Reklama

Niedziela Świdnicka

Dla zagrożonych uzależnieniem

– W swojej bezsilności, bezradności, niemocy prosimy o uwolnienie naszych dzieci z więzów uzależnienia, o wiarę, odwagę, siłę, nadzieję, miłość i wsparcie Matki Bożej – mówi Dorota Bednarek z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

Niedziela świdnicka 24/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

uzależnienia

wsparcie

Karan

Katarzyna Bialasiewicz / Photographee.eu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu-Podgórzu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy utworzenia pierwszej na terenie diecezji świdnickiej róży będącej częścią Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił pallotyn ks. Paweł Rosik, opiekun Światowej Róży Różańca, której założycielki również gościły tego dnia w pallotyńskiej wspólnocie na Podgórzu.

Podczas kazania ks. Paweł nawiązywał do działalności Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, mówił o celach, codziennych wyzwaniach, przed którymi staje i pomocy udzielanej osobom dotkniętym różnymi formami uzależnień. Swoje świadectwa przedstawiły również założycielki Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potęga modlitwy

Dorota Bednarek, działająca w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, opowiada: „10 czerwca 2018 r. w Wałbrzychu zawiązała się Róża pw. św. Franciszka z Asyżu i działa ona jako 21. Róża Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych. Należą do niej bardzo różni ludzie, nie tylko rodzice i rodziny dzieci borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami. Są wśród nas i takie osoby, których w żaden sposób nie dotyka tematyka uzależnień, ale chcą być z nami i wspomagać modlitewnie w zmaganiach chorej młodzieży i ich rodzin oraz modlą się za całe dzieło KARANU – jego założycieli, pacjentów, pracowników i współpracowników. Modlą się również w intencjach swoich rodzin, modlitwy nigdy dosyć, a we wspólnej modlitwie jest ogromna moc – jestem o tym przekonana. – Generalnie w naszej Róży są ludzie z Wałbrzycha i okolic. Działamy u księży pallotynów w parafii św. Franciszka przy ulicy Poznańskiej 7 w Wałbrzychu – dzięki życzliwości tutejszego proboszcza ks. Piotra Kopery SAC. Wsparcie mamy praktycznie od całej wspólnoty księży pallotynów z Podgórza. Obecnie naszym opiekunem jest ks. Wiesław Rychter SAC. Trzeba tu też powiedzieć, że początki naszej działalności w Wałbrzychu nie były wcale łatwe, ale gorliwa modlitwa naprawdę sprawia cuda! Misją Światowej Róży Różańca Rodzin i Rodziców Dzieci Uzależnionych jest modlitwa do Matki Bożej, która najlepiej rozumie nas, rodziców chorych dzieci. Każdy z nas dojrzewa do modlitwy. Różaniec to potęga modlitwy, to ofiarowanie Matce Bożej najpiękniejszego kwiatu, jakim jest róża. Nikt inny bardziej niż Matka Pana Jezusa nie rozumie nas, rodziców chorych dzieci. W swojej bezsilności, bezradności, niemocy prosimy o uwolnienie naszych dzieci z więzów uzależnienia, o wiarę, odwagę, siłę, nadzieję, miłość i wsparcie Matki Bożej. Modlimy się również w intencji rodzin, małżeństw w kryzysie, związków niesakramentalnych, osób uzależnionych i współuzależnionych, neofitów, osób samotnych, wszystkich doświadczających trudności, potrzebujących pomocy i wsparcia. Prosimy ponadto o Boże błogosławieństwo dla wszystkich księży uczestniczących w tym dziele, wszystkich terapeutów, pracowników stowarzyszenia KARAN” – podsumowała Dorota Bednarek.

Reklama

Karan

Ruch KARAN zapoczątkowany został w 1987 r. Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, zarejestrowane w 1992 r., to kontynuacja i rozszerzenie działań Ruchu. Obie inicjatywy podjął ks. dr Bronisław Paweł Rosik SAC. Stowarzyszenie KARAN jest organizacją pożytku publicznego, zajmującą się promocją zdrowego stylu życia, przeciwdziałaniem występowaniu różnego rodzaju dysfunkcji społecznych w środowisku dzieci i młodzieży, w tym głównie w uzależnieniu od różnego rodzaju środków zmieniających świadomość. Stowarzyszenie jest pierwszą i największą organizacją pozarządową o profilu katolickim, nastawioną na wszechstronną i systemową pomoc osobom uzależnionym od środków zmieniających świadomość, a także dzieciom i członkom rodzin w kryzysie, niewydolnych wychowawczo.

Reklama

Praca na rzecz osób dotkniętych problemem uzależnienia i zachowań jest bardzo ważna. Uzależnienia są dziś bardzo dużym problemem społecznym. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po narkotyki, nie zdając sobie często w pełni sprawy z bolesnych konsekwencji. Celem Stowarzyszenia KARAN jest przestrzeganie przed uzależnieniem, a także udzielanie pomocy w wyjściu z nałogu, wspieranie potrzebujących oraz poszerzanie wiedzy, świadomości i motywowanie do zmiany jakości życia.

Główne cele organizacji: ograniczenie rozprzestrzeniania się patologii społecznych, w tym zwalczanie uzależnień, przestępczości, przemocy skierowanej ku dzieciom; korekcja i kompensacja braków emocjonalnych, osobowościowych i fizycznych związanych z sytuacją społeczną dzieci i młodzieży; promocja zdrowia i przeciwdziałanie uzależnieniom; rehabilitacja i resocjalizacja osób uzależnionych; edukacja w zakresie profilaktyki osób uzależnionych; integracja międzypokoleniowa; promowanie duchowości w leczeniu uzależnień.

Misją Stowarzyszenia KARAN jest niesienie pomocy terapeutycznej i psychologicznej, socjalnej, moralnej i duchowej oraz promowanie zdrowego stylu życia w stosunku do osób znajdujących się w trudnej sytuacji psychicznej i życiowej – dzieci, młodzieży, rodzin i osób starszych, a w szczególności do osób uzależnionych od środków zmieniających świadomość, narażonych na przemoc, agresję, dyskryminację i wykluczenie społeczne.

Osoby z Wałbrzycha i okolic, które potrzebują pomocy i wsparcia, bo dotyczy ich problem różnego rodzaju uzależnienia ich dzieci, mogą się zgłaszać do parafii św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu. Oprócz wsparcia modlitewnego otrzymają informacje o pomocy, jakiej może udzielić Stowarzyszenie KARAN.

2019-06-12 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister zdrowia: w okresie epidemii wzrosło ryzyko uzależnienia cyfrowego

W związku z tym w resorcie zdrowia przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. – poinformował w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyraził też nadzieję, że akcja szczepień w szkołach ruszy w trzecim tygodniu nauki.

Minister w kontekście zdalnej nauki i jej wpływu na psychikę dzieci i dorosłych przypomniał, że odbiła się z pewnością na zdrowiu wielu osób, bez względu na wiek. Przypomniał, że aktualnie w psychiatrii, również dziecięcej, trwa reforma, która skupia się głównie na rozwoju opieki środowiskowej, by hospitalizacja dotyczyła tylko pacjentów, którzy bezwzględnie wymagają opieki w trybie całodobowym.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Osoby skupione wokół tej produkcji długo zastanawiały się, jaki tytuł nadać temu filmowi: - Toczyła się bardzo burzliwa dyskusja wśród wszystkich zainteresowanych i był cały szereg innych propozycji. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja “Brat brata”. Warto tu zaznaczyć, że odpowiednie nazwanie “Jureczka” było trudne. Z jednej strony chodził w sutannie, ale my wiemy, że święceń nie miał. W Towarzystwie Pomocy Brata Alberta Chmielowskiego nazywano go bratem. Podopieczni nazywali go różnie. Nazywali go m.in “ojczulkiem”. Sam tytuł: “Brat brata odczytuje podwójnie. Brat w kontekście jego relacji z bezdomnymi mężczyznami, bo głównie się nimi zajmował i brat św. br. Alberta Chmielowskiego. Nie da się ukryć, że tak jak znałem ks. Jerzego Marszałkowicza, dla niego ideałem niemal we wszystkim był św. brat Albert Chmielowski i zawsze się odwoływał do niego - zaznaczyl ks. Radecki, dodając: - I w swoim stylu nie chciał zgubić tego sposobu potraktowania bezdomnego. Brat Albert Chmielowski widział Chrystusa sponiewieranego w tych bezdomnych. Więc stąd moim zdaniem tytuł: “Brat Brata” - brat brata świętego Alberta Chmielowskiego i brat brata bezdomnego. Tak ja rozumiem ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję