Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Miłosierdzie na co dzień

Słysząc Caritas, myślimy o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom, wielkanocnej zbiórce żywności, wakacyjnych koloniach czy wyprawce szkolnej dla najuboższych dzieci. Ale Caritas to nie tylko akcje prowadzone kilka razy do roku. To codzienne okazywanie Bożego miłosierdzia najbardziej potrzebującym. Każdego dnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ma pod opieką ponad 1000 osób

Niedziela wrocławska 17/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalna Caritas to tak naprawdę dzieło całego Kościoła wrocławskiego, nas wszystkich – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Pod naszą bezpośrednią opieką każdego dnia znajduje się ponad 1000 osób. To są dzieci, którym pomagamy w domu dziecka w Kątach Wrocławskich, dla których prowadzimy szkołę podstawową w Kotowicach, świetlice środowiskowe, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i spokojnie odrobić lekcje, dla których organizujemy programy stypendialne „Skrzydła” czy wyjazdy wakacyjne. Jednak widzimy, że coraz większą uwagę musimy koncentrować na osobach starszych. Rozwijamy programy profilaktyczne, Wyjazdową Aktywizację Seniorów, dla ciężej chorych prowadzimy zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny i Domy Opieki – wylicza ks. Amrogowicz.

Reklama

– Bardzo ważnym dziełem dla chorych jest Hospicjum Domowe, swoją opieką objęło w ubiegłym roku 650 pacjentów – dodaje Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. – Trzeba także powiedzieć o wolontariuszach, którzy odwiedzają chorych i o dzieciach, młodzieży, która kwestuje i wspiera ideę hospicyjną. To dzięki ich wysiłkowi, zaangażowaniu, możemy skutecznie prowadzić kwesty na rzecz hospicjum. A te pieniądze są potrzebne choćby na środki opatrunkowe czy kołnierze przeciwodleżynowe. W tym roku kwesta hospicyjna odbędzie się 30 kwietnia, właśnie w Niedzielę Miłosierdzia, w Oławie. 20% zebranych funduszy przekażemy na hospicjum we Lwowie – mówi Paweł Trawka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieło, z którego powinniśmy być szczególnie dumni

Jednak Caritas najbardziej kojarzy nam się z osobami najuboższymi, z bezdomnymi. – We Wrocławiu mamy sporo osób bezdomnych, widzimy te osoby na co dzień. Ale czasami ich już nie dostrzegamy, i nie dla tego, że jesteśmy niewrażliwi. Czasem są oni ubrani, ogoleni i umyci, niczym się od nas nie różnią. To dzięki łaźni, gdzie mogą się umyć, ostrzyc, ogolić, założyć czystą odzież i pójść spróbować zmienić swoje życie. Trzeba podkreślić, że jeżeli ktoś już trafił do naszej łaźni, to zazwyczaj jest osobą, która podjęła decyzję, że chce wrócić do społeczeństwa. To jest wielka rola naszej łaźni – opowiada dyrektor wrocławskiej Caritas. – Natomiast dzieło, z którego powinniśmy być szczególnie dumni jako Kościół wrocławski, to nasze jadłodajnie, w których wydajemy rocznie 150 tysięcy posiłków. Środki na jadłodajnie pochodzą przede wszystkim z 1%, z datków archidiecezjan. Dzięki nim karmimy bezdomnych i najuboższych. Warto o tym pamiętać, rozliczając PIT – zachęca ks. Amrogowicz.

Zaangażowanie każdej osoby jest bezcenne

Reklama

By dzieło Caritas mogło się rozwijać i pomagać tak wielu osobom, zaangażowane jest w nie w naszej diecezji około 1500 wolontariuszy. – Gdy odwiedzamy parafie naszej archidiecezji, gdy zakładamy nowe Parafialne Zespoły Caritas – w tym roku powstał już 116 zespół, w parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu – ludzie boją się, że w kilka czy kilkanaście osób nie będą mogli wiele zdziałać. To nieprawda. Zaangażowanie każdej osoby jest bezcenne i wystarczy kilkoro prężnie działających wolontariuszy, żeby zrobić dużo dobrego – przekonuje ks. Amrogowicz. – Parafialne Zespoły Caritas organizują zbiórki, rozdają paczki żywnościowe, odzież, gdy przekazujemy jabłka, to są one natychmiast dystrybuowane. Są także pomocą doradczą, mają dyżury, gdzie potrzebujący może przyjść z nimi porozmawiać, poradzić się w swoich problemach.

Kto tak naprawdę otrzymuje pomoc

Kto angażuje się w PZC? – Trzeba podkreślić, że to osoby z doświadczeniem życiowym, które często same doświadczyły miłosierdzia i chcą się nim podzielić – mówi Paweł Trawka. – To miłosierdzie mogło być udziałem ludzi, ktoś kiedyś im materialnie pomógł, ale najczęściej jest to Miłosierdzie Boże. Korzystają z sakramentu spowiedzi, żyją tym, co naucza Kościół i chcą na co dzień realizować przykazanie miłości Boga i bliźniego. Ostatnio podczas przedświątecznego wydawania paczek jeden z wolontariuszy z mojego PZC z parafii św. Maurycego, gdy niecierpliwiliśmy się, że nie wszyscy przyszli po paczki i co dalej zrobić, odpowiedział: trzeba podziękować. Podziękować tym osobom, że możemy coś dla nich zrobić. To jest sedno Caritas. Wcale nie chodzi o to, by tylko pomagać ubogim, nie dobroczynność sama w sobie jest naszym celem. Celem wolontariusza jest zdobyć świętość, a ubodzy mu w tym pomagają. Jeżeli odwrócimy perspektywę, trochę inaczej popatrzymy na nasze chrześcijaństwo, zobaczymy, że ubodzy są dla nas darem, to zupełnie zmieni nam się sposób przeżywania naszej wiary. W pewnym momencie nie wiadomo, kto jest tym, który przychodzi po pomoc. Bywa i tak, że to właśnie wolontariusz, ten, który angażuje się w pomoc, najwięcej z tego wynosi.

Św. Jadwiga patronką wrocławskiej Caritas

Reklama

W roku jubileusz 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi warto podkreślić, że właśnie św. Jadwiga Śląska jest patronką wrocławskiej Caritas. – Bardzo chcieliśmy pozyskać relikwie św. Jadwigi do naszej centrali diecezjalnej. Udało nam się dzięki życzliwości kustoszy sanktuarium trzebnickiego i uroczyście zainstalowaliśmy je w Wielkim Poście – mówi ks. Amrogowicz. – I podkreśla: – Chcemy szerzyć kult św. Jadwigi i chcemy brać z niej przykład, od niej się uczyć. To niezwykłe, że Jadwiga była mamą, żoną, księżną zarządzającą wielkim majątkiem, później zakonnicą, tyle zadań wykonywała, a w tym wszystkim potrafiła odnaleźć czas na pomoc najuboższym. Jako księżna mogła powiedzieć: idźcie i pomóżcie ubogim. Nie. Ona sama szła do ubogich, chorych, sama wydawała jałmużnę, sama rozdawała chleb, sama obmywała chorym rany. I wszystko to robiła z miłością. Nie skorzystała z wysokości swojego stanowiska, ale zeszła do człowieka. To jest dla nas piękny wzór.

Dyrektor wrocławskiej Caritas zaprasza 30 września do Trzebnicy pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Caritas, także z diecezji legnickiej i świdnickiej, by wspólnie świętować i zobaczyć, jak pomagała św. Jadwiga w XIII w. i co z tego możemy dla siebie zachować, czego możemy się od niej nauczyć.

* * *

W roku 2016 Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pomogło:

Pierwsze potrzeby:
12 954 osób skorzystało z łaźni przy ul. Katedralnej 7
4 689 osób obsłużył magazyn odzieży
150 000 posiłków wydały jadłodajnie we Wrocławiu i Oławie

Akcje:

Publiczne zbiórki żywności: 30 800 kg różnego rodzaju żywności, którą zbierało ponad 600 wolontariuszy (612 w marcu i 657 w grudniu), przygotowało paczki dla kilku tysięcy gospodarstw domowych.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom: rozprowadzono 58 681 małych i 21 710 dużych świec z przeznaczeniem na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Wielkanocne Dzieło Caritas: sprzedano 7580 małych, 8520 dużych paschalików oraz 12 600 świec na Wigilię Paschalną, 25 472 baranki.

Jałmużna wielkopostna: 19 000 skarbonek i ulotek trafiło do parafii

Reklama

Talent miłosierdzia: 4500 papierowych toreb rozprowadzonych na Dolnym Śląsku
1150 osób uczestniczyło w akcji: Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów
Ponad 1000 uczniów otrzymało „wyprawkę dla żaczka”
500 bezdomnych i ubogich otrzymało paczki żywnościowe na Święta Bożego Narodzenia
1000 porcji wigilijnych potraw zostało wydanych podczas Wrocławskiej Wigilii na pl. Solnym
240 prezentów przygotowano dla dzieci z ubogich rodzin na Święta Bożego Narodzenia

Ludzie:
116 Parafialnych Zespołów Caritas:
1018 osób zarejestrowanych w Parafialnych Zespołach Caritas
200 osób wspomagających
41 Szkolne Zespoły Caritas:
736 uczniów i 39 opiekunów

Centrum Medyczne Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
651 pacjentów objętych opieką hospicjum domowego, szczególnie z mniejszych miejscowości
39 pacjentów objętych domową opieką pielęgniarską długoterminową
10 577 pacjentów objętych opieką pielęgniarki środowiskowej
6 164 uczniów objętych higieną szkolną
2 Poradnie rehabilitacyjne i 2 Zakłady Rehabilitacji w Henrykowie i Małkowicach, które wykonały 54 402 zabiegów rehabilitacyjnych na 1 382 pacjentach

Placówki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
3 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach (z dowozem podopiecznych) dla 100 osób niepełnosprawnych
72 podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Małkowicach
30 podopiecznych w Domu Opieki w Dobroszycach
40 podopiecznych w Domu Opieki w Malczycach
70 podopiecznych w Domu Opieki w Henrykowie
35 podopiecznych w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Małkowicach
Ponad 100 dzieci w szkole w Kotowicach
40 dzieci i młodzieży w Klubach Środowiskowych

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska pomaga w Wenezueli

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

andresAzp/Foter CC-BY

Caritas Polska w ostatnim czasie zebrała na pomoc Wenezuelczykom ponad ćwierć miliona złotych, które w pierwszej kolejności trafią do najbardziej zagrożonych głodem mieszkańców kraju. – Dzięki ofiarności Polaków pomożemy setkom mieszkańców Wenezueli – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. – Trzeba nadal wspierać, również modlitwą, cierpiącą Wenezuelę - dodaje.

Kraj od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 r. państwo pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją.
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się pierwsza edycja Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie

2024-11-30 09:05

[ TEMATY ]

Dni Św. Jana Pawła II

Vatican Media

Cztery dni, trzy uczelnie papieskie Rzymu, trzy konferencje naukowe, debata międzypokoleniowa, kilkunastu prelegentów, setki uczestników, wspólna Eucharystia przy Grobie Papieża oraz Gala Finałowa z wynikami konkursu, na który swoje prace zgłosili studenci ze wszystkich kontynentów – oto bilans zakończonych właśnie w Rzymie Dni Św. Jana Pawła II.

W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbyły się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Kilkudniowe wydarzenie naukowo-kulturalne zostało zorganizowane przez Watykańską Fundację Jana Pawła II oraz Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie, który był pomysłodawcą wydarzenia w Wiecznym Mieście, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wydarzenie objęła patronatem Dykasteria ds. Kultury i Edukacji. Tegoroczna, pierwsza edycja Dni odbywała się pod hasłem: Wiara i rozum w myśli Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Pan Tadeusz na Adwent

2024-11-30 13:14

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Kiedy przechodziłam kilka dni temu obok znanej księgarni w Warszawie, dostrzegłam przez szybę okładkę dużego formatu: na bordowym tle wyryty napis: „PAN TADEUSZ”, i „rzuciłam się na nią”, myśląc, że to nowe wydanie epopei Adama Mickiewicza, które oczywiście przyda mi się do kolekcji w domowej bibliotece. Gdy jednak weszłam do środka, zobaczyłam, że jest to kalendarz na rok 2025 z rysunkami znanego twórcy epoki romantyzmu Michała Elwiro Andriollego, wydany przez Wydawnictwo Biały Kruk w serii: „lektury skreślone”. Pomysł naprawdę doskonały! Dlaczego? Niech Państwo ocenią sami.

Otwieram STYCZEŃ, a tam przepiękna, czarnobiała rycina, na której widać filigranową Zosię w długiej sukni z falbanami oraz „młodego panka” -Tadeusza - wchodzącego do komnaty dworku w Soplicowie. Pod grafiką widnieje podpis - fragment pierwszej Księgi „Pana Tadeusza”: „Nim spostrzegł się, wleciała przez okno, świecąca, /Nagła, cicha i lekka, jak światłość miesiąca. / Nucąc chwyciła suknię, biegła do zwierciadła; /Wtem ujrzała młodzieńca i z rąk jej wypadła/ Suknia, a twarz od strachu i dziwu pobladła”. Czy także „oczami duszy” widzą Państwo tę scenę, tak dobrze znaną też z filmu Andrzeja Wajdy?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję