Reklama

Niedziela w Warszawie

Pasje leczą uzależnienia

Zamiast heroiny odnajdują miłość i wsparcie terapeutów. W Legionowie będą rozwijać swoje pasje i cieszyć się samodzielnym życiem

Niedziela warszawska 41/2019, str. 6

[ TEMATY ]

abstynencja

Magdalena Wojtak

Sebastian od 10 lat zachowuje trzeźwość. Ma żonę i dwóch synów

Sebastian od 10 lat zachowuje trzeźwość. Ma żonę i dwóch synów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzieżowe Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego przez wiele lat wspólnymi siłami budowali darczyńcy z różnych stron świata. Przy pracach pomagała także grupa wolontariuszy z Japonii.

Profilaktyka poprzez pasje

Ośrodek powstał z inicjatywy Fundacji Pasja Życia im. S. Józefy Menendez, którą założyła s. Jolanta Glapka ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur, psycholog i terapeutka. – Jestem niezwykle wzruszona i Bogu dziękuję za to dzieło. Młodzież może rozwijać tutaj różne pasje. W ten sposób chcemy pomagać wychodzić im z różnych uzależnień. Odkrywanie swoich talentów ma pomóc w profilaktyce uzależnień – dodaje s. Jolanta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Centrum znajduje się m.in. ścianka wspinaczkowa, sale terapeutyczne, fitness, siłownia, sala malarska i teatralna. Można też doskonalić wokalne umiejętności i napić się kawy. – Osoby uzależnione odsuwają na bok wszystkie pasje, a cała ich uwaga koncentruje się na tym, aby zdobyć narkotyk i poczuć się dobrze. Pasje, które chcemy w nich zaszczepić mają pokazać, że młodzi są w stanie rozwijać się, a nie wegetować – mówi Iwona Malinowska, specjalista psychoterapii uzależnień.

Dom pełen ciepła

Reklama

Nowoczesny, dwupiętrowy budynek poświęcił bp Romuald Kamiński. Tutaj borykający się z różnymi uzależnieniami, głównie byli narkomani, po leczeniu odwykowym będą odkrywać swoje talenty i kontynuować terapię. W budynku znajduje się dla nich hostel. Osoby do 35. roku życia po długoterminowej terapii mogą mieszkać w tymczasowym domu przez półtora roku. – Gwarantujemy opiekę terapeutyczną i duchową, rodzinną atmosferę i rozwój osobisty, który jest najlepszym lekarstwem na uzależnienia – dodaje s. Jolanta. – Kiedy przywiozłem tutaj moją mamę, rozpłakała się ze wzruszenia – wyznaje Patryk, mieszkaniec hostelu. Od jednej ze swoich terapeutek, dowiedział się, że w Legionowie powstaje wspomniane Centrum. – W planach mam mityngi i spotkania z terapeutką. Podjąłem pracę , żeby spłacać długi. Jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca, zarówno warunków mieszkalnych, jak i atmosfery. Wszyscy sobie tutaj dobrze życzą, chcą jak najlepiej dla drugiego człowieka. W świecie narkomańskim relacje były iluzją – dodaje Patryk.

Centrum adresowane jest nie tylko do osób wychodzących z uzależnień. Z nieodpłatnej terapii w ramach punktu konsultacyjnego mogą tutaj skorzystać mieszkańcy Legionowa – rodziny, małżeństwa czy osoby z depresją. Odbywają się także tutaj zajęcia Centrum Integracji Społecznej, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i aktywizacja zawodowa.

Wyrwani z otchłani

Jednym z pracowników nowo otwartego ośrodka jest były narkoman, Sebastian. Mieszka tutaj razem z żoną i dwoma synami. Jego życie zostało w cudowny sposób ocalone. Przechodził kilkanaście razy terapię. Gdy miał myśli samobójcze, chwycił za telefon i zadzwonił do s. Joli, której był wcześniej pacjentem. Mija 10 lat, od czasu kiedy Sebastian zachowuje całkowitą trzeźwość. Ma rodzinę, poszedł na studia. Ukończył psychoterapię uzależnień. – Pan Bóg wyrwał mnie z tej otchłani ku wolności. Postawił ludzi, którzy również doświadczają podobnej niemocy. Mam wielką radość z tego, że mogę im pomagać. Siostra Jola jest od początku mojej przemiany obecna w moim życiu, pokazała mi tę drogę, którą powinienem iść – opowiada Sebastian i podkreśla, że wyjście z nałogów możliwe było dzięki doświadczeniu Boga w jego życiu, a wszystkie terapie, które przeszedł były owocem modlitwy.

Duchowy rozwój

Nie tylko na rozwój pasji, ale przede wszystkim sfery duchowej stawiają Siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur, które mieszkają razem ze swoimi podopiecznymi hostelu. Razem z nimi zakonnice jedzą obiadokolację i uczestniczą w modlitwie. W Centrum jest miejsce także na kaplicę.

Pomysł powołania Fundacji Pasja Życia zrodził się w głowie s. Jolanty Glapki podczas pogrzebu Jana Pawła II. Była tatercznika, córka legionisty, zafascynowana papieżem Polakiem towarzyszyła mu podczas licznych pielgrzymek. Po śmierci papieża chciała zrobić coś konkretnego dla młodzieży wychodzącej z nałogów i rozpoczynającej życie na nowo. Przerażały ją nawroty narkomanii. Postanowiła z grupą przyjaciół leczyć uzależnionych poprzez rozwój pasji i ducha. – Charyzamatem naszego zgromadzenia jest odkrywanie miłości Bożej. Serce Boga jest moim domem. Mam nadzieję, że stanie się ono miejscem odpoczynku duchowego dla młodych ludzi zmagających się z uzależnieniami. Dotknięci miłością Bożą będą rozwijać się i nigdy nie powrócą do nałogów – mówi s. Jolanta Glapka.

2019-10-08 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2019, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

abstynencja

Ks. Robert Gołębiowski

Obrady I Kongresu Trzeźwości w WSD w Gościkowie-Paradyżu

Obrady I Kongresu Trzeźwości w WSD w Gościkowie-Paradyżu

Największym dramatem naszego społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od niego, a także straty moralne, emocjonalne, zdrowotne i finansowe, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin. Od wielu pokoleń w różnorodnych formach podejmowana jest wytrwała praca nad trzeźwością naszego narodu. Obok instytucji państwowych, szerokiej gamy wsparcia terapeutycznego w pracę tę od kilku wieków włącza się także Kościół, oferując wiele form wsparcia z wychodzenia z nałogu alkoholizmu. Jedną z nich był także I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski, który odbył się 20 września br. w murach WSD w Gościkowie-Paradyżu

Organizatorem Kongresu był gorzowski Ruch Społeczny „Ku Trzeźwości Narodu”, na czele którego stoi ks. kan. Henryk Grządko. – Głównym celem naszych działań – powiedział nam ks. H. Grządko – jest ograniczenie spożycia alkoholu poprzez zmianę Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi. Najważniejsze jest realne obniżenie poziomu pijaństwa w naszym kraju. Obecnie na głowę Polaka przypada 11 litrów czystego spirytusu. Dla porównania w 1980 r. było to 8,4 l. Codziennie jakąkolwiek formę alkoholu kupuje 3 mln Polaków! Jak temu zaradzić? Po pierwsze, chcemy wprowadzenia monopolu państwowego na sprzedaż detaliczną alkoholu. W krajach, gdzie został on wprowadzony, jest najmniejsze spożycie. Po drugie, chcemy ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu, gdyż obecnie w Polsce jeden sklep z alkoholem przypada na 273 osoby! Ponadto postulujemy, aby zakazać reklam alkoholu w mediach. Chcemy podnieść również wiek sprzedaży alkoholu do 20 lub nawet 21 lat. Po piąte – kontynuuje ks. Henryk – myślimy o podniesieniu ceny detalicznej alkoholu, który jest stanowczo za tani. I po szóste, chcemy wprowadzić konkretne godziny sprzedaży alkoholu, a przy tym walczyć z mitami, że wspomniane zmiany spowodują upadek gospodarki. Tak jak kiedyś walczyliśmy o wolność, tak teraz musimy walczyć o trzeźwość, by nasz naród nie zginął!
CZYTAJ DALEJ

Najpiękniejsza z niewiast

2024-12-03 13:48

Niedziela Ogólnopolska 49/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

ks. Dariusz Kowalczyk

Grażyna Kołek

Na ulicach spotyka się sporo dziewcząt z agresywnym, czarno-fioletowym makijażem, który zohydza, a nie upiększa. Przerażający tatuaż w towarzystwie wszechobecnego piercingu oraz obligatoryjnie tubalnego wulgaryzmu, z elektronicznym, „delikatniutkim”, w zamyśle zapewne zalotnie prowokacyjnym papierosem. To, niestety, obraz wielu młodych i tzw. dojrzałych kobiet.

Upraszczając: słowa „pełna łaski” oznaczają, że Matka Najświętsza „mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa (...) została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego” (Pius XII, bulla Ineffabilis Deus, 1854 r.). Maryja przyszła na świat czysta i wolna od moralnej niedoskonałości. Nabożeństwo do Matki Bożej zakłada obok zachwytu nad tajemnicą także naśladowanie Jej postawy. Chodzi o to, aby tak jak Ona słuchać natchnień Ducha Świętego, bez reszty uczestniczyć w dziele zbawienia Chrystusa, tak jak Ona modlić się, kochać, pracować, cierpieć, milczeć, umierać i być świętą. Perspektywa ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zbliżając się do Najpiękniejszej z niewiast, popatrzmy na tajemnicę kobiecości.
CZYTAJ DALEJ

Dziś obchodzony jest XXV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2024-12-08 07:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dziś obchodzony jest XXV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem inicjatywy Episkopatu Polski jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach byłego ZSRR - w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. W całym kraju katolicy będę modlić się w intencji chrześcijan na Wschodzie i przekazywać pieniądze na ich wsparcie. W ubiegłym roku zgromadzono ponad 2,5 mln zł, z czego najwięcej - 1 mln 200 tys. trafiło na Ukrainę.

- Potrzeby wciąż są tam ogromne, staramy się uczestniczyć w inicjatywach skierowanych na pomoc konkretnym ludziom, domom seniora, domom dziecka, by ci ludzie mogli jakoś funkcjonować - powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję