Obrzęd ustanowienia pierwszych szafarzy odbył się 14 lutego 1993 r.; posługę podjęło wówczas 56 osób. Przez ćwierć wieku ta służba na stałe wpisała się w liturgię sprawowaną w parafiach oraz w wiele wydarzeń o charakterze ogólnodiecezjalnym. W tym czasie ponad 700 mężczyzn oraz osób konsekrowanych śpieszyło, by nieść Chrystusa eucharystycznego do chorych, a także pomagać kapłanom w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św. 24 lutego w archikatedrze lubelskiej została odprawiona Msza św. dziękczynna za posługę nadzwyczajnych szafarzy. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wśród celebransów obecny był ks. prof. Czesław Krakowiak, który przed 25 laty podjął się formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Witając przybyłych na Liturgię, ks. Maciej Staszak, moderator Archidiecezjalnego Centrum Formacji Liturgicznej, wyraził wdzięczność, że dzięki nadzwyczajnym szafarzom możliwe jest zanoszenie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie ludziom potrzebującym: chorym i cierpiącym w domach i szpitalach, a także pomoc w parafiach.
W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że archidiecezja lubelska była jedną z pierwszych w Polsce, które ustanowiły posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Przypomniał słowa listu pasterskiego, jaki abp Bolesław Pylak wydał z tej okazji: „Chociaż posługa osób świeckich jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest dla nas czymś nowym, to jednak należy pamiętać, że taka forma Jej udzielania istniała w Kościele przez kilka stuleci. Aż do wieku IX było rzeczą normalną (…), że ludzie świeccy pomagali w rozdzielaniu Komunii św. i zanoszeniu Jej chorym. Do tej starożytnej praktyki powraca teraz Kościół”. Metropolita podkreślał, że pełnienie tej posługi to wielki zaszczyt i jednocześnie ogromne zadanie, zobowiązujące do tego, by być szczególnym świadkiem Eucharystii, tzn. być ofiarą dla innych i wraz z Chrystusem Eucharystycznym budować jedność i miłość pomiędzy ludźmi. – Nie można miłować Boga, jeśli nie miłuje się człowieka – mówił z naciskiem. Pasterz dodał, że Chrystus jest w każdym człowieku głodnym, spragnionym, prześladowanym, bezdomnym i chorym. Prosił, by wielkie zadanie miłości, jakie stoi przed każdym chrześcijaninem, przedstawić Matce Bożej Katedralnej, zawsze zatroskanej o tych, których powierzył Jej Chrystus.
W czasie Eucharystii do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dopuszczono kolejnych 37 mężczyzn. Po Mszy św. w Domu Nadziei Caritas odbyło się spotkanie formacyjne. W konferencji ks. prof. Bogusław Migut mówił o znaczeniu liturgii i odnoszeniu jej do całego życia, tak by kult nie ograniczał się tylko do kościoła, ale obejmował każdą działalność człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu