Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Syria

Pomoc świąteczna dla dzieci w Aleppo

Miasto Aleppo, a także sąsiadujące z nim miejscowości: Michrefeh, Rable, Ain Hlaquim i inne w maronickiej diecezji Latakija (Laodycea) są celem bożonarodzeniowej akcji zorganizowanej przez włoską gałąź papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Według chaldejskiego biskupa Aleppo, a zarazem dyrektora syryjskiej Caritas – Antoine’a Audo, Caritas w zachodniej części Aleppo, pozostającego od dawna pod kontrolą sił rządowych, opiekuje się cywilami ewakuowanymi ze wschodniej części miasta, kontrolowanej nadal przez terrorystyczne tzw. Państwo Islamskie. Od czasu, gdy ze wschodniego Aleppo zaczęli napływać pierwsi uchodźcy, Caritas objęła opieką ponad 2 tys. rodzin – zapewniała im mieszkanie, jedzenie, opiekę medyczną itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Antoine Chbeir, który maronicką diecezją latakijską kieruje od 18 kwietnia 2015 r., zapewnił, że Kościołowi leży na sercu cały naród syryjski.

KAI

Jordania

Król Abdullah II podkreśla rolę chrześcijan

Król Jordanii Abdullah II uważa, że chrześcijanie są niezbywalną częścią składową jego kraju. Podczas spotkania 18 grudnia 2016 r. z przedstawicielami chrześcijan z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podkreślił wybitne zasługi chrześcijan w budowie narodu – poinformowała jordańska agencja informacyjna „Petra”. Abdullah II podziękował muzułmanom i chrześcijanom w kraju za umiarkowanie i tolerancję. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie i muzułmanie są jedną rodziną związaną i zależną od siebie. – Musimy współpracować, aby chronić przyszłość następnych pokoleń w świetle stojących przed nami wyzwań – stwierdził. Przypomniał, że bezpieczeństwo i stabilizacja w kraju zależne są od jedności narodowej. Podkreślił też historyczne i religijne znaczenie Jordanii w ochronie miejsc świętych – islamskich i chrześcijańskich – w Jerozolimie.

KAI

Niemcy

Polski kierowca walczył z terrorystą

Wstępne wyniki autopsji rzuciły nowe światło na tragiczne wydarzenia w Berlinie. Polski kierowca TIR-a – 37-letni Łukasz Urban mimo zadanych nożem ran walczył z islamskim terrorystą jeszcze w chwili, gdy ten jechał przez świąteczny kiermasz. Próbował wyrwać terroryście z rąk kierownicę. Zginął dopiero od strzałów z broni palnej.

Reklama

O sprawie piszą niemieckie media: „Bohater z Berlina, którego nie zapomnimy – walczył do końca, ratując przy tym jak największą liczbę ludzi. Sekcja zwłok wykazała, że walczył ze swoim oprawcą do końca. To, że jest bohaterem, który starał się zapobiec najgorszemu, nie ulega wątpliwości i nie podlega żadnym spekulacjom. Niemcy – dziękują”.

O bohaterskiej postawie Polaka świadczą też ślady opon ciężarówki, którą Łukasz Urban próbował wyprowadzić poza teren świątecznego jarmarku, by zminimalizować liczbę potencjalnych ofiar.

Red.

* * *

W miłości, która ma swoje źródło w Sercu Chrystusa, jest nadzieja na przyszłość świata.
Jan Paweł II

Krótko

• Sejm Litwy w przyjętej rezolucji w sprawie wzmacniania dyplomacji parlamentarnej zaapelował o odbudowę stosunków z Polską. Rezolucję poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, nikt nie głosował przeciwko, 3 posłów wstrzymało się od głosu.

• Austriacka Partia Wolności podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina Jedna Rosja.

• Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki w rozmowie z włoską agencją SIR powiedział, że ludzie są przekonani, iż jeśli Papież przyjedzie na Ukrainę, to wojna się skończy. Ujawnił, że za każdym razem, gdy spotyka się z Franciszkiem, prosi go o przyjazd na Ukrainę.

• Ks. Stefan Igumnow – sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował, że rosyjscy prawosławni i katolicy planują dalsze akcje wspólnego niesienia pomocy wyznawcom Chrystusa w Syrii.

• W Turcji zastrzelono rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa. Do zabójstwa doszło w Ankarze podczas otwarcia wystawy poświęconej Rosji. Zamachowca zastrzelono.

Reklama

• Amerykańskie Kolegium Elektorskie zakończyło proces wyboru prezydenta USA. Spośród 538 elektorów na Donalda Trumpa głosowało 306. Część elektorów oddała głos niezgodnie z wolą wyborców.

• Stany Zjednoczone po raz kolejny rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję. To konsekwencja kontynuowania przez nią okupacji ukraińskiego Krymu oraz ekspansywnej polityki prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

• Mosze Kacaw – były prezydent Izraela, skazany za gwałty i inne przestępstwa o charakterze seksualnym, dostał zgodę na przedterminowe wyjście na wolność. Polityk trafił do więzienia pod koniec 2011 r. i miał do odsiadki 7 lat.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję