Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie z Kościołem w Rzymie

Diakoni z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie pielgrzymowali do Rzymu i spotkali się z papieżem Franciszkiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diakoni wraz z ks. prefektem Grzegorzem Bogdańskim oraz ks. Janem Miczyńskim, byłym ojcem duchownym seminarium, spędzili w Rzymie wyjątkowe dni formacyjno-pielgrzymkowe. Wyjazd w dniach od 8 do 15 września miał na celu poznawanie Stolicy Apostolskiej. Rektor seminarium ks. Jarosław Marczewski pragnie, by każdego roku diakoni, którzy przygotowują się do święceń kapłańskich, znaleźli się w Watykanie, żeby tam dopełnić swojej formacji intelektualnej i duchowej. Chodzi o to, aby dobrze wykształcony i uformowany kapłan, mający zrozumienie dla wspólnoty Kościoła w całym spektrum jego misji jeszcze lepiej służył wiernym w naszych parafiach.

Uczyć się Kościoła

– Nasze seminaryjne pielgrzymowanie do Rzymu przybiera konkretną formę. Wcześniej były to wyjazdy okolicznościowe, np. na beatyfikację czy kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II, ale od tego roku wszyscy diakoni będą udawać się do Rzymu po naukę – mówi ks. Grzegorz Bogdański. Wyjazd ten ma przede wszystkim wymiar formacyjny, chodzi o to, żeby przyszli księża lepiej poznali i zrozumieli specyfikę Kościoła jako wspólnoty, w której szczególną rolę pełni następca św. Piotra wspomagany przez służącą mu pomocą Kurię Rzymską. Dlatego w programie został zaplanowany czas na spotkania z wybitnymi postaciami Kościoła, odpowiadającymi za ważne obszary jego zbawczej misji. – W Kurii Rzymskiej przyjęli nas kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gianfranco Ravasi, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury, abp Konrad Krajewski, będący jałmużnikiem apostolskim, ks. prał. Krzysztof Nykiel, pełniący funkcję regensa Penitencjarii Apostolskiej. Każda z tych dykasterii ma swój charakter i zakres obowiązków. Dobrze wykształcony ksiądz powinien je znać i rozumieć. Stąd spotkania miały formę wykładu, a następnie długiej i żywej dyskusji. Organizatorem był kapłan archidiecezji lubelskiej pracujący na co dzień w Watykanie ks. prał. Tomasz Trafny – wylicza Ksiądz Prefekt. – Kościelnego Rzymu uczyliśmy się także poprzez zwiedzanie najlepszych ośrodków katolickiej nauki, jakimi są papieskie uczelnie: Uniwersytet Gregoriański, Uniwersytet Laterański i Instytut Nauk Biblijnych; studiowało tam grono naszych księży, być może w ich ślady pójdzie któryś z obecnych diakonów – dodaje ks. Bogdański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pobyt w Wiecznym Mieście był ważnym doświadczeniem dla przyszłych kapłanów. – Nasz wyjazd był wielkim świętem poznawania serca Kościoła. Zobaczyliśmy, jak bardzo jest ono bogate w duchowe, intelektualne i kulturowe wartości; mogliśmy z niego zaczerpnąć dla siebie i innych – wyznaje dk. Artur Grzywaczewski, pochodzący z parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. – Przyjechałem do Rzymu, miejsca położonego daleko poza granicami mojej ojczyzny, i odkryłem, że czuję się w nim dobrze, jak u siebie. To ważne nie tylko z ludzkiego punktu widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy wiary. Mogłem doświadczyć, że cały Kościół jest moim domem – podkreśla diakon.

Nie zapominajcie o Matce Bożej

Pamiętnym wydarzeniem pozostanie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas środowej audiencji. Dało to szansę na krótką, ale za to bardzo osobistą i głęboką rozmowę. – Na początku podziękowaliśmy Ojcu Świętemu za to, że był w Polsce w czasie Światowych Dni Młodzieży – opowiada ks. Jan Miczyński, który pełnił rolę tłumacza. – Poprosiliśmy, aby papież powiedział do nas kilka słów, a on zachęcał nas, by nie zapominać o Matce Najświętszej i zwrócił się do seminarzystów: – Jeżeli będzie mieć kryzysy, trudności, pokusy, to uciekajcie pod płaszcz Matki Bożej, tam się schrońcie.

Diakoni nie ukrywali wielkiej radości ze spotkania. – Urzekło mnie spojrzenie Ojca Świętego, które przeszywa do głębi – wspomina dk. Artur. – Papież Franciszek, mówiąc o Matce Bożej, zostawił nam słowa na całe życie. Wyznaczają nam one ważny kierunek, zwłaszcza że przyszły rok będzie rokiem stulecia objawień w Fatimie. Maryja jest ucieczką dla każdego kapłana – podkreśla dk. Grzywaczewski.

Reklama

Na pamiątkę wyjazdu diakoni zakupili dla seminarium kopię krzyża Pawła VI, który kojarzony jest głównie jako krzyż z pastorału Jana Pawła II. – Podczas spotkania trzymałem krzyż, a papież go pobłogosławił, a następnie ucałował – mówi ks. Bogdański. – Był to moment niezwykle wzruszający i zarazem wymowna lekcja szacunku do tego szczególnego znaku miłości Boga do człowieka. Ten pocałunek dokonał się akurat w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – dodaje Ksiądz Prefekt. Diakoni w czasie spotkania przekazali Ojcu Świętemu różaniec od sióstr karmelitanek z Dysy.

Dziedzictwo św. Jana Pawła II

Wyjazd uwzględniał również – ważny dla każdego polskiego kapłana – kontakt z duchowym dziedzictwem św. Jana Pawła II, którego diakoni pamiętają jedynie z dzieciństwa. Pielgrzymi zamieszkali w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, gdzie regularnie zatrzymywał się kard. Karol Wojtyła, i skąd udał się na konklawe, na którym został wybrany papieżem. Zwiedzili tamtejsze muzeum, które zachowuje pamiątki po polskim papieżu, m.in. dwa listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, dwie sutanny papieskie, jego pieczątki i brewiarze sprzed pontyfikatu, biurko, przy którym siedział, z teczką z logo sede vacante 1978. W Bazylice św. Piotra diakoni uczestniczyli w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Wzywając wstawiennictwa świętego, modlili się o powołania do służby Bożej w archidiecezji lubelskiej, dobre przygotowanie się do święceń kapłańskich oraz za wszystkich darczyńców: proboszczów i wiernych świeckich, którzy chętnie wsparli ten formacyjny wyjazd.

– Studiowanie teologii daje nam szansę dowiedzenia się wiele o myśli i nauczaniu Jana Pawła II, ale nie zastąpi to osobistego kontaktu z następcą św. Piotra, jaki dziś mamy z papieżem Franciszkiem. Jednak przy grobie Papieża Polaka, miałem poczucie, że lepiej rozumiem i w pełni doświadczam tajemnicy obcowania świętych. Stanąłem fizycznie obok doczesnych szczątków postaci bliskiej nie tylko dlatego, że pochodziła z mojego ojczystego kraju, lecz także dlatego, że zamieszkała już tam, dokąd ja dążę. Ta wspólnota celu rodzi zaufanie; chętnie będę powierzać św. Janowi Pawłowi II moje troski i kłopoty, jakich przecież nie brakuje w drodze do nieba – mówi dk. Artur.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łotwa: w kraju działa przeszło 1,2 tys. parafii i gmin religijnych, nieco ponad tysiące świątyń

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

katolicy

Łotwa

Grzegorz Gałązka

Papiez w sanktuarium narodowym Łotwy

Papiez w sanktuarium narodowym Łotwy

Na Łotwie działało w 2018 roku 1220 organizacji, parafii i wspólnot religijnych, które miały do dyspozycji 1032 świątynie i inne obiekty kultu. Dane te przedstawiło tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości, które rejestruje poszczególne Kościoły i inne stowarzyszenia wyznaniowe. Najwięcej świątyń należało w tym czasie do luteran i katolików – dwóch głównych wyznań w tym nadbałtyckim państwie.

Według Ministerstwa w ub.r. na Łotwie istniały 292 wspólnoty luterańskie (rok wcześniej było ich 286), 278 katolickich (261), 125 prawosławnych (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017), 72 staroobrzędowe (o 1 więcej), 99 baptystycznych (96), 60 zielonoświątkowych, 51 adwentystów dnia siódmego, 15 muzułmańskich, 12 żydowskich, 11 waisznawitów (grupa wywodząca się z hinduizmu), 11 nowoapostolskich (wszystkie bez zmian), 39 chrześcijan wiary ewangelicznej (o 2 więcej), 19 wspólnot "Nowego Pokolenia", 4 buddyjskie, 11 tzw. dievtursów – wyznawców dawnej rodzimej wiary, czyli współczesnych pogan oraz 34 gminy świadków Jehowy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję