Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święta Dewota – patronka Księstwa Monako

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

św. Dewota

Archiwum prywatne

Relikwie św. Dewoty znajdują się w katedrze św. Mikołaja

Relikwie św. Dewoty znajdują się w katedrze św. Mikołaja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas tegorocznego pobytu w Nicei zwiedzaliśmy m.in. dzielnicę Cimiez, położoną na wzgórzu górującym nad tym pięknym miastem. Jest tam nie tylko piękne muzeum ze zbiorami obrazów Henri Matisse’a. Na wzgórzu tym istniała w czasach rzymskich osada Cemenelum. Pozostałości budowli i areny rzymskiej można oglądać do dziś na terenie utworzonego Muzeum Archeologicznego. To na tej arenie zginął śmiercią męczeńską św. Poncjusz z Cimiez, biskup, a wcześniej senator rzymski, który stał się chrześcijaninem. Został zamęczony w czasach cesarza Waleriana, ok. 257 r. W centralnym punkcie wzgórza Cimiez znajduje się kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej i klasztor franciszkański. Kościół stoi na placu imienia św. Jana Pawła II, z ładnym pomnikiem naszego Papieża. Obecny klasztor Franciszkanów, założony był pierwotnie przez Benedyktynów z Opactwa św. Poncjusza i jako taki istniał do XVI wieku. Z historii omawianego kościoła wynika, że w XII wieku w klasztorze przechowywano relikwie św. Dewoty. Zostały one tu przewiezione w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, którego mogli dokonać Maurowie, okupujący tereny obecnego Księstwa Monako.

Zainteresowała mnie historia życia i kultu św. Dewoty. Aby ją bliżej poznać, wybrałam się do Księstwa Monako i jego dzielnicy Monte Carlo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archiwum prywatne

Św. Dewota

Św. Dewota

Reklama

Święta Dewota (w języku francuskim – Sainte Dévote) jest patronką Księstwa Monako. Zginęła śmiercią męczeńską ok. 303 r. n.e., w okresie prześladowań chrześcijan za czasów panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Dewota urodziła się ok. 283 r. w Marianie na Korsyce. Była chrześcijańską dziewicą, wiodącą proste, pobożne życie na służbie u senatora Eutychiusa. Prefekt rzymski Barbarus podczas wizyty na wyspie zażądał od senatora wydania służącej, która nie oddaje czci bogom rzymskim. Gdy Barbarus odmówił, został otruty, a Dewotę porwano i uwięziono. Nie chciała się wyrzec Chrystusa, chociaż poddano ją okrutnym torturom, zmiażdżono jej usta, wleczono po ostrych skałach i ciernistych zaroślach. Ostatecznie Dewota poniosła śmierć przez ukamienowanie. Aby zapobiec rozpowszechnianiu kultu męczennicy chrześcijańskiej, nakazano spalić jej ciało. Chrześcijanie korsykańscy wykradli nocą ciało Dewoty ze stosu i umieścili je na łodzi płynącej do Afryki. Chcieli zapewnić jej w ten sposób godny, chrześcijański pochówek. Jednak silny sztorm zmienił plany. Według legendy, nagle nad łodzią pojawiła się gołębica i wskazała kierunek dalszego rejsu. Łódź przypłynęła do brzegu w dolinie Les Gaumates, obecnej dzielnicy Monte Carlo o nazwie Condamine. Legenda mówi, że w grocie pochowano ciało św. Dewoty. W tym miejscu też zbudowano później kaplicę na jej cześć. Pierwsze wzmianki o tej kaplicy pojawiły się w pismach ok. 1070 r. Kaplica została w 1075 r. podarowana opactwu św. Poncjusza, Zakonowi Benedyktynów. Przebudowana była wielokrotnie, od 1887 r. jest to już kościół parafialny. Na murze kościoła wisi tablica ufundowana w 2004 r. przez księcia Monako Rainiera III. Uczczono w ten sposób 1700-lecie śmierci św. Dewoty jako patronki Księstwa Monako i rodu Grimaldich. Na tablicy zamieszczono również inskrypcję o trwającym pontyfikacie Jana Pawła II.

Kult św. Dewoty i jej patronat to ważny element historii, kultury i życia religijnego Księstwa Monako. Pojawiły się świadectwa wielokrotnych cudów za pośrednictwem św. Dewoty.

Na cześć św. Dewoty w XVI wieku emitowano po raz pierwszy monety z jej wizerunkiem. Stało się to pod rządami Księcia Honore II, który mianował św. Dewotę patronką Monako i rodu Grimaldich. W 2004 r. wydano srebrną monetę o nominale 5 € z wizerunkiem świętej i tradycyjnymi atrybutami w postaci wizerunku łodzi i gołębicy. W XV wieku Dewota była patronką obrony Monako przed Księstwami Genui i Pizy. Modlitwy do św. Dewoty sprawiły, że pokonano hiszpańskie galery, atakujące Monako w 1641 r. Jeden że zdobytych statków otrzymał imię „Dewota”.

W 1927 r. Louis Notari, autor m.in. tekstu hymnu Księstwa Monako, napisał poemat o życiu św. Dewoty. Poemat napisany został jako jeden z pierwszych utworów w dialekcie monegaskim, czyli lokalnym dialekcie pochodzenia galloromańskiego. Było to przełomowe wydarzenie dla tego języka, który jest kultywowany w Monako do dzisiaj. Emitowane są również znaczki pocztowe z wizerunkiem św. Dewoty.

Reklama

Kult patronki Monako jest stale obecny w życiu obywateli tego Księstwa. Szczególnym wydarzeniem jest coroczne święto ku jej czci. Uroczystości trwają zwykle w dniach 26-27 stycznia, co roku. Tradycyjna data święta wynika z ustaleń dotyczących dnia, w którym łódź z ciałem św. Dewoty pojawiła się u brzegu, w rejonie Monako. Obecny przebieg wydarzeń wywodzi się z 1874 r., zaś jej oprawa i wydarzenia towarzyszące ustalone zostały przez Louisa II, księcia Monako, w 1924 r.

Co roku, wieczorem 26 stycznia, rozpoczynają się obchody święta św. Dewoty. Odbywa się, w tym dniu uroczyste spalenie łodzi rybackiej na placu przed kościołem św. Dewoty w obecności księcia Monako i jego rodziny oraz hierarchów kościelnych, którzy błogosławią uczestników wydarzenia. Wydarzenie to poprzedza uroczysta poranna Msza w kaplicy św. Dewoty, odprawiona w dialekcie monegaskim (Monegasque).Wieczorem rusza procesja z relikwiami św. Dewoty i łodzią. W porcie wypuszczana w niebo jest gołębica. Łódź stawiana jest na placu przed kościołem św. Dewoty, blisko brzegu morza.

Książę Albert i jego małżonka Charlene, osobiście podpalają łódź, tłum wiwatuje, a niebo rozświetlają fajerwerki.

Dzieje się tak na pamiątkę pewnego znaczącego wydarzenia z 1070 r. W tymże roku Antinope, kapitan łodzi z Florencji, porwał ciało św. Dewoty z groty i próbował je wywieźć. Silny wiatr zawrócił łódź do brzegu. Kapitan został aresztowany i z wyroku księcia Ugo Grimaldi skazany na odcięcie nosa i uszu oraz długoletnie więzienie. Musiał również być świadkiem publicznego spalenia jego łodzi na placu.

Obecnie relikwie św. Dewoty przechowywane są w pięknym, złoconym relikwiarzu, w katedrze Monako pw. św. Mikołaja. Stoi tu także pomnik św. Dewoty, ufundowany przez księcia Rainiera III.

Reklama

W katedrze Monako znajdują się również grobowce wielu książąt z rodu Grimaldich. W 2005 r. pochowano tu księcia Rainiera III, obok jego żony, księżnej Grace (Kelly), zmarłej tragicznie w 1982 r.

Uroczystości ku czci patronki Monako św. Dewoty mają swoją kulminację 27 stycznia. W tym dniu rano jest celebrowana uroczysta Msza św. w katedrze Monako, w obecności rodziny książęcej, notabli Monako oraz zgromadzeń świeckich i kościelnych tego kraju. Po Mszy św. rusza uroczysta procesja z relikwiami św. Dewoty i zmierza w stronę pałacu. Procesja zatrzymuje się na placu pałacowym, celebrans udziela błogosławieństwa księciu wraz z rodziną oraz całej ludności Monako. Osobne błogosławieństwo skierowane jest do rybaków i morza. Święto św. Dewoty to zawsze wyjątkowe przeżycie dla mieszkańców i turystów, którzy w te dni chętnie przybywają do Monako.

Historia św. Dewoty, jako patronki Monako, pozwala na bliższe poznanie historii tego niewielkiego kraju. Jej imię pojawia się również w trakcie relacji z Grand Prix Monaco Formuły 1. Pierwszy zakręt trasy ulicznej dla bolidów w Monako nosi nazwę Zakręt Świętej Dewoty, gdyż znajduje się naprzeciwko kościoła pod Jej wezwaniem.

2018-11-14 11:43

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

W tych dniach rozważamy ostatnie dni życia Jezusa na ziemi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Bozena Sztajner/archiwum Niedzieli

Rozważania do Ewangelii J 13, 21-33.36-38.

Wtorek, 15 kwietnia. Wielki Tydzień
CZYTAJ DALEJ

Jasnogórski obraz Matki Bożej jest w dobrym stanie

2025-04-15 19:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja

obraz Matki Bożej Częstochowskiej

oględziny

BP Jasnej Góry

„Stan jasnogórskiego obrazu Matki Bożej - dobry” - brzmi diagnoza po oględzinach. Zakończył się przegląd Wizerunku. Corocznej, dokonywanej zazwyczaj w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli przewodniczył prof. Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP, który z dokładnością i troską ocenił stan Jasnogórskiego Wizerunku, a jest on stabilny. Zmieniona została także sukienka Matki Bożej.

Coroczne oględziny obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej prowadzone są od 1950 r. W 1979 r. powołana została specjalna komisja do zbadania jego stanu technicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję