Reklama

Niedziela Legnicka

Kobiece serce na legnickim zamku

Niedziela legnicka 14/2017, str. 7

[ TEMATY ]

zamek

MP

Tadeusz Samborski (na zdjęciu na drugim planie) uczynił z zamku legnickiego miejsce promieniujące kulturą wysoką

Tadeusz Samborski (na zdjęciu na drugim planie) uczynił z zamku legnickiego miejsce promieniujące kulturą wysoką

Święto Kobiet to zawsze dobra okazja, żeby przypomnieć, iż Kościół katolicki podkreśla szczególną rolę niewiast. Dowodzi tego doktrynalnie, akcentując udział Maryi, matki Jezusa, w dziele zbawienia. Jest wszak matką, opiekunką, pośredniczką łask, co doskonale ukazali cystersi poprzez język sztuki w sanktuarium w Krzeszowie, zwłaszcza w kościele św. Józefa.

Uwypuklono w nim rolę rodziny jako domowego Kościoła. Sceny z codziennych prac ukazano w dolnych partiach ołtarzy. Bo nawet codzienność ma wymiar ewangeliczny, prowadzi do świętości. Co zadziwiające, sceny te ukazane przez XVIII-wiecznych artystów w niczym nie straciły na aktualności. A nawet więcej, nabierają szczególnego znaczenia obecnie, gdy podważany jest tradycyjny model rodziny.

Reklama

Polskie społeczeństwo tego modelu nie kontestuje, choć są środowiska, które chciałyby inaczej i co manifestują podczas marszów pod znakiem tęczowych flag. Znakiem sprzeciwu wymierzonym w tego typu marsze są takie spotkania, jak zorganizowane na zamku piastowskim w Legnicy. Gospodarzem spotkania był dr Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, strażnik polskich tradycji kresowych. Dedykował je kobietom z okazji ich święta, co nie znaczy, że panowie byli nieobecni. Wprost przeciwnie, zapewnili część oprawy artystycznej, a byli to m.in. znani artyści scen warszawskich.

Spotkanie pełne humoru, szlagierów przedwojennych kabaretów, podsumował w duchu wielkiej literatury dr Samborski. – Ta sala okazała się za mała na to spotkanie, co dowodzi, że powinniśmy prowadzić nadal prace adaptacyjne w zamku w tym kierunku, by zaczął on służyć pełniej takim spotkaniom, jak dzisiejsze – stwierdził. Ostatni głos miała kobieta: Aurelia Sobczak, znakomita aktorka, która spektakl na zamku wyreżyserowała i poprowadziła z ogromnym wdziękiem: – Mężczyźni i kobiety bardzo się różnią i tego nikt nie neguje, ale wszelkie podziały nie mają sensu, bo przecież najważniejsze jest serce.

Na zamku legnickim słowa te nabierają szczególnego znaczenia, gdy wie się, że była to jedna z ulubionych rezydencji św. Jadwigi. Wynosząc ją na ołtarze przed wiekami, Kościół podkreślił szczególną rolę kobiet w życiu społecznym. Nie było to wówczas wcale takie oczywiste jak obecnie. Warto pamiętać, że przez stulecia prawa kobiet były ograniczone, nie miały one choćby praw wyborczych ani możliwości studiowania na uniwersytetach. Kościół przecierał im szlaki społecznej emancypacji.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbol majestatu Rzeczypospolitej

Niedziela Ogólnopolska 2/2018, str. 36-37

[ TEMATY ]

zamek

Grzegorz Boguszewski

Prof. Wojciech Fałkowski

Prof. Wojciech Fałkowski

O historii, teraźniejszości i przyszłości Zamku Królewskiego w Warszawie z prof. Wojciechem Fałkowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Zamek Królewski w Warszawie w czasach Pierwszej, a także Drugiej Rzeczypospolitej dzielił jej dobre i złe losy. Był przede wszystkim ośrodkiem i siedzibą władzy (czasem tej wrogiej), za ostatniego króla stał się zauważalnym w Europie centrum kultury. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców, a następnie – dzięki powojennemu, bezprzykładnemu wysiłkowi całego narodu – odbudowany i mozolnie odtworzony. Dziś pełni jedynie funkcje muzealne i reprezentacyjne i wydaje się, że pozostał już tylko historyczną dekoracją...

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję