Reklama

Polska

Miłosierdzie na drogach świata

Tydzień św. Krzysztofa, który już po raz 17. organizuje MIVA Polska, łączy kilka wątków: wspomnienie świętego, który, zgodnie z legendą, przeniósł Chrystusa przez Jordan, apel o bezpieczną jazdę oraz zbiórkę funduszy na zakup środków transportu dla misjonarzy. W tym roku jest jeszcze intencja specjalna: modlitwa o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa, który rozpoczyna się 17 lipca, brzmi: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Przypomina ono, że wiara obowiązuje nas zawsze i wszędzie, także kiedy siadamy za kierownicą.

Drogą wiary także na drodze

Niestety, wielu użytkowników szos i autostrad o tym nie pamięta. Blisko 33 tys. wypadków, które wydarzyły się na drogach w Polsce w ubiegłym roku, najczęściej było wynikiem ludzkiej lekkomyślności. Jej tragiczne żniwo to 2938 osób, które w 2015 r. straciły w wypadkach życie – średnio każdego dnia na polskich drogach zginęło 8 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nasza modlitwa przed podróżą i po niej – chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża – wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości (...), wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość niech będą świadectwem wiary i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego” – apeluje bp Jerzy Mazur SVD w komunikacie z okazji tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa.

Modlitewny rajd w intencji ŚDM

Reklama

W lipcu br. apel o bezpieczeństwo na drogach jest wyjątkowo aktualny. W Polsce rozpoczyna się wzmożony ruch związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, przemieszczaniem się uczestników do goszczących ich diecezji, a następnie na spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie i Częstochowie. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z kierowcami, dobroczyńcami MIVA Polska i misjonarzami podejmują dziewięcioetapowy rajd modlitewny – nowennę o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Ważne, aby ten czas przebiegał w spokoju i nie był zakłócany przez żadne zagrożenia i wypadki na drogach – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. – Nowenna rozpoczyna się 16 lipca br., a kończy w niedzielę 24 lipca. Odbywać się będzie w czasie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, w którym troska o bezpieczeństwo na drodze łączy się z pomocą misjonarzom w zakupie środków transportu. Zachęcam do podjęcia modlitwy wszystkich zatroskanych o bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających na ŚDM na naszych drogach, na których codziennie jest tak wiele zagrożeń i ofiar.

Samochody za grosze

W Tygodniu św. Krzysztofa MIVA Polska, która pomaga misjonarzom w zakupie środków transportu, dziękuje za to, co już udało się zrealizować, i przedstawia kolejne programy pomocy. Prowadzona od wielu lat akcja „Jeden grosz za jeden kilometr”, w której kierowcy proszeni są o przekazanie na środki transportu dla misjonarzy jednego grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, przynosi owoce. – Dzięki zebranym funduszom w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 77 próśb polskich misjonarzy o pomoc w zakupie pojazdu – podkreśla ks. Kraśnicki. – Było to 38 samochodów, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów. Był to dla nas rekordowy rok, pod względem zarówno sumy zebranych środków, jak i liczby zrealizowanych projektów.

Reklama

Ofiarodawcom dziękuje m.in. o. Rafał Dryjański OFMConv z Chimbote w Peru. Terenowa toyota pomaga ojcom w prowadzeniu domu rekolekcyjnego „Pokój i dobro” oraz w docieraniu do innych parafii, gdzie brakuje kapłanów, także do parafii w Pariacoto – miejsca męczeńskiej śmierci błogosławionych franciszkanów o. Michała i o. Zbigniewa. List z podziękowaniem nadszedł również z Kamerunu, gdzie w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Doumaintang budowany jest kościół. Pracujący w parafii misjonarz ks. Mirosław Bujak pisze, że z powodu braku innych możliwości samochód misyjny służy do przewożenia materiałów budowlanych, a w nagłych wypadkach służy jako karetka pogotowia. W 2015 r. tą „karetką” dowieziono do odległego szpitala kobietę z komplikacjami porodowymi. Matkę i dziecko udało się uratować. Wdzięczni są również misjonarze i misjonarki ze stowarzyszenia Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego pracujący w Argentynie, którym samochód pozwala m.in. na dotarcie do mieszkańców dzielnic nędzy.

Terenówki, ciężarówki, motocykle...

– Każdy misjonarz jest posłańcem miłosierdzia i pokoju – mówi ks. Kraśnicki. – Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy nasilają się terroryzm i brutalność w świecie. Posługa misjonarzy jest lekarstwem na szerzące się zło i nędzę tego świata. Niezbędnym narzędziem w tej posłudze jest środek transportu, który pozwala na poruszanie się po trudnych i niebezpiecznych drogach.

Lista próśb o pomoc, które MIVA Polska chciałaby zrealizować w tym roku, jest długa. Siostry Służebnice Ducha Świętego, które w diecezji Livingstone w Zambii prowadzą dzieło „Grace Center”, chciałyby kupić samochód terenowy. Ich ośrodek specjalizuje się w pracy na rzecz kobiet, które bieda zmusiła do prostytucji, a którym „Grace Center” daje możliwość resocjalizacji i nauki zawodu. „Terenówka” jest również niezbędna siostrom misjonarkom Świętej Rodziny, które w Lusace w Zambii prowadzą Dom Bożej Opatrzności dla bezdomnych. O. Józef Klatka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego à Paulo, który od wielu lat pracuje na Madagaskarze, prosi o pomoc w zakupie ciężarówki. Centrum medyczne w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej stara się o ambulans. Misjonarka pracująca w ośrodku zdrowia „Talita Kum” w Czadzie potrzebuje motocykla, podobnie jak s. Barbara ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza z misji w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. To tylko niektóre przykłady.

Nową inicjatywą, podjętą w Roku Świętym Miłosierdzia, są „Promienie Miłosierdzia”. Akcja polega na pomocy w zakupie wózków dla osób chorych i niepełnosprawnych na misjach. Pierwsze 10 wózków dla podopiecznych misji sióstr katarzynek w Biankouri w Togo przyjęto z radością. Pozwolą one na większą aktywność osobom niepełnosprawnym, które w swoich wioskach nie otrzymują żadnej pomocy. W kolejce na wózki czeka jeszcze 150 próśb, m.in. z: Rwandy, Senegalu, Peru, Ekwadoru, Ghany i Czadu.

– Cieszymy się, że zakres naszej pomocy się zwiększa, że misjonarze wiedzą, iż mogą liczyć w kraju na tak wiele osób, które modlą się za nich i składają swój dar na zakup pojazdów – podkreśla ks. Kraśnicki. – W ubiegłym roku pomocą objęliśmy misje z 32 dalekich krajów, w których pojazdy z logo MIVA Polska zostały włączone w posługę miłosierdzia.

Możliwość pomocy: www.miva.pl .

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

[ TEMATY ]

misje

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Klaudia Zielińska

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka. Na pomoc w edukacji liczy także starsza młodzież.

Grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wróciła z trzeciej misji do Kenii. Nauczyciele wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku szkoły w Kipsing. Przekazali też pieniądze zebrane w archidiecezji przeznaczone m.in. na stypendia dla uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Jakub Pankowiak o spotkaniu z biskupami: nie było ekscelencji, byliśmy braćmi

2024-11-28 06:31

[ TEMATY ]

wywiad

skrzywdzeni w Kościele

Jakub Pankowiak

byliśmy braćmi

Jasna Góra News, x.com/JasnaGoraNews

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

"Najważniejsze, co się wydarzyło na tym spotkaniu, to że przeszliśmy z roli ofiar do roli partnerów. I że możemy razem działać dla pewnego konkretnego dobra" - mówi Jakub Pankowiak, jeden z inicjatorów listu osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez duchownych do Rady Stałej KEP. - Nie było ekscelencji, eminencji, my byliśmy braćmi. To spowodowało, że opadła kurtyna hierarchiczności i rzeczywiście mogliśmy swobodnie porozmawiać - podkreśla.

Dawid Gospodarek (KAI): Za nami spotkanie przedstawicieli osób skrzywdzonych przez duchownych przemocą seksualną z biskupami. Do spotkań biskupów z tymi osobami wielokrotnie wzywał papież, zresztą w Polsce biskupi mieli takie spotkania, również z Tobą. Dlaczego to niedawne spotkanie na Jasnej Górze było przełomowym, historycznym wydarzeniem, jak już zostało nazwane przez obie strony?
CZYTAJ DALEJ

Kielce: spotkanie z Alicją Groszek-Rydzek – przewodniczącą strajku szkolnego we Włoszczowie w obronie krzyży

2024-11-28 19:19

[ TEMATY ]

strajk szkolny

krzyże

Włoszczowa

Karol Porwich /Niedziela

„Świadoma konsekwencji, jako przewodnicząca razem z całą społecznością uczniowską, co istotne, bo w jedności siła - stanęliśmy w tamtych dniach w obronie symboli i wartości wiary” - mówi KAI Alicja Groszek-Rydzek, która 40 lat temu w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęła na czele strajku uczniowskiego w proteście przeciw usuwaniu krzyży ze szkolnych sal. Będzie ona gościem spotkania w Muzeum Diecezjalnym, które odbędzie się 5 grudnia (czwartek) o godz. 17.

- W związku z tym ważnym w historii diecezji wydarzeniem, Akademia Wiara-Kultura-Nauka działająca przy Muzeum Diecezjalnym w Kielcach we współpracy z Archiwum Diecezjalnym zaprasza na wyjątkowe spotkanie z przewodniczącą tego strajku Panią Alicją Groszek - zachęcają organizatorzy. Dodatkowo w Muzeum Diecezjalnym można obejrzeć wystawę nawiązującą do grudniowego strajku i obecności krzyża w przestrzeni publicznej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję