wsparcie inicjatyw na rzecz młodzieży oraz sfinansowanie opału dla ośrodków charytatywnych – to tegoroczne priorytety Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Jutro, w drugą niedzielę Adwentu, we wszystkich polskich kościołach odbędzie się zbiórka pieniędzy w ramach XVI Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W ub. roku zebrano 2,5 mln zł.

Sekretarz Zespołu ks. Leszek Kryża przypomniał w rozmowie z KAI, że pomoc ta obejmuje wszystkie kraje b. ZSRR, czyli od Bugu aż po Władywostok.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję