Reklama

Niedziela Sandomierska

Synod diecezjalny

Niedziela sandomierska 9/2017, str. 1

[ TEMATY ]

synod

Archiwum autora

Członkowie Komisji Synodalnej z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem

Członkowie Komisji Synodalnej z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem

W diecezji rozpoczęły się przygotowania do kolejnego synodu. Propozycję jego zwołania, zgłoszoną przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zaopiniowała pozytywnie Rada Kapłańska i księża dziekani. 10 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Diecezji Sandomierskiej. – Chociaż minie wkrótce 25 lat od zmiany granic diecezji sandomierskiej, w wyniku czego utraciła ona część terytorium na rzecz diecezji radomskiej, a powiększyła się o obszary wchodzące niegdyś do diecezji przemyskiej, lubelskiej i tarnowskiej, nie nastąpiła jeszcze całkowita integracja duchowieństwa, wiernych oraz ujednolicenie panujących zwyczajów. Komisja Przygotowawcza zaproponowała biskupowi ordynariuszowi powołanie obok Komisji Głównej następujących komisji synodalnych: Komisji Teologicznej, Komisji ds. Kultu Bożego i Sakramentów, Komisji ds. Ewangelizacji, Komisji ds. Duchowieństwa, Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, Komisji ds. Wiernych Świeckich, Komisji ds. Duszpasterstwa, Komisji ds. Charytatywnych i Komisji ds. Ekonomicznych. Będą miały one swoje podkomisje, np. ds. Młodzieży, Małżeństwa i Rodziny czy Sanktuariów – informuje rzecznik Kurii ks. Tomasz Lis.

– Komisje mają pracować w trzech płaszczyznach: widzieć, oceniać i działać, pozostając w ścisłym kontakcie z duszpasterzami i wiernymi świeckimi, a także korzystając z pomocy ekspertów w różnych dziedzinach. Dokumenty robocze przygotowane przez komisje będą następnie dyskutowane we wszystkich 25 dekanatach przez zespoły synodalne złożone z kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich z Dekanalnych Rad Duszpasterskich. Zebrany w ten sposób materiał posłuży przy redakcji statutów synodalnych. Otwarcie III Synodu Diecezji Sandomierskiej planowane jest na 25 marca – dodaje ksiądz rzecznik.

W skład Komisji Przygotowawczej wchodzą: ks. Jerzy Dąbek – wikariusz generalny, ks. Waldemar Gałązka – wikariusz sądowy, ks. Rafał Kułaga – rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Roman Janiec – kanclerz Kurii diecezjalnej, ks. Stanisław Bar – diecezjalny ojciec duchowny, ks. Marek Kumor – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii, ks. Bogdan Krempa – dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego, ks. Józef Szczepański – ekonom diecezjalny, ks. Kazimierz Skawiński – profesor seminarium, ks. Krzysztof Rusiecki – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, ks. Marek Bednarz – wikariusz parafii katedralnej w Sandomierzu, o. Artur Traczewski CR – proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach, s. Alina Słonecka, SNMPN – audytor Sądu Biskupiego oraz p. Joanna Szmuc – dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.

– Uczestnicy spotkania podkreślali w dyskusji potrzebę otwarcia się na światło Ducha Świętego i dokonania pogłębionej refleksji nad sytuacją Kościoła lokalnego. Powinna być ona ukierunkowana na jego wewnętrzną odnowę i na odważne wychodzenie do świata z misją ewangelizacyjną. Owocem tej refleksji mają być nie tylko zalecenia duszpasterskie i normy prawa partykularnego, ale również wypracowanie wspólnotowego stylu działania – relacjonuje ks. Tomasz Lis.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na synodzie o nawróceniu ekologicznym i wyniszczaniu Amazonii

Dramat handlu narkotykami i jego bolesne konsekwencje dla mieszkańców Amazonii wybrzmiały na szóstej kongregacji generalnej Synodu Biskupów. Mówiono też o potrzebie ekologicznego nawrócenia i konieczności zintensyfikowania w tym celu ekumenicznej współpracy. Po raz pierwszy głos w dyskusji zabrał papież Franciszek.

Ojciec Święty odniósł się do zjawiska przemocy, która boleśnie dotyka ten region. Mówił też o ogromnym znaczeniu pracy zgromadzeń zakonnych z wielkim entuzjazmem angażujących się w Amazonii w pracę duszpasterską. Przypomniał o wielu zgromadzeniach, które mają w swych szeregach męczenników. Za głoszenie Jezusa zapłacili oni najwyższą cenę. Mówiąc o ewangelizacji Franciszek dotknął drogiego sobie tematu klerykalizmu i przypomniał, że jest on wrogiem skutecznego i autentycznego przepowiadania.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję