We wstępie do styczniowo-lutowego numeru dwumiesięcznika Sanktuarium Jasnogórskiego „Jasna Góra – tu tętni życie” redaktor naczelny o. Tomasz Leśniewski OSPPE przypomina, że w Polsce ojcowie paulini posługują obecnie nie tylko na Jasnej Górze, ale i w siedmiu innych sanktuariach maryjnych. Są to: sanktuaria Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie (archidiec. gnieźnieńska) i Starej Błotnicy (diec. radomska), sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie (diec. włocławska), sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej (diec. siedlecka), sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej w Wielgomłynach i sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie, znajdujących się na terenie archidiecezji częstochowskiej oraz najmłodsze – sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu.
Reklama
To właśnie tematyce najmłodszego sanktuarium poświęcona jest duża część tego numeru, który otwiera rozmowa o. Tomasza Leśniewskiego z o. Mirosławem Bijatą, paulinem, kustoszem sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, pt. „Święte miejsce...”. Ojciec kustosz wyjaśnia, czym jest sanktuarium i dlaczego człowiekowi potrzebne są takie święte miejsca. Inne artykuły na ten temat to: „Mała Jasna Góra we Wrocławiu” oraz wywiad z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, który 20 lat temu powierzył ojcom paulinom parafię pw. św. Mikołaja we Wrocławiu wraz z kościołem św. Antoniego z Padwy. Wywiad nosi tytuł „Maryja zna swoje dzieci”. Hierarcha podkreśla w nim, że kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej znajdująca się w sanktuarium jest Bożym darem dla całej archidiecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W numerze znajdziemy również artykuł o. Eustachego Rakoczego pt. „Tadeusz Kościuszko. W 200. rocznicę śmierci (1817-2017)”. Autor przypomina m.in., że wiarygodna tradycja klasztorna pozwala doszukać się na Jasnej Górze dzieł własnoręcznie wykonanych przez Tadeusza Kościuszkę. Są nimi ołtarzyk z Chrystusem i szkatułka.
W dwumiesięczniku kontynuowany jest cykl „Sam na sam z Bogiem. Komentarze Paulinów do Niedzielnej Liturgii”. Numer zamyka kronika jasnogórskich wydarzeń, wśród których przypomniano m.in. wrześniową XXI Pielgrzymkę Czytelników i Pracowników „Niedzieli” na Jasną Górę.
Dwumiesięcznik „Jasna Góra”
ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa
adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl , e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl