Reklama

Niedziela Legnicka

Dzwony z Zagrodna

Niedziela legnicka 25/2017, str. 8

[ TEMATY ]

dzwon

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wizyty papieskiej w Legnicy Ojciec Święty został poproszony nie tylko o pobłogosławienie kamieni węgielnych i tablic pamiątkowych do kościołów, ale także dzwonów.

Pochodzę z rodziny, gdzie od najmłodszych lat na dźwięk dzwonów z kościelnej wieży modliliśmy się modlitwą „Anioł Pański”. Po objęciu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zagrodnie, okazało się, że nie ma w niej dzwonów – wspomina ks. proboszcz Roman Zoń. – Zapragnąłem, aby ufundować dzwony do tutejszego kościoła, bo poprzednie zostały w czasie wojny zabrane i przetopione na armaty. Zbliżał się Rok Jubileuszowy, zaproponowałem więc parafianom, aby podjąć się tego dzieła. Powoli zaczął się ten pomysł realizować. Ostatecznie powstały dzwony noszące imiona: „Chrystus Król” (ważący 1200 kg), „Maryja” (600 kg), oraz ostatni, mający za patronów Jana Pawła II, św. Barbarę i św. Jadwigę Śląską” (waży 350 kg).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym czasie dotarła do nas wieść, że diecezję odwiedzi Jan Paweł II. Dlatego powstanie dzwonów zostało przyspieszone i oczekiwały na tę chwilę. W Komitecie Organizacyjnym Wizyty uzyskałem bowiem zgodę na ich ustawienie na lotnisku. W dniu wizyty parafianie dyżurowali przy dzwonach, a kiedy na niebie ukazał się pierwszy śmigłowiec, zaczęli w nie bić i ich dźwięk towarzyszył momentowi przybycia i lądowania Ojca Świętego. Komentator uroczystości poinformował zebranych, że to dzwonią nasze dzwony z Zagrodna, co też dało nam wielką radość. Jak się okazało, przy tej okazji, największym problemem nie był problem techniczny z umiejscowieniem i uruchomieniem dzwonów – co przewidywaliśmy – ale możliwość uzyskania odpowiedniej przepustki dla moich parafian, bo byliśmy bardzo blisko ołtarza papieskiego.

Po Mszy św., kiedy już Papież opuścił lotnisko, bardzo dużo ludzi podchodziło do nas, podziwiali, dziękowali, robili sobie zdjęcia, to nas też podnosiło na duchu.

Dzwony zostały zabrane następnego dnia, razem z kwiatami, które zdobiły to wzgórze, a potem pięknie rozkwitły aż do jesienie przy naszym kościele.

Dzwony zostały zamontowane na wieży przed rokiem 2000. Od tej pory towarzyszą nam w wydarzeniach parafialnych, ale przede wszystkim codziennie dzwonią na „Anioł Pański”.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do parafii na Podbeskidziu wrócił dzwon zrabowany w czasie wojny przez Niemców

[ TEMATY ]

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

Po 72 latach parafianie z Bielan w diecezji bielsko-żywieckiej zobaczyli dzwon, zabrany przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Pochodzący z XVI wieku prawie stukilogramowy dzwon, który znajdował się do tej pory pod opieką kurii w niemieckiej diecezji w Eichstaett, wrócił do bielańskiego sanktuarium Chrystusa Cierpiącego. Za kilka miesięcy zostanie zainstalowany przy polowym ołtarzu obok świątyni.

Kustosz sanktuarium ks. Andrzej Zając przyznaje, że radość z powrotu dzwonu jest podwójna. „A to dlatego, że Niemcy oddali nam ten dzwon z radością. Z opowieści innych księży, którzy odzyskiwali dzwony, wynika, że nie zawsze tak bywa. Tymczasem tam w Bawarii powiedziono nam, że cieszą się, iż mogą w końcu oddać nam ten dzwon, przeprosili za to, że tak długo to trwało” – relacjonuje duchowy, który z dwiema innymi osobami przywiózł dzwon z Niemiec. Ks. Zając przyznaje, że procedura odzyskania dzwonu była dosyć mozolna i trwała ponad 4 lata. Po uzgodnieniu wszystkiego z Biurem Katolickim w Berlinie i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Niemiec, podpisano umowę z diecezją o przekazaniu dzwonu. „Niemcy mają trochę związane ręce, bo w sensie formalnym właścicielem dzwonów są… alianci” – wyjaśnił ks. Zając. Proboszcz zaznaczył jednak, że ze strony niemieckiej nie było złej woli, a delegacja bielańskiej parafii przyjmowana była z wielką serdecznością.
CZYTAJ DALEJ

Polski kardynał będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka

2025-04-25 19:22

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

Karol Porwich/Niedziela

Polski kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka. Ceremonia została zaplanowana na dziś wieczór, o godzinie 20.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Przewodniczyć jej będzie kard. Kevin Farrel, kamerling Kościoła Rzymskiego. Obecni będą również: dziekan Kolegium Kardynalskiego, najstarsi nominacją kardynał prezbiter i kardynał diakon, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, wicekamerling Kościoła Rzymskiego, regent Domu Papieskiego, kanonicy Kapituły Watykańskiej, penitencjarze bazyliki św. Piotra, sekretarze zmarłego papieża i inne osoby dopuszczone do ceremonii przez mistrza ceremonii papieskich.
CZYTAJ DALEJ

Wygraj wyjazd do Rzymu!

2025-04-25 23:05

plakat organizatorów

    Na sobotę 10 maja został zaplanowany Turniej Wiedzy Biblijnej.

Jak napisali organizatorzy: „W ramach tegorocznego Tygodnia Biblijnego zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w otwartym turnieju wiedzy biblijnej który odbędzie się 10 maja (sobota) w dolnej sali domu parafialnego od godziny 14.00 do 17.00.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję