Reklama

Redaktor Naczelny

Pierwszy ksiądz z Laurem SDP

Wieloletni redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś jest autorytetem zawodowym, etycznym oraz najwyższej klasy profesjonalistą – tak uznało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największe i najbardziej prestiżowe środowisko dziennikarskie w kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda jest wyróżnieniem i docenieniem długiej pracy ks. Ireneusza Skubisia na polu medialnym. Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jest bowiem wyrazem najwyższego uznania dziennikarzy dla dziennikarzy. Na statuetce wręczonej laureatowi widnieje znamienny napis: „Kapłanowi i Polakowi wielkiego sumienia”.

– Przyznanie Lauru Księdzu Infułatowi jest dla nas czymś naturalnym i zupełnie oczywistym. Już od kilku lat wiedzieliśmy, że taką nagrodę otrzyma, czekaliśmy tylko na stosowną okazję – powiedział „Niedzieli” red. Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. – Przecież wszyscy wiemy, że ks. Ireneusz jest bardzo ważną postacią i osobowością na polu medialnym. Przy tej nagrodzie nie ma żadnych znaków zapytania i bardzo się cieszę, że jako dziennikarze w siedzibie SDP-u mogliśmy go uhonorować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagrodą dla ks. Skubisia nie jest zaskoczony również rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. – Po wieloletniej pracy został uhonorowany człowiek, którego czytał sam Jan Paweł II – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik. – W ciągu wielu lat kierowania „Niedzielą” wpływał na rzeczywistość religijną i społeczną w naszym kraju.

Wzór i autorytet

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” otrzymał nagrodę 31 stycznia br. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Statuetkę Lauru wręczył mu prezes Skowroński wraz z dziennikarką prof. Dagmarą Drzazgą. Uroczystość odbyła się podczas wielkiej gali 24. edycji Nagród SDP, wzorowanych na amerykańskich Pulitzerach.

W laudacji członek Zarządu Głównego SDP red. Wojciech Reszczyński podkreślił, że największą zasługą ks. Ireneusza Skubisia jest odtworzenie w 1981 r. Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który przez lata pieczołowicie rozwijał. Mówca wskazał, że tygodnik ukazuje się od 90 lat z przerwą na niemiecką okupację i z dłuższą przerwą na „komunistyczną deprawację”. – „Niedziela” przypomina nam, że niedziela jest najważniejszym i pierwszym dniem tygodnia. Jest dla nas oczywiste, że pismo jest tygodnikiem katolickim i to nie tylko w podtytule, ale przede wszystkim w treści – podkreślił red. Reszczyński. – Ksiądz jest wzorem i autorytetem dla rodziny polskich dziennikarzy, ale jednocześnie skromnym, nienarzucającym się cotygodniowym felietonistą i komentatorem życia społecznego, politycznego i religijnego w Polsce.

Reklama

W laudacji podkreślono, że honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” zawsze jest zatroskany o kondycję religijną i obywatelską rodaków. Ks. Skubiś nie mieści się w podziałach na dziennikarzy katolickich i niekatolickich, gdyż prawdziwym dziennikarzem jest ten, kto posługuje się słowem pisanym i mówionym po to, aby przekazywać prawdę zarówno nadprzyrodzoną, jak i tę codzienną, by służyć dobru i sprawiedliwości. – Kapłaństwo i dziennikarstwo są właśnie spod znaku: Bóg, Honor, Ojczyzna – podkreślił red. Reszczyński.

Bogu dzięki, nie jestem komunistą

Laureat podzielił się wieloma anegdotami ze swojego długiego życia. – Gdy do Polski przyszła w 1945 r. Armia Czerwona, miałem niecałe 7 lat. Jeden z uśmiechniętych radzieckich żołnierzy wziął mnie na ręce i powiedział po rosyjsku: Budiet komunist!... Bogu dzięki, tak się nie stało – wspominał ks. inf. Skubiś.

Honorowy redaktor „Niedzieli” cały czas jest aktywny. Nie tylko regularnie pisze, ale także bierze udział w wielu uroczystościach i spotkaniach. Od czerwca 2016 r. uczestniczy w tworzeniu nowego międzynarodowego ruchu „Europa Christi”, który będzie „szedł od Jasnej Góry aż do Gibraltaru”. Od czasu zwycięstwa nad muzułmanami w Gibraltarze znajduje się figura Matki Bożej, która została tam ogłoszona Patronką Europy. – Dzisiaj, gdy widzimy, co się dzieje z Europą, z islamem w Europie, z kościołami zamienianymi na meczety, musimy przypomnieć sobie o Matce Bożej i wiedzieć, że tylko Ona może być ratunkiem dla Europy – powiedział do dziennikarzy ks. Skubiś.

Reklama

Jego zdaniem, Europę trzeba ocalić, nawiązując do idei jej ojców założycieli, spośród których dwóch ma rozpoczęte procesy beatyfikacyjne: Robert Schuman i Alcide De Gasperi. W marcu odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę w intencji rychłej beatyfikacji tych wielkich założycieli wspólnoty europejskiej z udziałem 94-letniej córki Alcide De Gasperiego oraz postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. – Jest to bardzo ważna idea, gdyż Unia Europejska odeszła od chrześcijańskich korzeni – wyjaśnił laureat.

Nagroda dla honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli” jest ważnym wydarzeniem w historii nie tylko tygodnika, ale także polskiego środowiska dziennikarskiego, które nie zawsze doceniało pracę mediów katolickich. – Bardzo się cieszę, że w siedzibie SDP-u mogliśmy posłuchać tego, co wieloletni redaktor ma do powiedzenia o swojej pracy, doświadczeniu i przede wszystkim o wartościach w dziennikarstwie: Kościele i Chrystusie – podkreślił Krzysztof Skowroński.

Dobra zmiana w dziennikarstwie

Podczas uroczystości ks. Skubiś przypomniał także swoją rozmowę z kard. Stefanem Wyszyński tuż przed jego śmiercią w 1981 r. Mówił wówczas Prymasowi o swojej pracy nad reaktywowaniem „Niedzieli”. Kard. Wyszyński życzył ks. Skubisiowi wierności Kościołowi i Polsce. – Od samego początku wierność jest najpiękniejszym znakiem tygodnika „Niedziela” – podkreślił laureat.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś jest pierwszym kapłanem, który otrzymał najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. – To również pierwsze tak wysokie wyróżnienie dla człowieka, który przez wiele lat prowadził katolickie media. Nagroda jest więc znakiem dobrej zmiany, bo świeckie stowarzyszenie dziennikarskie nie tylko dostrzegło ks. Ireneusza Skubisia, ale również wskazało, że jest on dla niego wzorem i autorytetem – powiedział „Niedzieli” Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Reklama

To pierwsza tak ważna nagroda środowiska dziennikarskiego przyznana przedstawicielowi mediów katolickich. – Ks. Skubiś jest nestorem i największym autorytetem w tym gronie. Jego dorobku nie da się zakwestionować – wskazał Przeciszewski. – Nagroda jest też wielkim wyróżnieniem dla tygodnika „Niedziela” i doskonałą okazją, aby pokazać Polakom, że media katolickie nie są jakimś innym, oddzielnym nurtem, ale dziennikarstwem z najwyższej półki.

* * *

Nagrody dla dziennikarzy

Nagrodę Główną Wolności Słowa za publikację w obronie demokracji i praworządności, ufundowaną przez Zarząd Główny SDP, otrzymał redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki. Drugą Nagrodę Wolności Słowa otrzymali: Jolanta Hajdasz za film „Żołnierz Niezłomny Kościoła” poświęcony bp. Antoniemu Baraniakowi oraz Maciej Kuciel z TVN („Superwizjer”) za reportaż „Sędzia”.

Red. Paweł Lisicki otrzymał główną nagrodę za książkę „Krew na naszych rękach?”. Dziennikarz próbuje zmierzyć się w niej z „sakralizacją Holokaustu”. – Ta książka zrodziła się trochę z gniewu i poszukiwania prawdy. Chciałem wytłumaczyć, dlaczego Polacy są tak często oskarżani o jedną z najcięższych zbrodni – powiedział Paweł Lisicki. – Polacy nie mogą pozwolić sobie na to, aby pamięć o bolesnej historii była aż tak nadużywana.

as

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Niedziela. Magazyn" nagrodzona Feniksem Specjalnym

2024-04-11 13:12

[ TEMATY ]

nagroda

Feniks

Red

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.

W tym roku Kapituła Nagrody przyznała Feniksa Specjalnego dla wydawcy periodyku „Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję