Reklama

Siła mrówki, która świat zmienia...

Troska o wolną Ojczyznę nie oznacza zwycięstwa tych czy innych polityków – oznacza wybór, który umacnia wolność Polski

Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 32-33

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu Czytelników mnie pyta: jakiego dokonać wyboru 13 października, jak przysłużyć się Polsce, jak głosować? Odpowiedź na takie pytania niesie w sobie wielką odpowiedzialność. Skąd czerpać mądrość i pokorę, aby dobrze doradzić? Postanowiłem zatem przygotować mały poradnik wyborczy, aby prowadzić Państwa myślami nie do końca swoimi. Znalazłem kilka wypowiedzi Jana Pawła II, które pomogą nas naprowadzić na właściwy, obywatelski trop.

Na początek odpowiedź na pytanie: Czy w ogóle iść na wybory? – bo przecież, jak twierdzi wielu, nasz głos i tak nic nie zmieni. Oddajmy głos naszemu świętemu: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała. I wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej...”. Głosowanie w wyborach to właśnie akt miłości wobec Polski, aktywność, którą jesteśmy jej winni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na kogo zatem oddać swój głos, tak aby to był akt miłości wobec ojczyzny i odpowiedzialności za jej los? Czy Ojciec Święty przekazał nam w tej mierze jakąś szczególną wskazówkę? „Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata...”. Dekalog, a więc poszanowanie tego, co Bóg stworzył i jak ukształtował świat, jakie stworzył w nim prawa. Program działania, który wykracza daleko poza politykę, ale zaczyna się w głębi każdego człowieka. Bez tego punktu wyjścia wszystko inne będzie nieautentyczne, na pokaz, skłamane.

I dalsza wskazówka, która popłynęła z ust naszego wielkiego rodaka: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”. Sprawiedliwość to nie zemsta, a troska o wolną ojczyznę nie oznacza zwycięstwa tych czy innych polityków – oznacza wybór, który umacnia wolność Polski. Sprawiedliwość, miłość i wolność, uczciwość i szacunek dla innych – czy jesteśmy już bliżej konkretnego wyboru?

Reklama

Kolejna, tym razem bardziej szczegółowa, podpowiedź: „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka”. Widzę „czarne marsze” kobiet domagających się swobodnego prawa do zabijania nienarodzonych dzieci. Słyszę dziesiątki wypowiedzi polityków, celebrytów i osób publicznych, którzy domagają się pełnej swobody w traktowaniu życia nienarodzonego człowieka, którzy mówią o „prawie do eutanazji”. Widzę ludzi, którzy mówią o „świadomej depopulacji” – bo „człowiek jest największym złem, jakie można wyrządzić planecie”. Słyszę także opinię wyznawców Thomasa Malthusa, angielskiego ekonomisty z XVIII stulecia, który twierdził, że dobrobyt jest zależny od liczebności populacji. Jednym słowem – malthusiański pogląd na świat głosi, że im więcej ludzi, tym większa bieda. Nasze pokolenia przyznają sobie prawo do „sterowania populacją świata” w imię „dobrobytu i poprawy warunków ekologicznych planety”. Istnieje zatem cała rzesza działaczy i polityków, którzy mówią wprost: Pan Bóg nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi, zsyłając dar życia, my musimy wziąć to w swoje ręce. Znacie ich? Naprawdę chcecie oddać głos na tych, którzy z jednej strony mówią „róbta, co chceta”, a z drugiej – szantażują nas stwierdzeniami, że jak nie powstrzymamy demografii, to wydarzy się katastrofa? A więc: „róbta co chceta”, ale nie miejcie dzieci, nie twórzcie żadnych rodzin. Niech za potomstwo wystarczą wam zwierzęta.

„Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się na próbę” – komentuje te rozważania Jan Paweł II. I dodaje: „Naukowiec nie jest twórcą prawdy, ale jej odkrywcą”. No, dobrze – powie ktoś – ale przecież wokół triumfuje zupełnie inna nauka. Polskie miasta zdobywane są przez „tęczowe marsze”, jest ich coraz więcej, a liczni ich uczestnicy, dobrze zorganizowani, nazywają nas faszystami.

„Naród ginie, gdy znieprawia swego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć” – odpowiada niedowiarkom polski Papież.

Czysty duch wymaga działania. Jak zatem zagłosować, aby mieć czyste sumienie, aby właśnie tego ducha budować, aby dać przykład innym, którzy zwątpili lub się boją? „Musicie być mocni. Drodzy Bracia i Siostry! Musicie być mocni mocą wiary. Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która (...) cierpliwa jest, łaskawa jest...”.

Reklama

W Polskę uderzają dziś różne światowe fale. Gdy spoglądamy na moc gender, LGBT, marksizmu kulturowego, korporacyjnego kapitalizmu, stajemy przerażeni. Przecież nie damy rady, nic nie poradzimy... Stój tam, gdzie stałeś, głosuj tak, jak dyktuje ci sumienie, myśl na podstawie doświadczeń własnych, wyłącz rozkrzyczane media... – wydaje się, że to nam podpowiada Jan Paweł II. Głębia się burzy, nadciąga wiatr, a polska łupina jak trzymała się na fali, tak nadal będzie płynąć. Siewcy strachu nie obezwładnią twardych żeglarzy, dopóki nie napełnią ich zwątpienie i strach.

„Miłość i służba nadają sens naszemu życiu!” – mówi do nas dziś święty Papież. Te słowa są dziś bardziej aktualne niż nawet wtedy, gdy je wypowiadał.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, to posłuchaj: „Kobiecość odnajduje siebie w odbiciu mężczyzny, podczas gdy męskość potwierdza się przez kobiecość”. W dobie podawania w wątpliwość każdego ustanowionego przez Boga prawa pozostaje nam konsekwentnie powtarzać „stare zaklęcia ludzkości”: trwać w kobiecości i męskości i mężnie – na kobiecy i męski sposób – odganiać od siebie koszmary ponowoczesności.

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić dla siebie i dla innych...” – tym razem Papież wskazuje na mnie, na ciebie i na naszych bliskich. Odrętwienie katolików jest stanem, w który chcą nas wpędzić. Mamy przed sobą cudowną robotę.

Na koniec pozwólcie, że zakończę to patetyczne rozważanie (taki czas) fragmentem piosenki, którą kiedyś napisałem, a teraz wydaje mi się dobrą puentą, choć oczywiście, niedorastającą do słów naszego wielkiego rodaka.

„Pilnuj w sobie odwagi, w jej oczach jesteś wciąż nagi.
Pilnuj jej istnienia.
Siły mrówki, która świat zmienia”.

2019-10-08 14:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja/Uroczyście otwarto katedrę Notre Dame

2024-12-07 19:52

[ TEMATY ]

Francja

Notre‑Dame

Notre Dame

PAP

Śpiewem hymnu „Te Deum” (Ciebie, Boga wysławiamy) zakończyła się uroczystość otwarcia odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu. Pięć lat trwały tam intensywne prace remontowe i konserwatorskie po niszczycielskim pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.

W nabożeństwie odprawianym przez arcybiskupa stolicy Francji Laurenta Ulricha wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron. Obecni byli zaproszeni szefowie państw i rządów z całego świata, a wśród nich m.in. prezydenci: Sergio Mattarella z Włoch, Frank-Walter Steinmeier z Niemiec, Andrzej Duda z Polski i Wołodymyr Zełenski z Ukrainy, powitany w katedrze oklaskami na stojąco. Nie zabrakło monarchów: króla Filipa I z Belgii, wielkiego księcia Henryka z Luksemburga, księcia Alberta II z Monako i księcia Williama z Wielkiej Brytanii. Prezydenta Stanów Zjednoczonych reprezentowała jego żona Jill Biden, obecny był także prezydent elekt Donald Trump.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.
CZYTAJ DALEJ

Syria/ Rosyjskie media: Asad jest w Moskwie

2024-12-08 21:27

[ TEMATY ]

Syria

PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Zbiegły z Damaszku syryjski dyktator Baszar al-Asad i członkowie jego rodziny są w Rosji, gdzie udzielono im azylu na podstawie przesłanek humanitarnych - poinformowały w niedzielę rosyjskie media, powołując się na źródła na Kremlu. Rebelianci w niedzielę nad ranem zdobyli Damaszek, obalając reżim Asada.

W nocy z soboty na niedzielę światowe media przekazały informację, że Asad opuścił Damaszek na pokładzie samolotu, odlatując w nieznanym kierunku. Jego los był od tego czasu przedmiotem medialnych spekulacji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję