Reklama

Wiara

Kosz z 9 tysięcy róż dla Maryi

Siostra Faustyna Kowalska 3 razy w życiu odprawiła nowennę, składającą się z wypowiadanych każdego dnia 1000 razy Pozdrowień Anielskich. Przez 9 dni nowenny modliła się 9 tys. razy „Zdrowaś Maryjo...”

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 24

[ TEMATY ]

nowenna

Faustyna

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za wzorem św. Faustyny poszli spadkobiercy św. Maksymiliana. – Chcemy ofiarować Maryi kosz z 9 tys. róż – mówi o. Mirosław Kopczewski, wikariusz Niepokalanowa. – Przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez 9 dni, od 29 listopada do 7 grudnia, w kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie odprawimy 5 całych Różańców z rozważaniami. Każdy dzień nowenny to 14 godzin modlitwy, od 7.00 od 21.00, w 5 blokach po 2 godziny. Codziennie o 15.00 odprawiona będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia, a dni zakończy Apel Jasnogórski. Wszystko to przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, tuż obok maleńkiego pokoiku, w którym mieszkał św. Maksymilian.

9 tysięcy Pozdrowień Anielskich

Dlaczego franciszkanie mówią z uśmiechem o koszu róż dla Niepokalanej? – Każdy blok modlitwy to 4 części Różańca, po 200 razy „Zdrowaś Maryjo”, a 5 bloków stanowi 1000 „Zdrowaś”. Pomnożone przez 9 dni da 9 tys. Pozdrowień Anielskich – tłumaczy o. Mirosław. – To będzie nasz dar serca dla Niepokalanej, wyraz miłości, taki duchowy kosz róż, gdzie każde „Zdrowaś Maryjo” to jedna róża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł zrodził się w maju tego roku, z inspiracji św. Faustyny i lektury pism św. Maksymiliana, który w 1937 r. pisał: „Słyszymy często o «tygodniu morza», «gór», «oszczędności» itp. Dlaczego by nie urządzić tygodnia Milicji Niepokalanej? Niech np. nowenna do Niepokalanej będzie takim tygodniem MI”. Maksymilian nie byłby sobą, gdyby nie dał od razu gotowej instrukcji, jak wykonać zamierzony pomysł: „Wszelkie środki, byle godziwe (...); lecz wiele też zależeć będzie od większej lub mniejszej gorliwości”. Dodał też: „Wszyscy bez wyjątku ocknijmy się do roztropnej gorliwości o zbawienie i uświęcenie naszych bliźnich czy bliskich, czy też dalekich (…) przez Niepokalaną, Pośredniczkę wszelkiej łaski nawrócenia i uświęcenia”. A św. Faustyna ze stron „Dzienniczka” zachęca: „Dla chcącego – nic trudnego.”

Reklama

Tryumf Niepokalanego Serca

Nowenna ma intencję główną: o tryumf Niepokalanego Serca Maryi w Polsce i na świecie. – Razem ze św. Faustyną i św. Maksymilianem dziękujemy Bogu za Niepokalane Poczęcie Maryi i prosimy o Jej tryumf na całym świecie – mówi wikariusz Niepokalanowa.

Intencje dodatkowe stanowią m.in. prośby o pokój w Polsce i na świecie; o jedność w Kościele; za Ojczyznę; za rządzących; o ochronę prawną ludzkiego życia; o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła. Każdy może też dołączyć swoje intencje, składając je w koszyczku przed ołtarzem.

Organizacja jak... w Niepokalanowie

Planowana nowenna jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, ale przecież ten właśnie klasztor słynie z organizacji na najwyższym poziomie. Franciszkanie opracowali szczegółowy plan nowenny, np. godzinne przerwy między blokami modlitewnymi – na odpoczynek, posiłek, cichą modlitwę.

Rycerze Niepokalanej w czarnych habitach rozesłali zaproszenia po całej Polsce, ale czasu jest mało, więc wszyscy są proszeni o rozpowszechnianie tej wieści. Bracia pomyśleli też o osobach, które nie dojadą w tych dniach do Niepokalanowa. – Stworzymy możliwość dołączenia do modlitwy drogą internetową, przez transmisję wideo on-line wprost z kaplicy św. Maksymiliana – mówi o. Mirosław.

Stara kaplica

Miejscem nowenny będzie kaplica św. Maksymiliana, tzw. Stara kaplica – pierwszy budynek wybudowany na polach podarowanych braciom przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Tu w listopadzie 1927 r. przybył z Grodna o. Maksymilian ze swoim rodzonym bratem o. Alfonsem oraz 18 innymi braćmi. Tu w 10 lat po powstaniu Rycerstwa Niepokalanej w Rzymie Maryja dała swoim rycerzom miejsce na nowy klasztor i wydawnictwo z ogromnymi pespektywami. Bardzo szybko obok kaplicy powstały nowoczesne hale drukarskie i skromne cele zakonników, których liczba przekraczała 700, czyniąc wspólnotę największym zakonem na świecie. Tu, w kaplicy, modlili się czterej mniej znani męczennicy II wojny: o. Pius Bartosik, o. Antonin Bajewski, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski.

Gościnne progi teresińskiej ziemi

Niepokalanów szeroko otwiera swoje progi na przyjęcie pielgrzymów pragnących dołączyć do nowenny osobiście. – Niech nikt, kto ma pragnienie tej modlitwy w sercu, nie martwi się o nocleg czy posiłek – zaprasza o. Mirosław na wszystkie dni nowenny lub na jeden dzień.

W sprawie noclegów i posiłków w Domu Rekolekcyjnym w Niepokalanowie proszę dzwonić (46 864 21 61 lub 609 879 742) bądź pisać pod adresem: poczta@niepokalanow.pl .

2017-11-22 12:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto patronki Łodzi

Niedziela łódzka 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Faustyna

Łódź

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski błogosławi wiernych relikwiami św. Faustyny; od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza, od lewej ks. prał. Wiesław Potakowski

Abp Marek Jędraszewski błogosławi wiernych relikwiami św. Faustyny; od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza, od lewej ks. prał. Wiesław Potakowski

W sobotę 10 grudnia 2005 r. Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby św. Faustyna Kowalska została Patronką miasta Łodzi. Jej życie od wczesnych lat młodzieńczych związane było z tym miastem. W Łodzi bowiem przez jakiś czas mieszkała, pracowała i doznała objawienia Pana Jezusa - w parku Wenecja i katedrze łódzkiej - domagającego się od niej, by wstąpiła do zakonu. Tu otrzymała misję Apostołki Bożego Miłosierdzia i posłuszna woli zmartwychwstałego Chrystusa wyruszyła w świat, aby ją wypełniać

W piątek 5 października, w rocznicę śmierci św. Faustyny, w łódzkim kościele pod jej wezwaniem przy pl. Niepodległości odbyły się uroczystości odpustu parafialnego. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Dostojnego Gościa powitał arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski, który powiedział, iż obecność Księdza Arcybiskupa z Warszawy symbolizuje łączność pewnych wątków z biografii św. Faustyny. Jej powołanie zaczęło się w 1924 r. w Łodzi, ale do klasztoru wstąpiła rok później w Warszawie. Metropolita Łódzki powitał również arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, bp. Adama Lepę, bp. Ireneusza Pękalskiego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry z różnych zgromadzeń. Słowo powitania skierował także do przedstawicieli władz samorządowych Łodzi oraz województwa łódzkiego, rektorów uczelni, reprezentantów służb mundurowych i wszystkich pozostałych uczestników liturgii Mszy św. - Niech dzisiejsza uroczystość, przypadająca w pierwszy piątek października, pobudza nas do jeszcze głębszego ukochania Serca Jezusowego, z którego wypłynęły krew i woda dla zbawienia świata, dla zbawienia nas wszystkich - zakończył abp Jędraszewski.
W homilii abp Henryk Hoser ukazał, jak ważną i wielką postacią w dziejach Kościoła i nauczania o Bogu jest św. Faustyna. Porównując ją do św. Katarzyny Sieneńskiej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zauważył, że każda z tych trzech postaci otrzymała do spełnienia misję dla świata. Ta misja nieustannie trwa i stanowi kolejny dowód na istnienie Boga kochającego człowieka, oddającego życie Swego Syna za nas wszystkich i za cały świat. Abp Hoser zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych wskazań św. Faustyny było przesłanie, że Bóg nie potępia, a jeśli ktoś się potępia, to sam się potępia. Bóg zbawia swoją miłością i wiernością człowiekowi. - Przyglądając się św. Faustynie zauważamy, iż była wybranym naczyniem Boga. Powinna zostać Doktorem Kościoła, podobnie jak św. Katarzyna Sieneńska czy św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Jestem przekonany, że doktorem Kościoła będzie ogłoszona również św. Faustyna - mówił Ksiądz Arcybiskup. Ona nie tylko pokazuje nam właściwą drogę, ale jest także doktorem naszego życia. W ten sposób niebo uczy człowieka, uczy ziemię. Zapiszmy się zatem do szkoły Jezusa Chrystusa, który ukochał Faustynę, byśmy zrozumieli, że ukochał każdego i każdy z nas jest mu drogi - wskazywał abp Hoser.
Na zakończenie liturgii Mszy św. ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej, podarował abp. Henrykowi Hoserowi i abp. Markowi Jędraszewskiemu płaskorzeźbę przedstawiającą św. Faustynę czerpiącą ze źródła miłosierdzia.
Po Eucharystii z kościoła wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny, która ul. Piotrkowską przeszła do bazyliki archikatedralnej. W orszaku szła wielka rzesza wiernych, a wśród nich wielu czcicieli tajemnicy Bożego Miłosierdzia, którego sekretarką z woli Bożej stała się św. Faustyna.
W bazylice archikatedralnej abp Marek Jędraszewski ponowił Akt Zawierzenia Archidiecezji Łódzkiej Bożemu Miłosierdziu. - Nasza dzisiejsza obecność na Mszy św., w procesji, a także w bazylice archikatedralnej jest włączeniem się w to, by miłosierna miłość Chrystusa, także przez nas i nasze działania była znakiem sprzeciwu wobec zła, które chce wszystkich przytłoczyć. Wiemy, że nic nie jest w stanie pokonać Chrystusa i Jego miłości. Ufajmy Bożemu Miłosierdziu, które zwyciężyło świat, które chce zwyciężać świat także przez nas, nasze świadectwo i bezgraniczne zaufanie tej miłości” - prosił Metropolita Łódzki.
Obchody zwieńczyło pobłogosławienie wiernych relikwiarzem św. Faustyny. Potem oddali oni cześć Patronce Łodzi przez ucałowanie jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję