Reklama

Świat

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz wzywa do dalszych modlitw o pokój na Ukrainie

Do dalszych intensywnych modlitw o pokój i powstanie przelewu krwi na Ukrainie wezwał katolików białoruskich metropolita miński i mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz. W ogłoszonym 11 lutego w stolicy kraju oświadczeniu przypomniał niepokojący rozwój sytuacji "w bratniej Ukrainie" i nawiązał do zaplanowanego na ten dzień w Mińsku spotkania prezydentów Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec "w celu wypracowania konkretnych dróg rozwiązania konfliktu" [na Ukrainie].

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

"Wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni rozwojem sytuacji w bratniej Ukrainie, gdzie nie cichnie, ale narasta konflikt zbrojny", od którego cierpią i giną "zarówno bezpośredni jego uczestnicy, jak i zupełnie niewinni cywile" - napisał hierarcha białoruski. Zwrócił uwagę, że z dnia na dzień rośnie liczba uchodźców, burzone są miasta i wsie, upada gospodarka, wzrasta napięcie społeczno-polityczne itp.

I z każdym dniem staje się coraz bardziej oczywiste, że konfliktu tego nie da się rozwiązać środkami zbrojnymi, grożącymi nieprzewidywalnymi następstwami, które mogą wymknąć się spod kontroli i wciągnąć w swą orbitę wiele krajów. "Jedyną drogą do rozwiązania jest dialog, o czym wielokrotnie mówił także papież Franciszek" - podkreślił autor oświadczenia.

W tym kontekście wspomniał o nowej nadziei na "dyplomatyczne rozwiązanie tego przeciągającego się konfliktu, o czym świadczą intensywne kontakty, rozmowy i oświadczenia" czołowych przywódców politycznych. 10 bm. w Mińsku obradowała trójstronna grupa kontaktowa w sprawie Ukrainy, a na dziś w stolicy Białorusi zaplanowano spotkanie prezydentów Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec "w celu wypracowania konkretnych dróg rozwiązania konfliktu".

Reklama

Abp Kondrusiewicz zwrócił uwagę na symboliczną zbieżność daty tego spotkania z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes i obchodzonym wtedy Światowym Dniem Chorego. "Sytuacja na Ukrainie potwierdza stan choroby duchowej, gdy człowiek nie chce żyć zgodnie z Bożym prawem miłości bliźniego i poszanowania jego praw" - zauważył metropolita mińsko-mohylewski.

W tj sytuacji wezwał wiernych i ludzi dobrej woli, aby nie byli obojętni wobec tragedii ukraińskiej i losu "naszych ukraińskich braci i sióstr". Zachęcił również do modlitwy w intencji powodzenia spotkania w Mińsku, aby "długo oczekiwany pokój zapanował wreszcie u naszych południowych sąsiadów, aby jak najszybciej wygasły tam ogniska działań zbrojnych a ludzie mogli spokojnie żyć". Pomodlił się do Matki Bożej z Lourdes, aby uprosiła u swego Syna Jezusa Chrystusa łaskę pokoju na Ukrainie".

2015-02-11 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grech: To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna

[ TEMATY ]

Warszawa

Ukraina

wikipedia.org

Kard. Mario Grech

Kard. Mario Grech

To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, podczas konferencji prasowej w Warszawie 19 marca. Kardynał przed południem spotkał się księżmi archidiecezji warszawskiej, a po południu z uchodźcami z Ukrainy. – Znalazłem tutaj w Polsce Kościół Franciszkowy – podsumował.

Briefing prasowy w w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy Seminarium Duchownym na warszawskich Bielanach poprzedziło spotkanie kardynała z uchodźcami z Ukrainy, głównie matkami z dziećmi. Ukraińskie kobiety opowiadały o swoich przeżyciach, ucieczce i wojnie na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję