Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Ewangelia statutem chrześcijanina

Niedziela Ogólnopolska 7/2019, str. 3

Grażyna Kołek

Święci Cyryl i Metody – Apostołowie Słowian, sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu

Święci Cyryl i Metody – Apostołowie Słowian, sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Cyryl i jego brat – św. Metody, ogłoszeni przez papieża Jana Pawła II współpatronami Europy, to wielcy święci, Grecy, ale jednocześnie Apostołowie Słowian – „Slavorum Apostoli”. 1150. rocznica śmierci św. Cyryla to jednocześnie przypomnienie o jedności Europy. „Ut unum sint” – aby byli jedno – apelował za Chrystusem św. Jan Paweł II.

Jednoczenie chrześcijan jest wielkim wyzwaniem dla Ruchu „Europa Christi”, w który angażuje się społeczność zarówno polska, jak i międzynarodowa. W Polsce dobrze wiemy, co znaczy jedność, bo mamy piękne doświadczenie Solidarności, dzięki której wolność odzyskały nie tylko nasz kraj, ale również wiele innych krajów europejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiaj jesteśmy w Europie skuci niewolą ateizmu, nihilizmu, genderyzmu, czujemy się niewolnikami tzw. poprawności politycznej. Zwłaszcza zachód Europy jest mocno zniewolony grzechami konsumpcjonizmu, relatywizmu i konformizmu. Ale przecież jeszcze są w Europie chrześcijanie! To bardzo ważne, żeby otworzyli oczy i zobaczyli, że są poddawani cenzurze, że są manipulowani i zakłamywani. Tak wiele mówi się dziś w Europie o demokracji. Ale widzimy, że wielu pojęciom zostało nadane przewrotnie inne znaczenie, i to, co zawsze było piętnowane, dziś wydaje się pożyteczne społecznie – jak więc można tego nie popierać? Na szczęście „koń, jaki jest, każdy widzi”. Mamy jeszcze w Europie wielu mądrych i normalnych ludzi, którzy mogą stanowić o jej przyszłości – a także o przyszłości naszej ojczyzny. Mamy też w ręku ważny oręż, którym jest kartka wyborcza.

Trzeba więc bacznie przyglądać się temu wszystkiemu, co dzieje się w naszej przestrzeni społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Ale zachęcam też do czytania Dziejów Apostolskich i przypomnienia sobie, jak pierwotna wspólnota chrześcijan umiała żyć tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa, Ewangelią, jak realizowała przykazanie miłości Boga i bliźniego; mówiono o nich: „Patrzcie, jak oni się miłują”. W naszych rodzinach, szkołach, urzędach winna także zagościć teologia ośmiu błogosławieństw. Nie życie partyjne, ale życie Boże, ewangeliczne, życie modlitwą i uczciwa praca powinny się stać przedmiotem naszej troski, także troski duszpasterzy, wychowawców i nauczycieli. Ocalić nas może tylko Chrystus.

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krótki przewodnik po wykazie lektur szkolnych - zniknęła np. „Legenda o św. Aleksym” czy „Kwiatki św. Franciszka z Asyżu”

2025-09-17 20:04

[ TEMATY ]

edukacja

lektura

Adobe Stock

W szkolnej rzeczywistości już dość dawno nastąpiło odejście od rozumienia kanonu kultury, w tym kanonu literackiego, jako wzorca i miary, z którą należy się wciąż na nowo konfrontować na naszej drodze ku mądrości. W tzw. wykazie lektur, zawartym w podstawie programowej języka polskiego, tylko niektóre tytuły można byłoby uznać za kanoniczne w tym właśnie sensie. Kwestia zawartości owego spisu lektur od dawna budzi emocje i rodzi szereg pytań w tej materii - pisze Artur Górecki na stronie Ordo Iuris.

Zmiany, które przygotowało i częściowo już wdrożyło Ministerstwo Edukacji Narodowej pod kierownictwem Barbary Nowackiej (dalsze zmiany są zapowiadane jako „Reforma26”) to prawdziwa destrukcja tego, co ze spraw ważnych, związanych z kulturą zakorzenienia, jeszcze w polskiej szkole zostało.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o rosyjskich dronach nad Polską: Polacy są zaniepokojeni

2025-09-16 23:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV udzielił krótkiej wypowiedzi mediom we wtorek wieczorem przed powrotem z Castel Gandolfo do Watykanu. „Polacy są zaniepokojeni, bo czują, że ich przestrzeń powietrzna została naruszona, więc sytuacja jest bardzo napięta, bardzo, bardzo” - powiedział Ojciec Święty.

Leon XIV spędził dwa dni w Castel Gandolfo. Przed wyjazdem we wtorek wieczorem odpowiedział na kilka pytań dziennikarzy o sytuację w Gazie oraz kwestię ostatnich oskarżeń Rosji wobec NATO.
CZYTAJ DALEJ

Religia wraca do głosu. Obywatelski projekt ustawy w Sejmie RP

2025-09-17 21:37

[ TEMATY ]

katecheza

religia w szkole

Adobe Stock

Już 26 września w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przywracającej należne miejsce lekcjom religii i etyki w polskiej szkole. To inicjatywa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, które zebrało ponad pół miliona podpisów, pokazując, że rodzice i uczniowie chcą wychowania opartego na wartościach.

Projekt jest odpowiedzią na zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od września religia odbywa się tylko raz w tygodniu, na początku lub końcu dnia, a jej ocena nie jest wpisywana na świadectwo. Zdaniem inicjatorów takie rozwiązania spychają wychowanie moralne na margines i uderzają w prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję