Reklama

W trosce o międzynarodowy wizerunek Polski

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym, niezależnym od innych organów państwa. Dziedziczy on tradycje przedwojennego Banku Polskiego SA

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 43

Archiwum NBP

Ważnym celem Narodowego Banku Polskiego jako jedynego emitenta naszej waluty jest także dbałość, by w obiegu znajdowała się odpowiednia ilość gotówki w zakresie poszczególnych nominałów banknotów oraz monet. Aby tak się stało NBP dokonuje okresowej oceny oraz analizy zapasów złotego oraz prognozuje potrzeby obiegu gotówkowego na przyszłość.

Cele i zadania NBP

Podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Wspiera on jednocześnie politykę gospodarczą rządu, o ile nie ogranicza to jego podstawowego celu.

Narodowy Bank Polski prowadzi rachunki bankowe rządu oraz instytucji centralnych, dzięki czemu Polska zachowuje niezależność decyzji w zakresie finansów. Jest bankiem emisyjnym naszej waluty – złotego, który został wprowadzony ustawą w 1919 r. i od tamtego czasu jest znakiem naszej suwerenności ekonomicznej.

Reklama

Narodowy Bank Polski emituje także monety i banknoty kolekcjonerskie upamiętniające ważne dla naszego wspólnego dziedzictwa i historii wydarzenia, miejsca oraz osoby. Ten obszar działalności banku centralnego jest szczególnie ważny dla przywracania pamięci o bohaterach walki o naszą niepodległość i suwerenność. Dzięki NBP ukazały się monety z wizerunkami m.in. Danuty Siedzikówny „Inki” czy rtm. Witolda Pileckiego. Wyjątkowe monety upamiętniają także bohaterów współczesnej historii. 20 września 2019 r. została wyemitowana srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł, upamiętniająca Annę Walentynowicz. Specjalną i wyjątkową emisją zestawów srebrnych i złotych monet obiegowych uczczono w tym roku także 100. rocznicę ustanowienia złotego naszą narodową walutą.

Narodowy Bank Polski jest ponadto bankiem dla banków komercyjnych, troszczy się o bezpieczeństwo pieniędzy. Wspiera banki tak, by zapewnić stabilność oraz płynną realizację przekazów pieniężnych, a także zaopatruje te banki w gotówkę.

Jako niezależny bank centralny NBP stoi na straży całego polskiego systemu bankowego. Dobra kondycja naszego systemu finansowego przekłada się na zaufanie inwestorów do polskiej gospodarki. Narodowy Bank Polski pełni również ważną funkcję wspomagającą rząd RP: obsługuje zobowiązania i należności zagraniczne oraz odpowiada za utrzymywanie relacji z przedstawicielami międzynarodowych organizacji finansowych. W ten sposób buduje nasz wspólny wizerunek na świecie.

Reklama

Działalność naukowo-edukacyjna

Narodowy Bank Polski jest cenionym ośrodkiem naukowo-badawczym, który na bieżąco analizuje rynki, sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, oraz sytuację finansową instytucji finansowych. Polski system bankowy uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych na świecie.

Narodowy Bank Polski prowadzi także aktywną działalność edukacyjną, m.in. przez istniejące w Warszawie Centrum Pieniądza NBP – nowoczesną multimedialną placówkę edukacyjną, która przybliża wiedzę z zakresu historii oraz współczesnych finansów i bankowości.

Istotną częścią edukacyjnej działalności NBP jest wsparcie finansowe, które mogą uzyskać projekty o charakterze edukacji ekonomicznej. Narodowy Bank Polski zachęca uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do poszerzania swojej wiedzy przez organizowanie konkursów na prace pisemne z zakresu finansów – więcej informacji na stronie internetowej NBP w zakładce: „edukacja”.

Działalność Narodowego Banku Polskiego skutecznie buduje dobrą pozycję oraz renomę naszego kraju na rynkach finansowych. Dba on o wartość pieniądza, a pośrednio także o bezpieczeństwo nas wszystkich.

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej: wizyta papieża priorytetem

2020-09-20 13:36

[ TEMATY ]

Irak

papież Franciszek

wizyta papieska

Grzegorz Gałązka

Papieska wizyta jest „ważnym priorytetem”, gdyż będzie stanowić „wielkie wsparcie dla Iraku”, a szczególnie dla tamtejszych chrześcijan. Opinię taką wyraził nowy ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej Rahman Farhan Al-Amiri podczas spotkania z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem 19 września w Watykanie.

Dyplomata zapewnił, że rząd i mieszkańcy Iraku, a także władze wspólnoty szyickiej (Marjayia) oczekują na wizytę watykańskiej delegacji, która przygotuje przyjazd papieża. Podróż Franciszka miałby objąć m.in. starożytne miasto Ur, w którym urodził się Abraham.

Po tym, jak Franciszek publicznie wyraził pragnienie odwiedzenia Iraku, prezydent tego kraju Barham Ahmad Salih wystosował w 2019 roku oficjalne zaproszenie. „Wizyta Waszej Świątobliwości będzie okazją do przypomnienia i uświadomienia Irakowi i światu, że ta ziemia dała ludzkości pierwsze prawa, nawadnianie dla celów rolniczych i dziedzictwo współpracy między ludami o różnych tradycjach wyznaniowych” – napisał szef państwa. Jeszcze 26 lutego br. Franciszek mówił, że wizyta w Iraku jest w planie jego zagranicznych podróży w 2020 roku. Jednak wszelkie wyjazdy zostały odwołane w związku z pandemią koronawirusa.

W rozmowie z kard. Parolinem Al-Amiri przypomniał, że „Irak jest miejscem spotkania religii”. Wskazał też na wysiłki rządu w powrocie do domu ludzi przesiedlonych w wyniku działań tzw. Państwa Islamskiego i rehabilitacji jego ofiar.

Ze swej strony kard. Parolin przypomniał, że z powodu ucieczki przed terrorem liczba chrześcijan w Iraku spadła z półtora miliona do 300 tys.

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję