Franciszek do ubogich z Francji
Módlcie się za winnych waszego ubóstwa
Do modlitwy za bogaczy i osoby zadufane w sobie, obojętne na los biedaków, a także winne ich ubóstwa zachęcił Ojciec Święty uczestników pielgrzymki najuboższych z Francji, których przyjął 6 lipca br. w Auli Pawła VI. Grupa ok. 200 osób wraz z wolontariuszami i arcybiskupem Lyonu kard. Philippe’em Barbarinem przybyła do Wiecznego Miasta z inicjatywy stowarzyszenia „Przyjaciele Ojca Josepha Wresinskiego”.
Papież Franciszek powiedział, że Pan Jezus przyjmuje każdego takim, jaki jest, z całą jego osobistą historią. – Jesteście w samym sercu Kościoła, zgodnie ze słowami o. Josepha Wresinskiego, ponieważ Jezus, gdy przebywał na ziemi, zawsze dawał pierwszeństwo ludziom, którzy byli jak wy i przeżywali podobne sytuacje. A Kościół, który kocha i daje pierwszeństwo temu, co umiłował i preferował Jezus, nie może być spokojny, dopóki nie dotrze do tych wszystkich, którzy doświadczają odrzucenia, wykluczenia i nic dla nikogo nie znaczą – powiedział Papież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
Letnia szkoła
Prof. Meenakshi Wadhwa w Obserwatorium Watykańskim
Reklama
W czerwcu 2016 r. w Obserwatorium Watykańskim odbywały się 4-tygodniowe zajęcia Letniej Szkoły z zakresu astrofizyki na temat: „Woda w Układzie Słonecznym i poza nim”. Przewodniczyła im dyrektor Centrum Studiów Meteorytu na Arizona State University – prof. Meenakshi Wadhwa, żona astronauty polskiego pochodzenia Scotta Parazynskiego, o którym pisaliśmy w 21. numerze „Niedzieli” z datą 22 maja 2016 r. Podczas tych zajęć Parazynski również wygłosił wykład.
W. I.
Bawaria – Watykan
Taniec na cześć Benedykta XVI
Delegacja z Bawarii uczciła 65. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI. Podczas spotkania 29 czerwca br. w Ogrodach Watykańskich Papież Senior wraz z grupą ponad 100 osób odśpiewał hymn Bawarii.
Goście przywieźli prezenty z jego ojczyzny: bawarskie piwo, gałązki kosodrzewiny, a przede wszystkim pozdrowienia od starszego brata Benedykta XVI – ks. Georga Ratzingera, który rocznicę kapłaństwa swego brata i swoją obchodził w Ratyzbonie.
– Moje serce zawsze bije dla mojej ojczyzny – powiedział wzruszony Benedykt XVI u progu klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, który od czasu ustąpienia z urzędu biskupa Rzymu w 2013 r. jest jego siedzibą. Powiedział, że życzyłby sobie, aby Niemcy nadal się rozwijały i były krajem, w którym „pięknie jest żyć i być człowiekiem”.
W ponadgodzinnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i okręgu Traunstein w Górnej Bawarii oraz strzelcy górscy, muzycy w strojach ludowych. Wykonali oni Schuhplatter – tradycyjny bawarski taniec ludowy, w którym mężczyźni klepią się po udach, kolanach i podeszwach butów.
Watykańska uroczystość z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Papieża Seniora z udziałem jego następcy Franciszka odbyła się 28 czerwca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
KAI
Bliskość w cierpieniu
Spotkanie z rodzicami tragicznie zmarłego studenta
Reklama
Papież Franciszek spotkał się z rodzicami 19-letniego Amerykanina, którego ciało znaleziono w wodach Tybru. Beau Solomon, wzorowy student Uniwersytetu Wisconsin-Madison, przybył niedawno do Rzymu, by kontynuować naukę w tutejszym John Cabot University. W nocy z 30 czerwca na 1 lipca nie powrócił do swojego pokoju. Przypuszcza się, że został wrzucony do rzeki przez napastników, którzy go wcześniej obrabowali. Ojciec Święty wyraził rodzicom studenta serdeczne współczucie i zapewnił o bliskości w modlitwie za ich tragicznie zmarłego syna.
RV
800-lecie Porcjunkuli
Pielgrzymka Papieża do Asyżu
Papież Franciszek pojedzie 4 sierpnia br. z pielgrzymką do Asyżu. Okazją jest obchodzone w tym roku 800-lecie odpustu Porcjunkuli. Ojciec Święty zamierza w formie prywatnej, jak zwykły pielgrzym, pomodlić się w papieskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, wzniesionej nad kapliczką zwaną Porcjunkulą, którą odbudował św. Franciszek z Asyżu. Z kapliczką tą związany jest odpust zupełny, którego pod zwykłymi warunkami można dostąpić 2 sierpnia, w święto Matki Bożej Anielskiej.
KAI
Papieskie wakacje
W Domu św. Marty
Papież Franciszek po raz kolejny spędza swe wakacje w Domu św. Marty w Watykanie, gdzie mieszka na co dzień. Zmienia się tylko rytm jego zajęć. Według portalu Il Sismografo, Franciszek nadal wstaje o 4.45, schodzi do stołówki na posiłki wydawane o stałej porze, a po obiedzie jak zwykle ucina sobie drzemkę, co czyni z niego „osobę, która wstaje dwa razy o 4.45”: pierwszy raz rano, a drugi raz po południu. Dzień Papieża kończy się między 22.15 a 22.45 długą modlitwą przed pójściem spać. W czasie swych wakacji Ojciec Święty ma więcej czasu na modlitwę, lekturę, słuchanie muzyki i „przemyślenie tego, o czym się już myślało”.
KAI
Z twittera papieża Franciszka
Lato daje wielu ludziom okazję do odpoczynku. Jest to czas sprzyjający również temu, by zatroszczyć się o relacje międzyludzkie.