Reklama

Niedziela Łódzka

A mury runą

Upadek muru berlińskiego i to, jak młodzież z krajów Europy Środkowo-Wschodniej postrzega to wydarzenie i jego wpływ na historię świata – było tematem spotkań z Merle Hilbk, dziennikarką przygotowującą audycję dla pierwszego programu radia Deutschlandfunk

Niedziela łódzka 45/2019, str. 3

[ TEMATY ]

historia

mury

Archiwum

Pamiątkowa fotografia z niemiecką dziennikarką

Pamiątkowa fotografia z niemiecką dziennikarką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szczególną lekcję historii prowadzoną w języku niemieckim i polskim uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Ojców Bernardynów przygotowali krótkie wykłady dotyczące historii Niemiec po II wojnie światowej, okoliczności powstania muru berlińskiego oraz tego, jak przez lata stanowił on symbol podzielonej na dwa bloki Europy. Drugą część zajęć stanowiła rozmowa z dziennikarką.

– Nasi uczniowie rzetelnie przygotowywali się do tego spotkania. Trudność stanowiło nie tyle przyswojenie szczegółowych informacji dotyczących historii Niemiec w II połowie XX wieku, ale potrzeba przekazania ich w języku niemieckim w skondensowanej formie. Wymagało to od uczniów nauczenia się wielu nowych, niezbyt często używanych przez nich słów i zwrotów w tym języku – mówi Marcin Jastrzębowski, dyrektor ds. nadzoru pedagogicznego Szkół Bernardyńskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W nagrywaniu audycji główną rolę grały skojarzenia i odczucia uczniów oraz historie zasłyszane przez młodzież od rodziców i dziadków. – Chciałam usłyszeć, jak młodzi ludzi w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej postrzegają upadek muru berlińskiego. Nie tylko pod kątem ich, bardzo dokładnej, wiedzy historycznej na ten temat, ale też ich opinii nt. nie tylko tego wydarzenia, a upadku komunizmu w ogóle. Chociaż nie mogą pamiętać tych wydarzeń, to na spotkaniu wielu uczestników opowiadało o historiach, które usłyszeli od swoich bliskich. Pokazuje to, jak ważne było to dla tamtego pokolenia wydarzenie – zauważa Merle Hilbk.

Uczniowie mieli też możliwość porozmawiania ze swoim gościem – naocznym świadkiem tamtych wydarzeń – nt. przemian, jakie zachodziły w Niemczech pod koniec XX wieku. Pytali m.in. o próby ucieczek z NRD na Zachód, a także jak bardzo różniły się części zjednoczonego po zburzeniu muru berlińskiego kraju.

Merle Hilbk to dziennikarka oraz autorka książek. Jej najbardziej znaną publikacją jest zbiór reportaży „Czarnobyl Baby”, która opowiada o życiu w strefie zamkniętej po ponad dwudziestu latach od wybuchu czarnobylskiego reaktora. Jak zapowiada dyrekcja Szkół Bernardyńskich, współpraca z dziennikarką będzie kontynuowana.

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemieckie zbrodnie miały pójść na polskie konto

Niedziela Ogólnopolska 16/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

historia

Mateusz Wyrwich

Węgrów. Fragment kirkutu, na którym Niemcy rozstrzeliwali Żydów

Węgrów. Fragment kirkutu,
na którym Niemcy rozstrzeliwali Żydów

Komu zależy na zaognieniu polsko-żydowskich relacji? Oto jedna z takich historii.

MATEUSZ WYRWICH: – Badania tragedii węgrowskich Żydów opisane przez Jana Grabowskiego w książce „Dalej jest noc...” są oparte w znacznym stopniu na relacji Szragi Fajwla Bielawskiego. Tymczasem, jak Pan udowadnia, książka Bielawskiego jest antypolską fikcją, zawiera wiele konfabulacji i zmyśleń. Dlaczego profesor historii na uniwersytecie w Ottawie, a zarazem współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, kłamie? Znał przecież prawdziwe źródła.
CZYTAJ DALEJ

Zostaw nam swoje intencje! Zaniesiemy je do Matki Bożej

2025-08-19 09:35

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Zawierciańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę oraz portal niedziela.pl zapraszają do składania swoich modlitewnych intencji!

Potrzebujesz modlitwy? Nie możesz iść na pielgrzymkę, a chcesz, by Matka Boża pomogła w rozwiązaniu jakiś trudności? Zostaw swoje prośby ANONIMOWO :)
CZYTAJ DALEJ

Mieszkańcy Kalisza witali kwiatami pielgrzymów powracających od Maryi do Józefa

2025-08-19 20:32

[ TEMATY ]

Kalisz

kwiaty

pielgrzymka kaliska

od Maryi do Józefa

Facebook. Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pątnicy Pielgrzymki Kaliskiej obdarowani kwiatami przez mieszkańców Kalisza

Pątnicy Pielgrzymki Kaliskiej obdarowani kwiatami przez mieszkańców Kalisza

Pielgrzymi 388. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 34. Diecezji Kaliskiej powrócili pieszo z Jasnej Góry do Kalisza. Przy kościele św. Gotarda pątników powitał bp Łukasz Buzun, który wraz z nimi przeszedł do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie odprawił Mszę św. na zakończenie tegorocznej pielgrzymki.

Na ulice miasta wyszli mieszkańcy Kalisza, którzy obdarowywali kwiatami pielgrzymów zdążających do bazyliki, a na czele szła orkiestra.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję