Reklama

W hołdzie Zofii Kossak

Zofia Kossak urodziła się 10 sierpnia 1889 r. na ziemi lubelskiej – w Kośminie n. Wieprzem i tu przeżyła pierwsze dwadzieścia lat swojego życia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” stara się przywrócić pamięć o życiu i twórczości tej pisarki katolickiej, wielkiej patriotki i społecznika. Marcin Sułek, dyrektor Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Lublinie, wystąpił z inicjatywą, by nowy most na Wieprzu obok Kośmina, na trasie S-17 z Lublina do Warszawy, otrzymał imię Zofii Kossak. Do inicjatywy przyłączyli się Zbigniew Pacholik, prezes Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”, oraz samorząd gminy Żyrzyn, na której terenie znajduje się most.

W uroczystości nadania mostowi imienia Zofii Kossak 20 września br. wzięli udział m.in. Anna Fenby Taylor – wnuczka Zofii Kossak oraz dr hab. Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski.

Reklama

Anna Fenby Taylor podziękowała wszystkim zaangażowanym w dzieło nadania mostu imienia jej babci. Podkreśliła, że Kośmin był niezwykle ważny w życiu pisarki, która wspominała o nim z rozrzewnieniem.

– Niech ta tablica zobowiązuje nas do męstwa, by złu się nie poddawać, być sobą, walczyć o godność i dobro ocalać – powiedział ks. Jarosław Waś, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Parafiance, podczas błogosławienia tablicy.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w dworku Kossaków w Kośminie. W salonie z polichromią, której autorstwo przypisuje się członkowi rodziny Kossaków, została zaprezentowana wystawa czarno-białych fotografii Filipa Rybczyńskiego „Rok polski Zofii Kossak”.

Reklama

Zbigniew Pacholik w imieniu grupy „Zielony Pierścień”, gospodarza obiektu, opowiadał o wielu inicjatywach, które są podejmowane w dworze Kossaków przez lokalną społeczność.

Marcin Sułek zauważył natomiast, że most im. Zofii Kossak stał się w pewnym sensie symbolem łączącym różne organizacje pozarządowe, społeczność, ale także samorząd i władze państwowe.

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nikt nie jest wykluczony z Bożego planu miłości

2020-09-20 12:15

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Nikt nie jest wykluczony z Bożego planu miłości. Zapewnił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Komentując przypowieść o robotnikach najętych do pracy przez gospodarza winnicy, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „gospodarz przedstawia Boga powołującego wszystkich i powołującego zawsze”. - Bóg działa w ten sposób również dzisiaj: wciąż powołuje wszystkich, o każdej porze, zapraszając do pracy w swoim królestwie. Jest to styl Boga, do którego przyjmowania i naśladowania jesteśmy z kolei powołani. Nie jest On zamknięty w swoim świecie, ale ciągle „wychodzi” w poszukiwaniu osób, ponieważ chce, aby nikt nie został wykluczony z jego planu miłości – zaznaczył Franciszek

Podkreślił, że również „nasze wspólnoty [kościelne] są wezwane do wyjścia z różnego rodzaje «granic», jakie mogą istnieć, do zaoferowania wszystkim słowa zbawienia, które przyszedł przynieść Jezus”. - Chodzi o otwarcie się na perspektywy życia, które dają nadzieję tym, którzy znajdują się na peryferiach egzystencjalnych i jeszcze nie doświadczyli lub zagubili siłę i światło spotkania z Chrystusem – wyjaśnił papież.

Wskazał też na drugą postawę gospodarza „reprezentującą postawę Boga”: jego sposób wynagradzania robotników, gdy pod koniec dnia „nakazuje wszystkim wypłacić tyle samo, czyli denara”. - I tutaj rozumiemy, że Jezus nie mówi o pracy i sprawiedliwej płacy, ale o królestwie Bożym i dobroci Ojca niebieskiego – tłumaczył Franciszek.

Dodał, że Bóg „nie patrzy na czas i wyniki, ale na dyspozycyjność i hojność, z jaką poświęcamy się Jego służbie”. - Jego działanie jest więcej niż sprawiedliwym, w tym sensie, że wykracza poza sprawiedliwość i przejawia się w łasce. Dając nam łaskę, daje nam więcej, niż zasługujemy. Zatem ten, kto kieruje się ludzką logiką, czyli zasługami nabytymi przez własne umiejętności, z pierwszego staje się ostatnim. Natomiast, ten kto pokornie powierza się miłosierdziu Ojca, z ostatniego staje się pierwszym powiedział Ojciec Święty.

Papież zwrócił się też do Węgrów i wszystkich, którzy oczekiwali na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który w tych dniach miał się odbyć w Budapeszcie, ale został przesunięty na przyszły rok, ze względu na pandemię koronawirusa. „Podążajmy, w duchowej łączności drogą przygotowań do tego wydarzenia, odnajdując w Eucharystii źródło życia i misji Kościoła” – zachęcił Ojciec Święty.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbywający się pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7) odbędzie się w dniach 5-12 września 2021 r. Wciąż są otwarte zapisy dla uczestników, którzy chcieliby wziąć w nim udział, a na stronie iec2020.hu dostępne są katechezy przygotowujące do spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję