Reklama

Z różnych stron

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukraina

Zmarł kard. Lubomyr Huzar

Zmarł były zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Lubomyr Huzar – wielki duchowy autorytet dla Ukrainy, promotor pojednania polsko-ukraińskiego. Miał 84 lata. Kard. Huzar stał na czele UKGK w latach 2001-11. W czasie swego urzędowania doprowadził do przeniesienia stolicy arcybiskupiej ze Lwowa do Kijowa.

Emerytowany greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki znany był jako człowiek dialogu i pojednania, szczególnie między Polakami i Ukraińcami. Miał opinię świetnego teologa. Cieszył się uznaniem i szacunkiem w kraju i na świecie. Był bezpośrednim kontynuatorem tradycji i dzieła wielkich ukraińskich hierarchów minionego wieku: metropolity Andrzeja Szeptyckiego oraz kardynałów Josyfa Slipyja i Myrosława Iwana Lubacziwskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po śmierci kard. Huzara papież Franciszek przesłał telegram kondolencyjny, w którym napisał: „Podjął się dzieła odrodzenia Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie”. Ojciec Święty zaznaczył, że kard. Huzar zawsze poszukiwał „nowych dróg dialogu i współpracy z Kościołami prawosławnymi”.

KAI

Włochy

W Turynie w strefie kibica setki ofiar paniki

Tragiczne są skutki paniki, która wybuchła 3 czerwca br. w strefie kibica na placu San Carlo w Turynie, gdzie tysiące widzów oglądało finałowy mecz Ligi Mistrzów. Tragedia rozegrała się w tłumie kibiców oglądających mecz Juventus Turyn – Real Madryt, prawdopodobnie po fałszywej informacji o podłożeniu bomby. Rannych zostało ponad 1500 osób, w tym kilka znalazło się w szpitalu w ciężkim stanie. Poszkodowani zostali też trzej Polacy – poinformował polski MSZ; wszyscy opuścili już szpital.

Ludzie, którzy zaczęli uciekać z placu San Carlo, deptali i tratowali innych. Wśród komentujących wydarzenia we włoskich mediach dominowało przekonanie, że do paniki przyczyniła się utrzymująca się psychoza zamachu terrorystycznego.

Tuż po dramacie w Turynie podawano sprzeczne informacje na temat jego przyczyn. Powodem paniki mogło być zawalenie się fragmentu metalowej konstrukcji. Gdy ludzie usłyszeli huk, krzyczeli o bombie, a tłum zaczął uciekać. Włoskie media podały, że fałszywy alarm wywołało dwóch młodych mężczyzn, którzy albo odpalili petardę, albo krzyczęli o wybuchu bądź podłożeniu bomby. Obaj mieli się przyznać do wywołania fałszywego alarmu, który miał być żartem. W Internecie pojawiły się zdjęcia, na których widać kilku mężczyzn, wokół których nagle zrobiło się pusto, bo ludzie rzucili się do ucieczki.

Reklama

wd

USA

To nagroda dla całej Polonii

W Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago Złoty Krzyż Zasługi Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii otrzymał dr Jan Jaworski. Odznaczenie wręczył bp Andrzej P. Wypych – biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej i dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii. 7 maja br. w organizowanej corocznie przez Związek Narodowy Polski wspólnej Eucharystii wieńczącej polonijne obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja wzięli udział przedstawiciele władz polskiego rządu – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders i wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, a także uczniowie i wierni.

Dr Jaworski podkreślił w podziękowaniu, że odznaczenie to jest nagrodą dla całej Polonii za trwanie przy Bogu i Kościele.

Ewelina K. Sucharska

Krótko

• Andrzej Duda w dniach 29-31 maja br. przebywał z wizytą w Gruzji. Prezydent RP zapewnił Gruzinów o wsparciu Polski w ich drodze do struktur zachodnich: NATO i UE.

• Donald Trump ogłosił wycofanie Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego uzupełniającego Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Wymaga ono ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zaniepokojenie tym krokiem prezydenta USA wyrazili m.in. Watykan oraz Konferencja Biskupów USA.

• Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Paryżu z nowym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Macron, który był krytykowany za to, że tak szybko spotyka się z Putinem, tłumaczył, że bez Rosji nie da się rozwiązać żadnego poważnego problemu na świecie.

Reklama

• Polscy komandosi pomogli afgańskiej jednostce specjalnej w odbiciu 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand. Komandosi nie brali udziału w akcji – ich rola polegała na wyszkoleniu żołnierzy i na koordynowaniu działań.

• W Mościskach na zachodniej Ukrainie nieznani sprawcy podpalili polską szkołę. Do zdarzenia doszło w nocy z 30 na 31 maja br. Sprawcy wybili okno i wrzucili do budynku dwa kanistry oraz płonący materiał. Mościska leżą tuż przy granicy z Polską.

• Rząd Mołdawii wydalił z kraju 5 rosyjskich dyplomatów, oskarżając ich o szpiegostwo na rzecz Rosji. Kilka dni wcześniej 2 rosyjskich dyplomatów wydaliła również Estonia.

• Zmarł były panamski dyktator Manuel Noriega. Miał 83 lata.

• W Niemczech w archiwum poenerdowskiej Stasi odnaleziono nieznany wcześniej dokument o kulisach stanu wojennego w Polsce. W raporcie z 1982 r. znajduje się wzmianka o planach nacisku na Lecha Wałęsę, związanych z jego wcześniejszą współpracą z SB.

2017-06-07 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję