Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli przedstawiciele różnych środowisk społecznych, władz samorządowych, a także wielka rzesza wiernych, Ochotnicza Straż Pożarna, której zmarły kapłan był kapelanem, młodzież szkolna, dawni współpracownicy ks. Adama z „Niedzieli Płockiej” oraz najbliższa rodzina z mamą zmarłego kapłana.
Reklama
– „A pod krzyżem stała Jego Matka”. Stajemy dzisiaj pod tym krzyżem. Staje pod nim dzisiaj Kościół płocki, który doświadczył śmierci młodego proboszcza – powiedział w homilii w kościele pw. św. Mikołaja w Duninowie ks. Tadeusz Milczarski, proboszcz parafii pw. św. Pankracego w Guminie, kolega z kursu zmarłego 27 listopada 2018 r. ks. Adama. Podkreślił, że „pod krzyżem Chrystusa wszystko wygląda inaczej”: – Bez tego krzyża nie moglibyśmy zrozumieć wielu wydarzeń – zauważył. Wskazał na słowo wypowiedziane przez Jezusa z wysokości krzyża: „Pragnę”. – To słowo zawiodło Jezusa na krzyż – powiedział. – Było wewnętrznym nakazem, aby cierpieć i umrzeć za zbawienie świata. To słowo, w którym Jezus do końca wyraził swoją wolę. (...) Jezus realizuje swoje „pragnę” w tych, których powołał – podkreślił kaznodzieja. – Czym jest kapłaństwo? – zapytał i wyjaśnił: – Istotę kapłaństwa możemy zrozumieć, patrząc na Chrystusa umierającego na krzyżu. Kapłaństwo jest ofiarą. I nie dziwi nas śmierć, bo jest na końcu ofiary. Kapłan jest darem dla wspólnoty, by Chrystus mógł dalej realizować swoje „pragnę” – dodał. – Serce kapłana boleje, kiedy nie może dostrzec wielu powierzonych sobie parafian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Adam modlił się za tych, którzy byli oziębli, ale też dziękował Bogu za tych gorliwych – zauważył. – Kapłaństwo to samotność długodystansowca – analizował. – Ksiądz nie jest nadczłowiekiem. Nauczcie się patrzeć na kapłana z miłosierdziem – pouczał.
Na zakończenie Mszy św. swoją wdzięczność za życie i kapłaństwo ks. Adama wypowiedzieli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, oświaty, kapłani, parafianie, młodzież i rodzina.
Przedstawiciel władz samorządowych podkreślił, że ks. Adam miał otwarte serce na sprawy społeczne, angażował się również w wydarzenia patriotyczne.
W imieniu kolegów kursowych jeden z kapłanów podkreślił niezwykłą otwartość ks. Adama na drugiego człowieka. – Był kapłanem dobrym i otwartym na problemy innych. Był człowiekiem wiary.
I ja w imieniu redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie wyraziłem słowa wdzięczności za kapłaństwo i życie ks. Adama i zapewniłem o modlitwie za niego na Jasnej Górze oraz w kaplicy redakcji „Niedzieli” w Częstochowie. Jego wieloletnia praca w „Niedzieli Płockiej” to ciągłe zapisywanie dziejów Kościoła płockiego. To dar, który wraz ze swoimi współpracownikami ks. Adam zostawił Kościołowi płockiemu.
– Odchodzi kapłan, który odcisnął wielkie piętno na życiu diecezjalnym. Adwent jego życia dobiegł końca – powiedział bp Mirosław Milewski.
Po Mszy św. ciało śp. ks. Adama Łacha zostało złożone w grobie na cmentarzu parafialnym w Duninowie.