Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. prał. Ireneusza Folcika

Gorliwy sługa Słowa Bożego

Ks. prał. Ireneusz Folcik w tym roku obchodzi 50 lat kapłaństwa. Z tej okazji 10 czerwca br. Dostojny Jubilat odprawił w kościele św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu dziękczynną Mszę św.

Niedziela rzeszowska 24/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Archiwum prywatne ks. I. Folcika

Jedno z niezapomnianych przeżyć ks. prał. Ireneusza Folcika – spotkanie ze św. Janem Pawłem II

Jedno z niezapomnianych przeżyć ks. prał. Ireneusza Folcika –
spotkanie ze św. Janem Pawłem II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złoty jubileusz kapłański to okazja do przypomnienia ważnych dat i wydarzeń w życiu Księdza Jubilata. Decydującym momentem była matura w 1961 r. i decyzja wstąpienia do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Studia przerwała służba wojskowa w latach 1963-65, którą odbywał w Chełmnie Pomorskim i Koszalinie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1968 r. w katedrze przemyskiej z rąk bp. Bolesława Taborskiego i został posłany do pracy duszpasterskiej w parafii Dydnia. Po dwóch latach został przeniesiony do Strzyżowa, skąd bp Ignacy Tokarczuk wysłał młodego księdza na KUL, by studiował homiletykę.

W styczniu 1975 r. ks. Ireneusz Folcik przybył do Rzeszowa jako diecezjalny duszpasterz akademicki przy parafii Chrystusa Króla, gdzie pracował ze studentami do 1995 r. Ośrodek DA otrzymał nazwę „Wieczernik”. Katechezy dla młodzieży szkół pomaturalnych, studentów, absolwentów i pracowników nauki odbywały się prawie codziennie, a dzięki staraniom Duszpasterza, wprowadzono zajęcia z etyki na uczelniach Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W sierpniu 1995 r. podjął obowiązki proboszcza w parafii św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu. Lata proboszczowania i dziekaństwa wypełniła troska o życie religijne wiernych, a także troska o świątynię, plebanię i dom katechetyczny. Odnowiono polichromię, oświetlenie kościoła, powstały dróżki św. Józefa, grupy duszpasterskie, chór parafialny, Bractwo św. Józefa i wydawano gazetę „Józef”.

Minione lata to czas niezwykłych wydarzeń: wybór Polaka na Stolicę Piotrową i zamach na jego życie, powstanie Solidarności i stan wojenny, męczeńska śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, papieskie pielgrzymki do Ojczyzny, zmiany społeczne i polityczne w Polsce i Europie, które dotykały także Kościoła. Do 1992 r., czyli czasu powstania diecezji rzeszowskiej, pełnił obowiązki archiprezbitera rzeszowskiego, do którego należało 9 dekanatów. Od początku pobytu w Rzeszowie aż do dzisiaj Ksiądz Prałat jest kapelanem sportowców Resovii. To wszystko miało wpływ na pracę duszpasterską, szczególnie kaznodziejską, o czym w liście do jubilata napisał biskup ordynariusz Jan Wątroba: „Pięćdziesiąt lat posługi kapłańskiej to przede wszystkim czas wielkiej «siejby słowa Bożego». [...] To posługa w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, gdzie jako wykładowca homiletyki przygotowywał Ksiądz Prałat kandydatów do kapłaństwa, do tego ważnego wymiaru posługi, jakim jest przepowiadanie słowa Bożego. To także audycje w Radiu Rzeszów i Katolickim Radiu Via. To wreszcie posługa przewodniczącego Komisji Homiletycznej Diecezji Rzeszowskiej, która czuwa nad jak najlepszym realizowaniem zadania głoszenia Słowa Bożego. Ta posługa ma ogromne znaczenie dla budzenia i rozwoju wiary, ponieważ wiara rodzi się z tego, co się słyszy”.

Reklama

We wstępie do ostatniego zbioru homilii Jubilata pt. „Słowo na Boże Narodzenie i Wielkanoc” jeden z najwybitniejszych polskich homiletów – ks. prof. Jan Twardy pisze: „Ks. prałat dr Ireneusz Folcik od pięćdziesięciu lat głosi Ewangelię, czyni to gorliwie, starannie i na wysokim poziomie..., owocnie służy Ewangelii, wygłosił wiele tysięcy kazań w różnej formie, przeprowadził liczne rekolekcje czy misje parafialne, w formie książkowej ukazały się zbiory kazań okolicznościowych, a także homilie niedzielne i świąteczne, m.in. «Nie samym chlebem», «Krzepić się słowem», «Byśmy kroczyli Jego drogami», «Kościół na drogach człowieka», «Z rzeszowskiej ambony». Ich walor językowy podkreśla polonista, prof. Kazimierz Ożóg.

Gratulując ks. Ireneuszowi długoletniej pracy kapłańskiej, trzeba mu także podziękować za wierne, kompetentne, życiowe i wytrwałe głoszenie Słowa Bożego. Głosił Ewangelię młodzieży szkolnej, studentom, małżonkom, rodzicom i seniorom, a także słuchaczom reprezentującym różne zawody i powołania życiowe. Często stawał na ambonie podczas uroczystości narodowych i patriotycznych, w rocznice dziejowych wydarzeń, a także w pamiętne dni związane z życiem i działalnością wybitnych Polaków. Trudno wyobrazić sobie lepszą pamiątkę kapłana dla wiernych, jak dzielenie się z nimi chlebem słowa Bożego... Zamykając refleksje jubileuszowe, pragnę w imieniu tysięcy słuchaczy, w tym także w imieniu własnym, podziękować Księdzu Profesorowi – Jubilatowi za piękne świadectwo wiernego i życiowego pełnienia posługi Słowa Bożego” – mówi ks. Twardy.

Z okazji 50-lecia kapłaństwa składamy Księdzu Jubilatowi życzenia, używając słów, które do niego skierował biskup ordynariusz Jan Wątroba: „Gratuluję pięknego jubileuszu kapłaństwa i w imieniu Kościoła rzeszowskiego dziękuję za wspaniałą, niezwykle owocną służbę kapłańską dla Kościoła i Ojczyzny. Niech Chrystus, Najwyższy Kapłan, błogosławi Księdzu Jubilatowi w dalszej posłudze kapłańskiej, niech Maryja, Matka Kapłanów, otacza swoją opieką na każdy dzień życia”.

2018-06-13 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar i tajemnica

Niedziela łódzka 21/2016, str. 1

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Kl. Kamil Gregorczyk

Gdy myślę o kapłaństwie, to od razu przypomina mi się wiersz ks. Jana Twardowskiego. Prosty, wzruszający, w którym ksiądz poeta mówi o tym, co najważniejsze: o tej niezrozumiałej tajemnicy duszy. Zastanawiam się też, jaki, dla nas świeckich, ludzi związanych bądź nie, z Kościołem, powinien być ksiądz? Jakiego potrzebuje dziś świat? Jakiego chcą ludzie? Oglądam się za siebie i przywołuję wspomnienia księży, którzy choć trochę kształtowali mnie, moich kolegów. Jacy oni byli? Co w nich takiego, że pociągali nas, wtedy młodych, ale też starszych, dzieci? Pewnie najważniejsze było to, że oni całym swoim życiem świadczyli o Jezusie. I to chyba najbardziej chwytało. Że faktycznie żyli Ewangelią. Nie było w nich fałszu, ale mieli w oczach, w sercu miłość do Chrystusa, ale też do drugiego człowieka. I potrafili o tym mówić. Tak prosto, niczym „ks. Jan od Biedronki”. I potrafili to okazywać. Pamiętam jednego z duszpasterzy, którego zachwyt nad każdą nawet najmniejszą rzeczą, nad światem, bo on przecież Boży, radość i taka życiowa mądrość, przyciągały do Kościoła. Zwykły niezwykły ksiądz, którego praca, dawany ludziom czas, godziny spędzane w konfesjonale, słowa, które wryły się nam w pamięć, pochylanie się nad tymi najmniejszymi, nad każdym potrzebującym, poruszały serca wielu. Dlatego, jak zastanawiam się, jakich kapłanów dziś potrzebujemy, to myślę, że właśnie takich. Którzy swoją pracą, posługą, życiem dawaliby o Nim najpiękniejsze świadectwo. Kapłanów mających wrażliwe, umiejące słuchać i wyłapywać melodie życia, serca. Zainteresowanych, od samego początku posługi, sprawami wiernych, znajdujących czas na chwilę rozmowy. Takich, którzy autentycznie wierzą. W których jest chęć zobaczenia w tym drugim równego nam człowieka. Takich, by niczym Chrystus byli dla tych „najmniejszych”, otwierali się na tych najbardziej „zbrukanych”. I rozumieli, że w tym ich kapłaństwie dla nas, ludzi świeckich, czasem chodzi też o spojrzenie, drobny gest – by prosty, zwykły człowiek mógł poczuć się ważny, by dać mu nadzieję i pokazać, że z nim się jest.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Kraków

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję