Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ojczyzna to wielkie zobowiązanie

Z Mateuszem Bochenkiem – pełnomocnikiem Prezydenta Sosnowca ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej o świętowaniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela sosnowiecka 37/2018, str. V

[ TEMATY ]

patriotyzm

ojczyzna

Piotr Lorenc

Mateusz Bochenek

Mateusz Bochenek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Lorenc: – Sosnowiec przez cały rok świętuje odzyskanie niepodległości. Największym wydarzeniem w pierwszej połowie roku były uroczystości na placu Papieskim. Proszę powiedzieć o nich dwa zdania.

Reklama

Mateusz Bochenek: – Chcieliśmy, aby mieszkańcy Sosnowca mogli świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości przez cały rok, stąd m.in. pomysł organizacji tego wydarzenia. 16 czerwca na placu Papieskim, gdzie 19 lat temu z mieszkańcami Zagłębia spotkał się wielki Polak Jan Paweł II, odbyły się główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa naszej diecezji Grzegorza Kaszaka, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był premierowy koncert Piotra Rubika pt. „Wolność, Miłość, Niepodległość” z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej. Usłyszeliśmy nowe utwory kompozytora, ale także te poświęcone osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy okazji odbywał się także Piknik Organizacji Pozarządowych. Wspólnie z mieszkańcami walczyliśmy o pobicie rekordu Guinnessa w jednoczesnym niesieniu największej biało-czerwonej flagi, nie brakowało też bardzo realistycznych rekonstrukcji historycznych. Połączyliśmy świętowanie z zabawą i historią, a także pokazaliśmy mieszkańcom, jak wiele dobrego robią organizacje pożytku publicznego. Sądząc po tłumach, jakie zjawiły się na placu Papieskim, obchody były bardzo udane.

– Miasto zmobilizowało wszystkie podległe mu instytucje do organizacji obchodów 100. rocznicy, dlatego niemal we wszystkich dzielnicach mamy akcenty patriotyczne – imprezy są organizowane przez szkoły, filie biblioteki miejskiej, muzeum, Energetyczne Centrum Kultury. Proszę wymienić choć kilka uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Z okazji jubileuszu planowaliśmy organizację 100 imprez na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale ostatecznie będzie ich o wiele więcej. Poza wspomnianym wydarzeniem na placu Papieskim, warto wymienić konkurs na mural niepodległościowy, organizowany przez Zamek Sielecki, 100 lat ZHP w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – odsłonięcie pamiątkowej tablicy pamięci Zuchów, Harcerzy, Instruktorów i Seniorów ZHP z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, którzy przez walkę i służbę na rzecz kraju przyczynili się do odrodzenia naszej Ojczyzny. Trzeba pamiętać o odsłonięciu tablicy upamiętniającej obóz jeniecki w Porąbce, wystawie plenerowej na dziedzińcu Zamku Sieleckiego czy też tzw. „wędrówkach sosnowieckich” na 100-lecie niepodległości, organizowanych przez PTTK przy wsparciu miasta. Zasłużone osoby honorujemy także specjalnymi medalami niepodległościowymi. To nie koniec, bowiem wiele dzieje się w różnych częściach miasta. Wspomnę tu tylko Milowice, Trójkąt Trzech Cesarzy, Maczki, Lapidarium Armii Krajowej w Zagórzu. Ponadto organizowane są konkursy, koncerty i mnóstwo wydarzeń. W zasadzie mogłoby nam zabraknąć miejsca, aby wymienić wszystko. Cieszę się jednak, że prawie wszystkie jednostki i placówki edukacyjne włączyły się w te obchody.

– Czeka nas odsłonięcie pomnika Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca – gdzie i kiedy odbędzie się to wydarzenie?

– Aleksy Bień to postać wybitna. Używając analogii do Kazimierza Wielkiego, zastał Sosnowiec drewniany, a zostawił murowany. W trakcie jego rządów w mieście wybudowano linie tramwajowe, wiadukt pod torami kolejowymi na drodze w kierunku starego Sosnowca, zapoczątkowano regulację Czarnej Przemszy i Brynicy. Trwająca 33 miesiące prezydentura to spore zmiany m.in. w gospodarce komunalnej, mieszkaniowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty. Zmniejszyło się też bezrobocie. Wybudowano lub utwardzono ponad 20 km dróg, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wybudowano kolonię mieszkalną im. Limanowskiego, rozbudowano bazę szkolną, powstała Miejska Biblioteka Publiczna – można tak jeszcze długo wymieniać. Aleksy Bień był w 1918 r. jednym z twórców polskiej niepodległości w Zagłębiu. Jego pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada w Alei Zasłużonych Zagłębiaków w Parku Sieleckim, a więc tuż obok młodego Jana Kiepury.

– 18 listopada w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostanie odprawiona Msza św. w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, zakończona poświęceniem pomnika. Kto jest pomysłodawcą uroczystości i jaki jest udział miasta?

Reklama

– Zawsze staramy się uczestniczyć w tak dużych wydarzeniach, szczególnie tak doniosłych. Pomysłodawcami budowy pomnika są: bp Grzegorz Kaszak oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik.

– 11 listopada szykuje się duże wydarzenie w jednej z sosnowieckich dzielnic – Maczkach. Jaki będzie przebieg świętowania?

– Jak już wspominałem, świętujemy cały rok, ale w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę główne uroczystości odbędą się w Maczkach. Rozpoczniemy je od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Uroczystości odbędą się przed Krzyżem Wolności – który został wzniesiony w 1918 r., w podzięce za odzyskanie przez Polskę niepodległości – a także przy popiersiu Tadeusza Kościuszki. Będzie nam towarzyszyła Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Nie zabraknie wspomnień, historii i wzniosłych momentów. Będziemy także śpiewali pieśni patriotyczne w Miejskim Klubie Maczki. Zapraszam wszystkich sosnowiczan do wspólnego świętowania i udziału w organizowanych wydarzeniach. Pamiętajmy o wielkim poświęceniu naszych przodków, jesteśmy im to winni, stanowi to nasz obowiązek.

2018-09-12 10:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud Niepodległej

Mija właśnie 99 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, wydarzenia, które nie powinno się wydarzyć. Dlaczego? W jednym miejscu i czasie musiało zajść całe spektrum niezależnych od siebie okoliczności. A takie rzeczy po prostu się nie zdarzają. Paradoksalnie Polakom pomogła I wojna światowa. Dzięki niej ostatecznie rozsypał się system polityczny ukształtowany przeszło 100 lat wcześniej. Dotychczasowi przyjaciele stali się wrogami, a kilkuletnia walka wyczerpała ich siły. Dla nas była to szansa a zarazem pierwszy i podstawowy warunek myślenia o niepodległości. Po wtóre, Polacy w pierwszych dekadach XX wieku mieli szczęście do liderów. To kontrowersyjna w świecie historyków teza, ale trudno nie zauważyć, że pomimo różnic, Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński działali na rzecz polskiej racji stanu, służyli Polsce. Spróbujmy współczesną polską scenę polityczną przenieść w tamten czas i zapytać, czy dzisiejsi liderzy działaliby razem na rzecz wspólnego celu. Odpowiedź nasuwa się sama. Działalność Ojców Niepodległości była równie istotnym warunkiem, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. I tu pojawia się wątek wrocławski, o Wojciechu Korfantym szerzej piszemy na stronie 6 i 7. Kolejna kwestia. Po 123 latach rozbite polskie społeczeństwo należało do trzech różnych systemów gospodarczych i politycznych. Oznacza to, że przynajmniej 5 pokoleń Polaków zaznało nie tylko smaku niewoli, ale również ich codzienność zogniskowana została wokół spraw, którymi żyły państwa zaborcze. Bynajmniej ani Austrii, ani Prusom i Rosji nie zależało na zachowaniu tożsamości i kultury podbitego narodu. Poziom wykształcenia, rozwój edukacji, przemysłu, infrastruktury – może poza zaborem pruskim – był przerażająco niski. Ta celowa praca wydała owoce, bo bynajmniej nie całe społeczeństwo i nie wszyscy Polacy parli do niepodległości. Co zatem zadecydowało, że Polacy odzyskali Ojczyznę? Geopolityka, liderzy, upór i determinacja Polaków musiały się spotkać – powtórzmy – w jednym miejscu i jednym czasie. Trudno nie mieć tu skojarzeń metafizycznych, trudno nie sięgać po interwencję Opatrzności. Nieprzekonanym warto przypomnieć bitwę warszawską, czy bardziej Cud nad Wisłą, który wydarzył się kilkanaście miesięcy później. Za rok 100. rocznica tamtych wydarzeń. Jesteśmy dumnym, wolnym narodem. Samostanowimy. Warto przez ten rok pamiętać, komu to zawdzięczamy.
CZYTAJ DALEJ

Odpust zupełny na Święto Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Ażeby wierni przeżywali to święto z głęboką pobożnością, Ojciec Święty rozporządził, że we wspomnianą niedzielę będzie można dostąpić odpustu zupełnego, zgodnie ze wskazaniami podanymi poniżej. Dzięki temu wierni będą mogli obficiej korzystać z daru pocieszenia Ducha Świętego, a przez to żywić coraz większą miłość do Boga i bliźniego; kiedy zaś uzyskają oni Boże przebaczenie, sami będą z kolei gotowi przebaczyć ochoczo braciom.
CZYTAJ DALEJ

Odsłony miłosierdzia

2025-04-27 20:50

Biuro Prasowe AK

    Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

W czasie liturgii, która była dziękczynieniem Archidiecezji Krakowskiej za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka, wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję