W dniu kolejnej rocznicy objawień fatimskich 13 października miało miejsce wprowadzenie relikwii świętych Pastuszków z Fatimy do parafii w Grudziądzu. Relikwiarz ze szczątkami świętych na stałe został zainstalowany w pobliżu ołtarza głównego. Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym. Zgromadzeni odmówili Litanię do św. Franciszka i Hiacynty. Po modlitwie uczestnicy nabożeństwa mieli możliwość uczczenia relikwii dzieci fatimskich.
Świętych obcowanie
Reklama
Mszy św. przewodniczył ks. kan. Sylwester Ćwikliński, proboszcz parafii z Ryńska. Koncelebransami byli ks. Przemysław Wolny oraz ks. Stanisław Szczęsny. – Witam serdecznie całą, już wielopokoleniową, rodzinę fatimską. Minęło wiele lat, odkąd tutaj się gromadzimy. Podążamy dzisiaj nie tylko za dziećmi fatimskimi, nie tylko na wezwanie Pana Boga, lecz także z potrzeby serca. Nie z ciekawości, ale z przekonaniem, że tu jest szczególne źródło łaski, miłości, która nas ubogaca – mówił ks. kan. Ćwikliński. W homilii zwrócił się do wiernych: – Powtarzamy przynajmniej w każdą niedzielną uroczystość: „Wierzę w świętych obcowanie”. O tym, że w to wierzę, mówi moja codzienna modlitwa do świętego patrona czy moich świętych patronów. O tej wierze mówi też to, że we wspomnienie, w tym dniu, kiedy mój święty patron (święta patronka) wszedł do chwały nieba, razem z nim włączam się, aby oddać Bogu cześć i chwałę, wypowiedzieć wdzięczność za opiekę i powierzyć siebie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie z aniołami
Pastuszkowie z Fatimy mieli głosić orędzie Matki Bożej dotyczące całego świata. Rok przed objawieniami maryjnymi dzieciom ukazały się anioły. W ten sposób Duch Święty przygotował je, aby w dziecięcej prostocie przekazywały współczesnej ludzkości, która zapomniała o Ewangelii, nadprzyrodzone przesłanie zbawienia. Franciszek i Hiacynta w dziecięcym wieku odpowiedzieli na zaproszenie Pana Boga swoją miłością.
Msza św. zakończyła się błogosławieństwem relikwiarzem. Po Mszy św. wyruszyła procesja fatimska. W trakcie procesji odmawiano tajemnice radosne Różańca. Rozważania oparte były na nauczaniu św. Jana Pawła II. Ks. kan. Piotr Neumann, proboszcz miejsca, gorąco zachęcał do modlitwy o rychłe wyniesienie na ołtarze s. Łucji, ostatniej z trojga pastuszków, którym Matka Boża objawiała się wielokrotnie w Fatimie w 1917 r. W niesienie figury Maryi zaangażowani byli członkowie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym oraz Rycerze Niepokalanej, goście i sympatycy parafii, kobiety, mężczyźni, młodzież i kapłani. W czasie wieczornego przejścia ulicami osiedla, tak jak w Fatimie, na słowa modlitwy „Chwała Ojcu”, a także refrenu „Ave Maryja” lampiony i świece zostały uniesione. Na zakończenie uroczystości w kościele odśpiewano Apel Jasnogórski.