Reklama

z notatnika parafialnego duszpasterza

Dziwna troska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po spotkaniu z rodzicami młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania ksiądz wikariusz podszedł do jednej z matek i zapytał, dlaczego jej córka (II klasa LO, wiek: 17 lat) nie przychodzi przynajmniej raz w tygodniu na październikowe nabożeństwo różańcowe, które rozpoczyna się w kościele o godz. 18.

– W październiku wcześnie robi się ciemno. Dzisiaj jest taki bandytyzm, nie ukrywam, że boję się o swoją córkę, żeby nic jej się nie stało. Sama jej mówię, żeby nie szła do kościoła – odpowiedziała matka, sugerując zatroskanie o córkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednakże ksiądz dobrze wiedział, w jaki sposób jej córka i inni młodzi ludzie wykorzystują wolny czas, bo uczył tę młodzież. Dlatego powiedział:

– To dobrze, że troszczy się pani o swoją córkę. Ale czy nie boi się pani, kiedy córka w każdy piątek udaje się na całą noc na dyskotekę kilkanaście kilometrów stąd, gdzie niemal zawsze dochodzi do rękoczynów, gdzie młodzież bez skrępowania pali papierosy, pije alkohol, sięga po narkotyki i uprawia seks w pobliskim lesie? Ciągle przyjeżdżają tam policja i pogotowie ratunkowe. Ostatnio nawet, jak donosiła prasa, dwóch chłopców zostało pobitych do nieprzytomności – jeden później zmarł w szpitalu, a drugi po okaleczeniu stłuczoną butelką od piwa będzie nosił blizny na twarzy przez całe życie. Poza tym wielu młodych już zostało kalekami lub zginęło wskutek potrącenia przez pijanych wyrostków powracających z dyskotekowych libacji. Pomijam tu liczbę pijanych do nieprzytomności i przytomniejących w izbie wytrzeźwień oraz liczbę niechcianych ciąż i dzieci urodzonych z poważnym niedorozwojem psychosomatycznym z powodu poczęcia pod wpływem alkoholu lub narkotyków ich młodocianych nieodpowiedzialnych rodziców. Ponawiam pytanie: Jak to się dzieje, że boi się pani wysłać córkę do kościoła w ciągu dnia, natomiast gdy córka na całą noc udaje się w samo centrum przestępczości, nie wyraża pani takiej obawy...

Ks. Sebastian Kępa
Doktor teologii z zakresu teologii pastoralnej, redaktor radiowy, zajmuje się ewangelizacją katolików niepraktykujących

2018-10-24 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin liczy na zakończenie sporu wokół przedsoborowej liturgii

2026-03-26 15:17

[ TEMATY ]

liturgia

kard. Pietro Parolin

Vatican Media

Watykański sekretarz stanu liczy na zakończenie kościelnego sporu wokół przedsoborowej liturgii. „Trzeba znaleźć rozwiązanie, które zaspokoi uzasadnione potrzeby. Wierzę, że jest to możliwe, bez zamieniania liturgii w pole bitwy” – powiedział kard. Pietro Parolin.

Kard. Parolin odniósł się do papieskiego przesłania na otwarcie sesji plenarnej Episkopatu Francji. To właśnie w tym kraju nadzwyczajna forma rytu rzymskiego cieszy się największą popularnością. Ceni ją 25 proc. praktykujących katolików. Chętnie uczęszczają na nią ludzie młodzi. Mimo to możliwość sprawowania tej liturgii została w ostatnich latach drastycznie ograniczona.
CZYTAJ DALEJ

Eutanazja 25-letniej Hiszpanki, to barbarzyństwo, z którego trzeba wyciągnąć wnioski

2026-03-27 15:43

[ TEMATY ]

eutanazja

25‑letnia

Hiszpanka

barbarzyństwo

wyciągnąć wnioski

Adobe Stock

Dramatyczna historia Noelii Castillo skłania do refleksji nad tym, w jakim świecie żyjemy. Zamiast pomocy psychiatrycznej wskazano jej drogę prowadzącą do eutanazji. „To barbarzyństwo” - zauważył bp José Mazuelos, kierujący podkomisją ds. rodziny i życia w hiszpańskim episkopacie. Z kolei abp Joan Planellas zachęcił do zastanowienia się nad tym „jak dalece jej śmierć ma również przyczyny społeczne” i czy „wspólnota Kościoła mogła zrobić więcej”.

Noelia nie żyje. Otruto ją za pomocą zastrzyku. Zmarła samotnie w pokoju domu opieki w Barcelonie. Jej ojciec do ostatniej chwili walczył w hiszpańskim sądzie i Europejskim Trybunale Praw Człowieka, by zapobiec jej śmierci. Gdy błagał lekarzy o powstrzymanie wyroku, usłyszał, że organy córki są już zarezerwowane dla czekających pacjentów. Gdy Noelia umierała, pod jej oknami modlili się ludzie. Media społecznościowe rozgrzewały komentarze popierające „wolność” i sprzeciwiające się zabójstwu. Teraz pozostała tylko cisza.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: kulminacja uroczystości ku czci relikwii Męki Pańskiej – „świętego ciernia”

2026-03-27 16:10

[ TEMATY ]

Włochy

Relikwie Męki Pańskiej

Karol Porwich/Niedziela

We włoskim regionie Bergamo znajduje się jeden z cierni bolesnej korony założonej na głowę Pana Jezusa. Co roku odbywają się tam uroczystości wspominające Mękę Pańską, które obejmują zawsze 25 marca. Wydarzeniu temu towarzyszy cud „zakwitnięcia ciernia”, który ma miejsce tylko w tych latach, kiedy uroczystość Zwiastowania Pańskiego zbiega się z Wielkim Piątkiem.

Znak tajemnicy miłości Boga
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję