Reklama

Jasna Góra

Otwieranie następnych drzwi

Z Wojciechem Saługą, marszałkiem województwa śląskiego, rozmawia o. Mariusz Tabulski, paulin, odpowiedzialny za obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 50/2017, str. 18-19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski z tekstem uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego podję

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i generał Zakonu Paulinów
o. Arnold Chrapkowski z tekstem uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego podję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. MARIUSZ TABULSKI: – Dobiega końca rok bardzo ważnych maryjnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dla nas Rok Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – niezwykły czas wypełniony modlitwą, różnymi inicjatywami, uroczystościami religijnymi i kulturalnymi. W obchody Jubileuszu włączyły się m.in. Sejmik Województwa Śląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz instytucje podległe Marszałkowi Województwa. Panie Marszałku, skąd tak duże zainteresowanie i zaangażowanie w rocznicowe uroczystości koronacyjne?

WOJCIECH SAŁUGA: – Jasna Góra to perła województwa śląskiego. Nie ma w naszym regionie i pewnie w całej Polsce miejsca bardziej rozpoznawalnego, szanowanego i tak mocno związanego z polską tradycją, kulturą i historią jak jasnogórski klasztor ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W pewnym sensie jesteśmy wyróżnieni, że właśnie tutaj, na tej ziemi, znajduje się znane na całym świecie maryjne sanktuarium. Zaangażowanie w jubileuszowe obchody było więc czymś naturalnym i cieszę się, że również w stolicy województwa śląskiego mogliśmy na różne sposoby świętować tę niezwykłą rocznicę.

– Ma Pan zapewne na myśli uchwalę Sejmiku dotyczącą uczczenia 300-lecia koronacji i prapremierowy koncert w Filharmonii Śląskiej Oratorium „Soli Deo Per Mariam” w dniu przekazania dokumentu Ojcu Generałowi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie tylko, ale rzeczywiście koncert oratoryjny był niezwykły, bo odbył się z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi, zaangażowaniu ojców paulinów, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Filharmonii Śląskiej z jej wspaniałymi muzykami powstał doskonały utwór, który nie tylko znakomicie brzmi i wpisuje się w rocznicowe obchody, ale także niesie ze sobą przesłanie wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jestem pewien, że to oratorium będzie żyło przez liczne koncerty nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce i, rzecz jasna, poza jej granicami. Pragnę również podkreślić inicjatywę radnych wojewódzkich, którzy jednogłośnie przyjęli specjalną uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego podkreślającą wagę jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz znaczenie jasnogórskiego klasztoru dla naszego regionu i ojczyzny. Dla nas jubileusz koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej był przedłużeniem wspaniałych chwil, które przeżyliśmy w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży i pamiętnej wizyty Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze.

– Takie uroczystości zostają w pamięci, ale przecież wiążą się z dużym wysiłkiem organizacyjnym również ze strony samorządu województwa śląskiego.

– W przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i papieskiej wizyty na Jasnej Górze razem ze stroną kościelną uczestniczyło mnóstwo urzędów i instytucji. Jako marszałek województwa śląskiego wspólnie z ordynariuszami wszystkich diecezji znajdujących się w naszym regionie oraz ojcami paulinami powołaliśmy szeroki zespół, który odpowiadał za przygotowania do tych wielkich wydarzeń. Był to czas bardzo intensywnej pracy, ale wszyscy wspominamy go z dużą serdecznością. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach wspólnie z diecezjami zapewnił profesjonalne szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym i pierwszej pomocy medycznej ponad tysiąca wolontariuszy, którzy pracowali podczas Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Koleje Śląskie podległe Urzędowi Marszałkowskiemu za darmo woziły młodzież podczas Światowych Dni Młodzieży i w porozumieniu z Kościołem bezpłatnie woziły pątników na spotkanie z Ojcem Świętym w Częstochowie. Wszystkie muzea, parki, instytucje kultury oraz ośrodki sportowe oddaliśmy do użytku pielgrzymów z całego świata. Przygotowaliśmy dla nich także przewodniki i pamiątki z wizyty w naszym regionie. Temu wielkiemu wspólnemu wysiłkowi towarzyszyła niezwykła atmosfera wzajemnej serdeczności. Czuliśmy nawet żal, że te dni tak szybko przebiegły. Ale oprócz wspaniałych wspomnień pozostała pewność, że razem możemy zrobić bardzo dużo.

Reklama

– O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, kiedy odbierał pamiątkowy tekst rezolucji Sejmiku Województwa Śląskiego, przypomniał o wielkim znaczeniu Jasnej Góry m.in. w naszej historii, w tworzeniu się tożsamości narodowej, która wpływa także na kształt naszego regionu.

– Tak, dzieje Śląska są mocno związane z jasnogórskim wzgórzem. Częstochowskie sanktuarium jest wielkim ambasadorem Polski i naszego regionu. Ojciec Generał przypomniał, że chociaż czas jubileuszowych obchodów się kończy, można powiedzieć, że jubileusz otwiera następne drzwi, następny czas historii współpracy naszego regionu i Jasnej Góry, w którym Boża Rodzicielka i ojcowie paulini na pewno będą nam dalej towarzyszyć.

– Świętowanie jest okazją do spotkania i okazją do poznania codzienności. Na pewno jest dużo codziennych społecznych wyzwań...

– Oczywiście, jak się to mówi: Matka Boża pozwala nam widzieć lepiej biedy ludzkie, z czym zmagają się ludzie naszego regionu, dostrzegamy problemy społeczne związane chociażby ze zmianami demograficznymi zachodzącymi w całej Polsce, a w szczególności w województwie śląskim. Mówię tutaj o coraz starszym społeczeństwie.

– Czy na tym polu Pan Marszałek widzi szansę współpracy samorządu województwa z Kościołem, parafiami?

– Nie tylko jest szansa na współpracę, ale tak naprawdę już nawiązaliśmy tutaj grubą nić porozumienia. Nasza Rada Senioralna działa bardzo szeroko i reprezentuje również osoby mocno związane z instytucjami kościelnymi. W akcjach adresowanych do osób starszych współpracujemy z Caritas poszczególnych diecezji. Nasze cele są bardzo zbieżne. Chcemy zapewnić seniorom z województwa śląskiego jak największe wsparcie, możliwość dalszego rozwoju i szeroko pojętą aktywizację. Tutaj współpraca z kościelnymi instytucjami i wolontariuszami jest bezcenna i zamierzamy ją bardzo szeroko rozwijać. Zresztą do problemów społecznych zaliczam także troskę o czyste środowisko. Wspólnie z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem zainicjowaliśmy wielką kampanię edukacyjną i informacyjną przeciwko trującemu smogowi. Ta akcja już przynosi znakomite efekty, co utwierdza nas w przekonaniu, że ze złożonymi społecznymi i ekologicznymi problemami trzeba walczyć razem. Przed nami nowy rok i nowe wspólne inicjatywy.

– Raz jeszcze dziękuję za wspólne świętowanie i za wszelkie dobro czynione dla człowieka. Dziękuję za rozmowę.

– I ja dziękuję.

2017-12-06 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski z pielgrzymami na Jasnej Górze

„Być zalogowanym to znaczy mieć dostęp do życia, które nie kończy się grobem. Być zalogowanym to być włączonym w sieć wzajemnych relacji, które sprawia chrzest wiążąc nas z Chrystusem i braćmi” – mówił na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak nawiązując do jej hasła „Zalogowani przez chrzest”.

Pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej dotarli na jasnogórski szczyt w środowe popołudnie po dziewięciodniowej wędrówce z Gniezna. U celu z grupami kolorowymi spotkały się grupy promieniste, które zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją wędrują własnymi szlakami, jednak z tym samym hasłem i programem. Wszystkie w deszczu witał Prymas Polski abp Wojciech Polak, w którego obecności pątnicy złożyli krzyż niesiony tradycyjnie w częściach przez poszczególne grupy. W czasach PRL, gdy pielgrzymowanie było nielegalne, ten niesiony w cząstkach i składany u celu krzyż symbolizował jedność podążających różnymi drogami grup (stąd nazwa promieniste, bo jak promienie schodziły się u celu). Dziś jest on wyrazem jedności dwóch wciąż obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej tradycji pielgrzymkowych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję