Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz Solidarności

Uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie upamiętniła 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” ZG Lubin. Uroczystości odbyły się 12 stycznia br.

Niedziela legnicka 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Solidarność

Lubin

Monika Łukaszów

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Wśród nich marszałek Sejmu Elżbieta Witek

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Wśród nich marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś obchodzimy rocznicę powstania „Solidarności” – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Kopalni Lubin. Tej Solidarności, która swój sposób działania oparła na Dekalogu. To jest wpisane w statut Związku Zawodowego „Solidarność” i to jest podstawa naszego działania. Dziś w imieniu wszystkich członków Solidarności proszę o modlitwę za nasze rodziny, za Solidarność, abyśmy tak jak nasz duchowy przewodnik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który ciągle nas uczył i powtarzał: „zło dobrem zwyciężaj”, konsekwentnie to czynili – mówił tuż przed rozpoczęciem Mszy św. Bogdan Nuciński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” O/ZG Lubin.

Eucharystii sprawowanej w intencji rodzin i członków Solidarności przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W homilii ksiądz biskup, nawiązując do Ewangelii, mówił o chrzcie świętym, który przypomina nam wejście w tajemnicę Chrystusa. Przypomniał także historię Solidarności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Nie przeciw komukolwiek, ale ku dobru wspólnemu – to zadanie zawarte w programie Jezusa. Wszystkim czynić dobrze, dbać o dobro wspólne. Dlatego ciągle trzeba nam przypominać początki i do nich wracać, mimo wszystkich trudności, które przez lata się pojawiały. Dziękując Panu Bogu za to, iż 40 lat temu powstała Solidarność, chcemy jednocześnie prosić, aby jej członkowie byli wierni temu, co zostało postawione na początku jako zadanie przed tymi, którzy chcieli i chcą ją tworzyć. To dzisiejsze święto to szczególne święto Solidarności. Pan Jezus solidarny z nami. Wstępując w wody Jordanu, stał się solidarny z ludźmi. On nie potrzebował oczyszczenia, był bez grzechu, ale chciał pokazać, jak bliski jest nam, abyśmy na co dzień też byli solidarni z Nim, nie tylko przy ołtarzu, uczestnicząc we Mszy św., ale także na co dzień – w szkole, pracy, w biurze czy gdziekolwiek jesteśmy. Bądźmy więc ludźmi, którzy realizują etykę solidarności – mówił ksiądz biskup.

W rocznicowych uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, a wśród nich duchowieństwo miasta Lubin wraz z kapelanem Solidarności ks. Marianem Kopko, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, oraz władze miejskie i powiatowe.

Proboszcz parafii ks. Krzysztof Krzyżanowski podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. – Eucharystia jest dziękczynieniem. W to dziękczynienie dzisiaj włączona jest wielka uroczystość jubileuszu 40-lecia Solidarności. Ona zawsze szła wartościami Bożymi, bo Solidarność wiedziała, czym jest dar Pana Boga w prawdzie, sprawiedliwości, uczciwości, o którą nieraz trzeba było walczyć. Wdzięczność składam Panu Bogu za to, że mogliśmy tutaj, przy tym ołtarzu sprawować Najświętszą Ofiarę Jego Syna, wspominając powstanie i życie Solidarności do dziś, modląc się o przyszłość – powiedział na zakończenie uroczystości ks. Krzyżanowski.

Po Mszy św. zgromadzeni w świątyni wysłuchali koncertu pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Macieja Wróblewskiego.

2020-01-21 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górnicza modlitwa w Zagłębiu Miedziowym

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

Zagłębie Miedziowe

ks. Piotr Nowosielski

Po raz kolejny miejscem modlitwy z intencji pracowników i ich rodzin Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź S.A., był kościół św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. To tradycyjne miejsce spotkań, związanych z uczczeniem św. Barbary patronki górników. Tak było i 4 grudnia bieżącego roku.

- Gromadzimy się przy tym ołtarzu, aby polecać Bogu przez pośrednictwo św. Barbary brać górniczą. Ich zanoszona dzisiaj modlitwa w tym miejscu, w naszym parafialnym wieczerniku, niech uprosi nam wszystkim światło, mądrość, abyśmy otwarci na Boże pouczenie, mogli jak najlepiej realizować nasze powołania, nabierając też odwagi do dalszych działań i w tych adwentowych dniach, z radością i nadzieją oczekiwali Pana - mówił ks. Piotr Zawadka proboszcz parafii, witając wszystkich uczestników.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję