Reklama

Niedziela Kielecka

25 lat temu Jan Paweł II był w Kielcach

Niedziela kielecka 26/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

rocznica

TD

Msza św. w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Kielcach

Msza św. w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II był w Kielcach 3 czerwca 1991 r. Papież zakończył obrady III Synodu Diecezjalnego i spotkał się z osobami konsekrowanymi z całej Polski – natomiast 4 czerwca 2016 r., w 25. rocznicę tego wydarzenia miała miejsce uroczysta Msza św. na pl. św. Jana Pawła II z przejściem przez Bramę Miłosierdzia.

Papieski siew

W ćwierćwiecze później, po papieskiej wizycie, był czas i okazja, by powspominać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II w Kielcach, w obecności abp. Angela Sodano, watykańskiego sekretarza stanu, prymasa Polski kard. Józefa Glempa, kard. Franciszka Macharskiego i kard. Henryka Gulbinowicza, wziął udział w uroczystościach zamknięcia III Synodu Kościoła Kieleckiego. Dokonał poświęcenia krzyża synodalnego. Spotkanie z zakonnicami i zakonnikami, wizyta w budynku Kurii diecezjalnej, poświęcenie nowego domu biskupów kieleckich, stanowiły punkty wizyty w Kielcach. Historyczna koronacja wizerunku Matki Bożej Łaskawej, związana z Kielcami, miała natomiast miejsce 3 czerwca podczas Mszy św. w Masłowie. Ponadto w Kielcach Papież gościł w Muzeum Narodowym i w WSD, gdzie spożył kolację i spotkał się ze środowiskiem seminarium.

Zamykając Synod, Jan Paweł II mówił m.in.: „Ciężar realizacji tego Synodu spoczywa na wszystkich, którzy poprzez chrzest włączeni są w szczególny sposób w tajemnicę Chrystusa. Inaczej na ludziach świeckich, inaczej na kapłanach, na rodzinach zakonnych, ale spoczywa na wszystkich. Wraz ze swym pasterzem i jego biskupami pomocniczymi macie stawać się nie tylko przewodnikami, ale jednocześnie żywymi przykładami dla własnej owczarni (por. 1 P 5, 3), wpatrzeni w Chrystusa Dobrego Pasterza. To On wybrał was spośród Ludu, abyście napełnieni Duchem Świętym byli gorliwymi pasterzami powierzonych wam wspólnot wiernych”.

Podczas pełnego entuzjazmu spotkania z osobami konsekrowanymi powiedział: „Specjalne słowo kieruję do męskich i żeńskich zakonów ściśle kontemplacyjnych. Wy macie szczególną część w działalności i życiu wierzącego i modlącego się Kościoła. Jesteście jakby na śladach apostołów, którzy oczekując zesłania Ducha Świętego, „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z (...) Maryją, Matką Jezusa” (Dz 1, 14) . Wasze oddanie się Bogu, przeżywanie całego swojego życia jako swoistego dyżuru modlitwy i ascezy ukazuje i wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego”.

Reklama

Ojciec Święty wtedy, w 1991 r. wszedł na kurialny dziedziniec, rozmawiał ze znajomymi, chętnie poznawał nowe twarze. Poświęcił Dom Biskupów. Przywitał się z panem Leonem Dziedzicem, kierowcą, a zarazem świadkiem posługi i prześladowań bp Czesława Kaczmarka. Wśród zakulisowych opowieści związanych z wizytą Papieża w Kielcach, do chętnie powtarzanych należy ta, odnotowana niegdyś w rozmowie z „Niedzielą” przez śp. pana Leona. Jan Paweł II, jeszcze jako abp Karol Wojtyła dobrze poznał niegdysiejszego kierowcę bp. Kaczmarka i zawsze o niego pytał. Wtedy, w 1991 r., gdy dostojnicy kieleckiego Kościoła ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia, Ojciec Święty zawołał: A gdzie jest Leon, jeszcze jest tu dla niego miejsce...

Kieleckie obchody

4 czerwca br. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jan Piotrowski, w asyście bp. Piotra Skuchy z Sosnowca, bp. Mariana Florczyka – świadków tamtych wydarzeń oraz licznie zebranych kapłanów.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęło Oratorium słowo-muzyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki. Eucharystię poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona z rozważaniami zaczerpniętymi z encykliki „Dives In Misericordia”.

– To co wydarzyło się ćwierć wieku temu na tej ziemi i pośród jej ludu, powinno być żywą historią, która wciąż inspiruje mieszkańców ziemi świętokrzyskiej i wiernych diecezji kieleckiej do życia według wymogów Ewangelii we wspólnocie Kościoła i świadectwa wiary – mówił bp Jan Piotrowski.

Reklama

W homilii bp Piotrowski podkreślił, że przedmiotem papieskiego nauczania w Masłowie przed 25 laty była troska o rodzinę: – Jej motywacją była prawda, że rodzina znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, a Ewangelia potwierdza i pogłębia prawdę moralną o rodzinie. Tylko życie całą prawdą o małżeństwie, a w konsekwencji o macierzyństwie i ojcostwie oraz o każdym nowym poczętym życiu jest prawdziwym fundamentem rodziny i jej szczęśliwej przyszłości.

– To co wydarzyło się ćwierć wieku temu, powinno być historią żywą, która wciąż inspiruje (…) do dawania autentycznego świadectwa wiary – mówił bp Jan Piotrowski. – Co pozostało z tego wielkiego zasiewu wielkiej szansy, dokonanego ziarnami nauczania Jana Pawła II w Masłowie (…), czy nazbyt często nie żyjemy logiką zasiewu owego sługi, który zakopał swój talent? – pytał biskup kielecki.

Przypomniał, że Papież „potwierdził swoją miłość do ziemi świętokrzyskiej, kochającej wolność i prawdę”. – Czy tak rzeczywiście jest, kiedy cieszymy się wolnością i względnym powodzeniem? Powróćmy do wciąż aktualnego, zbudowanego na Ewangelii Chrystusa nauczania Jana Pawła II – zachęcał bp Piotrowski.

Po zakończonej Mszy św. celebransi i wierni przeszli w procesji z pl. Jana Pawła II do bazyliki, przekraczając, celem uzyskania odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia – Bramę Miłosierdzia.

W bazylice udano się przed ołtarz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, gdzie bp Piotrowski zawierzył Kościół kielecki Jej opiece. – W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej oddajemy mieszkańców miasta i diecezji (…). W 1050-lecie chrztu Polski wyznajemy: Tyś jest naszą Matką i Królową – mówił bp Piotrowski.

Wielu uczestników uroczystości oglądało wystawę znaczków emitowanych przez Pocztę Polską z okazji kolejnych wizyt apostolskich Jana Pawła II w ojczyźnie. Znajduje się ona w bazylice przy kaplicy Jana Pawła I.

Reklama

Zwieńczeniem całości wystawy jest prezentacja znaczka wydanego z okazji kanonizacji, ukazującego św. Jana Pawła II w symbolicznej aureoli złożonej z jego przesłań – zawołań, poczynając od słów „Totus Tuus!” i „Nie lękajcie się”. Przestrzenna ekspozycja została wykonana na bazie i na podstawie albumu filatelistycznego pt. „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, zawierającego kilkadziesiąt znaczków poświęconych Ojcu Świętemu wraz z najważniejszymi przesłaniami pontyfikatu.

Z kolei pobyt Papieża na kieleckiej ziemi, m.in. moment koronacji wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem, spotkanie z osobami konsekrowanymi czy Mszę św. podczas burzy na lotnisku w Masłowie można oglądać na wystawie planszowej rozmieszczonej wzdłuż ul. Jana Pawła II.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie i wezwanie do budowania Kościoła

– Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy wpierw widzieć w nim zamiar Boży. Dziękujemy dziś za założenie tej wspólnoty, dziękujemy za wyznaczenie przez Boga biskupa Tadeusza, za nieustanną łaskę Boga obecną w Kościele – mówił bp Roman Pindel podczas uroczystości jubileuszu powołania diecezji bielsko-żywieckiej

W liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego Pasterz diecezji celebrował uroczystą Mszę św. jubileuszową w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Razem z nim przy ołtarzu stanęli także biskup senior Tadeusz Rakoczy i pomocniczy biskup Piotr Greger oraz hierarchowie pochodzący z naszej diecezji: emerytowany biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dyczkowski i pomocniczy biskup archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Eucharystię koncelebrowało ponad dwustu kapłanów. Obecni byli także zwierzchnicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W katedralnej świątyni modlili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, górale, delegacje i poczty sztandarowe różnych środowisk życia kościelnego i społecznego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję