Reklama

Niedziela Częstochowska

Na wzgórzu miłosierdzia

Kalwaria w Zawierciu-Blanowicach nabrała nowego blasku. Zostanie uroczyście poświęcona 6 października, aby budzić ufność w nieskończoność Bożego Miłosierdzia

Niedziela częstochowska 40/2019, str. 1

[ TEMATY ]

poświęcenie

Paweł Kmiecik/Radio Zawiercie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kalwaria Miłosierdzia to wyjątkowe miejsce, gdzie wśród przepięknego krajobrazu można się pomodlić, odpocząć duchowo, nabrać sił i wsłuchiwać się w to, co pragnie nam powiedzieć Jezus Miłosierny – powiedział „Niedzieli” ks. dr Rafał Horyń, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża Chrystusowego w Zawierciu-Blanowicach. Składa się ona z dwóch części. Są to: droga krzyżowa zaprojektowana na planie koła, w środku znajduje się krzyż, oraz figury, których jest siedem, m.in. Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny i św. Jana Pawła II, umieszczone poza okręgiem. Kalwaria wymagała pilnie odnowienia, aby mogła dalej służyć parafii, miastu, regionowi zawierciańskiemu i wszystkim, którzy pragną przybliżać się do Jezusa i przypominać sobie orędzie miłosierdzia przekazane m.in. przez św. Faustynę czy św. Jana Pawła II. Remont, będący wyrazem umiłowania Jezusa i Jego krzyża, trwał pół roku. Zostały wymienione wszystkie krzyże i napisy stacyjne. Odrestaurowano też figury i kamienne postumenty. Teraz to dzieło cieszy oczy i dusze wiernych. Są oni dumni ze swojej świątyni i zaangażowani w życie Kościoła; w parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, schole dziecięca i młodzieżowa, Akcja Katolicka, Rada Duszpasterska, 6 kół Żywego Różańca, czcicielki Bożego Miłosierdzia. Pamiętają też, że ich wspólnota została wydzielona z parafii św. Mikołaja w Kromołowie oraz o tym, że przed powstaniem sanktuarium uczestniczyli we Mszach św. w kaplicy św. Jana Nepomucena, która również w tym roku została wyremontowana.

Przez cały rok w każdy piątek wierni gromadzą się na Mszy św. o godz. 17.00, a potem rozważają Mękę Pańską podczas Drogi Krzyżowej. Codziennie o godz. 15.00 odmawiają Koronkę i Litanię do Miłosierdzia Bożego i akt oddania Bożemu Miłosierdziu parafii i całego świata. Modlą się w obecności relikwii Krzyża Świętego i krzyża, który peregrynował po archidiecezji częstochowskiej, a w 2011 r. został przekazany tej wspólnocie. – Jest to mała społeczność, którą cechują jedność i solidarność. Wierni potrafią zjednoczyć się. Zawsze mogę na nich liczyć – podkreśla ksiądz proboszcz. Nie inaczej było w przypadku remontu. Zwieńczeniem wspólnego działania wiernych i duszpasterza będzie poświęcenie Kalwarii Miłosierdzia, którego dokona 6 października ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej. Akt poświęcenia poprzedzą: Suma odpustowa ku czci św. Faustyny odprawiona o godz. 11 pod przewodnictwem ks. Kuliberdy, który również wygłosi słowo Boże, oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana w czasie procesji na Kalwarię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-10-01 13:55

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Ratajach poświęcony

Niedziela kielecka 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

KD

Poświęcona świątynia nawiedzenia NMP jest dumą parafian

Poświęcona świątynia nawiedzenia NMP jest dumą parafian

To były historyczne chwile dla parafii Rataje w dekanacie pacanowskim. Po 46 latach od powstania parafii kościół Nawiedzenia NMP został uroczyście poświęcony przez bp. Jana Piotrowskiego.

W homilii z wdzięcznością mówił o wierze pokoleń mieszkańców, pracy i trudzie, który włożyli w powstanie kościoła, ale również zwracał uwagę, że najpiękniejszą świątynią dla Boga mają być ich serca, wiara którą będą przekazywali swoim dzieciom oraz życie sakramentalne i uczestnictwo we Mszy św. Dziękował również pierwszemu proboszczowi i budowniczemu kościoła seniorowi ks. Janowi Barnie, który w 1972 r. jako wikariusz parafii Pacanów prowadził katechezę w Ratajach i Żabcu.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś uczestniczy w V Międzynarodowej Konferencji Ekumenicznej w węgierskim Opactwie Benedyktyńskim Pannonhalma

2025-09-26 15:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

V Międzynarodowej Konferencji Ekumenicznej w węgierskim Opactwie Benedyktyńskim Pannonhalma

V Międzynarodowej Konferencji Ekumenicznej w węgierskim Opactwie Benedyktyńskim Pannonhalma

W węgierskim Opactwie Benedyktyńskim Pannonhalma trwa V Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczna, której hasłem są słowa z Księgi Izajasza (Iz. 51,3) „Uczyni swoją pustynię ogrodem Pana”.

W międzynarodowej konferencji – odbywającej się w dniach 26-27 września br. - biorą udział duchowni z całego świata, wśród których są: kardynał Grzegorz Ryś - arcybiskup łódzki; bp Hiob Getcha - metropolita pizydyjski; światowi przywódcy Kościoła luterańskiego i reformowanego, a także liczni wybitni przedstawiciele ruchu ekumenicznego z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję