Reklama

Zdrowy Uśmiech dla Wenezueli

Cześć, co słychać?
Dobrze? Fajnie było na wakacjach? :-)
A my, dentystki, jedziemy w połowie września do Wenezueli leczyć zęby, na 6 tygodni.
Biskup diecezji Punto Fijo – Carlos Alfredo Cabezas Mendoza poprosił Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio o pomoc.
Zgłosiłyśmy się i już.
Caritas Polska kupiła nam bilety lotnicze.
Sytuacja w Wenezueli jest trudna.
Pytacie, po co komu zęby, skoro trwa wojna i nie ma co jeść...
My też pytamy, ale umiemy je tylko leczyć i chcemy pomagać, więc jedziemy.
Gabinet w Punto Fijo był, po nim zostały fotel i 12 lusterek stomatologicznych :-)
Cały sprzęt, leki, materiały, wyposażenie musimy zmieścić do bagażu rejestrowanego – każda z nas po dwie walizki po 24 kg plus bagaż podręczny – po 8 kg.
Dlatego Wasza pomoc jest ważna. Potrzebujemy pieniędzy.
Zaczynamy akcję zbiórki pn. ,,Znieczul z nami Pacjenta”.
Koszt jednego znieczulenia to 20 zł.
No to pa, pozdrawiamy! Reszta na blogu.
Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik

* * *

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 r. kraj systematycznie pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją. Dane ONZ mówią o ponad 4 mln Wenezuelczyków, którzy już opuścili kraj. Co z tymi, którzy zostali?

Spośród wielu koniecznych potrzeb te dotyczące zdrowia wysuwają się na czoło. W Wenezueli w praktyce nie istnieje opieka medyczna. Z powodu przerw w dostawie prądu lekarze przyjmują porody, używając latarek w telefonach. W szpitalach brakuje nawet mydła. W sklepach – wszystkiego.

Reklama

Jak można pomóc tym ludziom?

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio rozpoczyna akcję pomocy dla Wenezueli. Już w połowie września wyruszą tam dwie wolontariuszki fundacji – dentystki Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska.

Ich wyjazd jest możliwy dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z Caritas Polska. Wolontariuszki będą leczyć pacjentów w gabinecie stomatologicznym w Punto Fijo. Gabinet istniał tam przed wieloma laty, obecnie jego całe wyposażenie to fotel i kilka lusterek stomatologicznych. W związku z tym trzeba przywieźć z Polski wszystko, co niezbędne. Skompletują to i przewiozą w swoim bagażu nasze dzielne dentystki. Jednak od nas zależy, co zapakują do tego bagażu. A potrzebne są – obok koniecznego sprzętu – materiały stomatologiczne i znieczulenia. Koszt jednego to 20 zł. Dla nas to kwota niewielka, a dla przeciętnego człowieka w Wenezueli – nieosiągalna.

K. W.

* * *

Obok zbiórki drobnego sprzętu stomatologicznego dentystki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl pod nazwą: „Uśmiech dla Wenezueli” (pomagam.pl/usmiech_wenezueli).

Reklama

Pomoc dla Wenezueli można również przekazać za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio: Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań, numer konta 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192, koniecznie z dopiskiem: Wenezuela.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

2020-08-05 07:12

[ TEMATY ]

wojsko

Artur Stelmasiak

Planowana na 15 sierpnia defilada została odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem – poinformowało MON odpowiadając na pytania PAP. Defilada ma się odbyć w innym terminie.

"Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznej defilady wojskowej z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej" - odpowiedział resort we wtorek na pytania PAP o to, czy defilada odbędzie się mimo trwającej pandemii, a jeśli tak, to w jakich warunkach.

MON poinformowało, że decyzja zapadła na spotkaniu ministra obrony Mariusza Błaszczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem" – podkreślił resort.

Pozostałe przygotowywane przez MON uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się zgodnie z planem. Defilada zostanie przeprowadzona w innym terminie, który pozwoli na zachowanie pełnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom" - zapowiedziało MON.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Szef MEN: planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach

2020-08-05 13:16

[ TEMATY ]

szkoła

Screen

Nie zakładamy, aby w szkołach był obowiązek zasłaniania ust i nosa; będą obowiązywały zasady dotyczące higieny osobistej - zapowiedział Minister.

Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Na konferencji prasowej w środę minister poinformował, że planowane jest, aby od 1 września uczniowie rozpoczęli naukę w budynkach szkolnych.

"Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół, dlatego też wyraźnie mówimy to, o czym wspomniał pan premier, główny inspektor sanitarny czy minister zdrowia, chcemy żeby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach i stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach" - powiedział Piontkowski.

W czasie konferencji prasowej Piontkowski poinformował, że jego resort we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotował "wytyczne, które mówią, w jaki sposób zorganizować prace szkół i placówek oświatowych tak, aby uczniowie, nauczyciele, personel, mogli czuć się bezpiecznie".

Wskazał, że wytyczne te dotyczą m.in. wydawania posiłków w szkołach oraz instrukcje postępowania, gdyby ktoś w szkole miał problemy zdrowotne. Jak jednocześnie zaznaczył minister, "to nie jest żadna rewolucja, to są zasady, które obowiązywał jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem".

Piontkowski poinformował, że w szkołach od nowego roku szkolnego nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. "Tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać, natomiast podczas standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku" - powiedział. Zaznaczył również, że obowiązywały będą zasady dotyczące higieny osobistej. Wskazał tu na obowiązek dezynfekcji rąk, m.in. przy wejściu do szkoły, przed posiłkami lub przy okazji korzystania z toalety.

W modelu mieszanym dyrektor po pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł podjąć decyzję o skierowaniu części uczniów na kształcenie na odległość przy możliwości uczęszczania pozostałych do szkoły – poinformował w środę szef MEN Dariusz Piontkowski.

Piontkowski poinformował, że od września będę obowiązywały trzy modele nauczania w szkołach, a podstawowym modelem będzie powrót do zajęć w szkołach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Szef MEN zastrzegł, że jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektorzy szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł "ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania".

"Mówimy tutaj o ewentualnym modelu mieszanym, czyli takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzje, że np. część dzieci, klas, grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, spotykać się z nauczycielami, a część będzie jednak przechodziła na kształcenia na odległość" – wyjaśniał Piontkowski.

"Jeżeli zagrożenie epidemiczne w danej placówce bądź w danej części kraju będzie jeszcze większe, wówczas przy pozytywnej opinii PIS dyrektor szkoły także przy zgodzie organu prowadzącego będzie mógł przejść całkowicie na kształcenie na odległość" – dodał.

Szef MEN wyraził jednak przekonanie, że zdecydowana większość szkół będzie funkcjonować według modelu tradycyjnego i jeśli nie będzie "nadzwyczajnych wydarzeń" model ten będzie obowiązywał od 1 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję