Reklama

Z Watykanu

Pakt Wychowawczy

Jak wychowywać w nowych czasach

Do podejmowania starań na rzecz realizacji paktu wychowawczego, wyrażającego dążenia do solidarnego humanizmu, zachęcił Ojciec Święty w przesłaniu na inaugurację Paktu Wychowawczego. W Watykanie 14 maja 2020 r. odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Odbudowa globalnego paktu wychowawczego”.

W swoim przesłaniu na inaugurację Paktu Wychowawczego Franciszek podkreśla konieczność procesu wychowawczego, który prowadzi do nowej powszechnej solidarności oraz bardziej gościnnego społeczeństwa. Ma ono służyć edukacji bardziej otwartej i integrującej, zdolnej do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu i wzajemnego zrozumienia. Zauważa, że w sytuacji wyścigu technologicznego i cyfrowego tożsamość traci swą spójność. W tej sytuacji konieczne jest wychowywanie do budowania sieci relacji ludzkich i otwartych, do budowania braterstwa.

Papież do dziennikarzy

Nie obawiam się schizm

Reklama

Nie obawiam się schizm, modlę się, aby ich nie było, bo zagrożone jest zdrowie duchowe wielu ludzi – wyznał Ojciec Święty dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego z Antananarywy do Rzymu. Papież zachęcił też ludzi mediów, by rzetelnie wypełniali swoje obowiązki i trzymali się faktów. Konferencja prasowa trwała ponad godzinę.

W odpowiedzi na pytanie Jasona Horowitza z „ The New York Timesa” o ataki na osobę Papieża ze strony amerykańskiego Kościoła Franciszek zaznaczył, że krytyka zawsze pomaga i powinna prowadzić do samokrytyki oraz zastanowienia się nad słusznością zarzutów. Zauważył, że krytyka jego działań pochodzi nie tylko ze środowisk amerykańskich, ale także z innych kierunków, w tym z Kurii Rzymskiej. Podkreślił konieczność szczerego wypowiadania opinii krytycznych i potępił obłudę tych, którzy publicznie chwalą, a za plecami obmawiają.

Następnie Franciszek podjął kwestię zagrożenia schizmą. Przypomniał, że istniało ono zawsze w dziejach Kościoła i przytoczył reakcję po I Soborze Watykańskim, kiedy po uchwaleniu dogmatu o nieomylności papieża powstał Kościół starokatolicki, ze względu na wierność tradycji. Dodał, że na przestrzeni niemal 150 lat doszło w nim do święcenia kobiet – ale motywem jego powstania była wierność tradycji. Wskazał także na przykład schizmy zapoczątkowanej przez abp. Marcela Lefebvre’a po II Soborze Watykańskim. Podkreślił, że możliwość powstawania schizm wynika z ludzkiej wolności.

Reklama

Papież zaapelował o dialog. Zaznaczył, że schizma jest czymś sprzecznym z chrześcijaństwem. Zachęcił do wsłuchania się w głos ludu Bożego i zauważył, że wspólną cechą schizmatyków jest oderwanie się od tego ludu. – Schizma jest zawsze elitarnym odłączeniem spowodowanym ideologią oderwaną od doktryny – powiedział Franciszek. – Modlę się o to, aby nie było schizm, ale się nie lękam – wyznał.

Ojciec Święty do Polaków

Wypraszajcie dar zwycięstwa dobra nad złem

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. W sobotę przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W waszym kraju będzie ono dniem akcji ewangelizacyjnej nazwanej „Polska pod Krzyżem”. Uczestnicząc w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną, u stóp krzyża Jej Syna i proście o potrzebne łaski dla was, waszych rodzin i ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo się wkrada do serca człowieka. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 11 września 2019 r.

Rocznica 11 września

Znak budowania życia i braterstwa

W środę 11 września br. w Domu św. Marty w Watykanie odbyło się pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu dla osiągnięcia celów zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia. O utworzeniu tej instytucji poinformowano 26 sierpnia. 18 lat temu w tym dniu doszło do ataków islamskich terrorystów na Nowy Jork i Waszyngton.

W wydanym komunikacie stwierdzono, że dzień 11 września został wybrany „jako znak woli budowania życia i braterstwa, w którym inni zasiali śmierć i zniszczenie”. W skład komitetu wchodzi 7 osób. Stolicę Apostolską reprezentują w nim przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego – kardynał nominat Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ i sekretarz specjalny Ojca Świętego mons. Yoannis Lahzi Gaid.

* * *

Z twittera papieża franciszka

Chrystus jest nadzieją świata: Jego Ewangelia jest najpotężniejszym zaczynem braterstwa, wolności, sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich narodów.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wygrał dzięki Niepokalanej Maryi

2021-12-08 17:54

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Artur Stelmasiak/Niedziela

- Maryja Niepokalana jest żywą świątynią Boga. Jej „fiat” – „tak”, to wygrana Boga - powiedział bp Piotr Libera 8 grudnia w Przasnyszu w diecezji płockiej. Przewodniczył tam nieszporom i Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki. W miejscu tym kończą się obchody roku jubileuszowego w 300. rocznicę powstania Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, czyli ojców pasjonistów, które sprawuje pieczę nad sanktuarium.

Bp Piotr Libera przewodniczył w sanktuarium w Przasnyszu Eucharystii i nieszporom. W tradycji są one nazywane „odpustami”, stanowią znak tożsamości i jedności w wierze miasta i jego okolic.

CZYTAJ DALEJ

Pieszyce: W Adwencie ważne są rekolekcje

2021-12-09 12:29

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

Pieszyce

ks. Tomasz Kula

archiwum prywatne

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Pochodzący z Wałbrzycha ks. Tomasz Kula poprowadził rekolekcje adwentowe w par. św. Antoniego Pieszycach.

Kościół w Adwencie daje nam wiele propozycji. W parafiach sprawowane są Msze św. roratnie, odbywają się spowiedzi. Sprawdzoną propozycją są również postanowienia adwentowe, jako forma wyrzeczenia czy walki z konkretną wadą lub grzechem. Można też w tym czasie sięgnąć samodzielnie do Pisma św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję