Reklama

Niedziela Sandomierska

„Margaritae Baroci” rusza

Niedziela sandomierska 19/2016, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum autora

Festiwal „Margaritae Baroci”

Festiwal „Margaritae Baroci”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Nowej Dębie rusza trzecia edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”. Jest to cykl koncertów kameralnych i organowych skupionych głównie wokół muzyki barokowej. Jego organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury (SOK) w Nowej Dębie. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”.

Trzecia edycja obejmować będzie cykl ośmiu koncertów, w tym cztery kameralne, trzy organowe i jeden oratoryjno-symfoniczny. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK. – Po drugiej edycji Festiwalu wiele osób pytało mnie, kiedy będzie kolejna. Takie słowa mieszkańców naszej gminy powodują, że chce się wkładać trud w pozyskanie funduszy i organizację koncertów muzyki dawnej – komentuje Krystian Rzemień. Cztery koncerty kameralne, w tym jeden oratoryjno-symfoniczny, odbędą się w SOK. Jeden z koncertów organowych będzie można wysłuchać w kościele parafialnym w Chmielowie, a dwa koncerty organowe odbędą się w nowodębskich kościołach: Matki Bożej Królowej Polski oraz Podwyższenia Krzyża Świętego. W tegorocznej edycji Festiwal zawita do Cyganów, tam w kościele parafialnym odbędzie się koncert kameralny. Nowością będą również dwa kameralne koncerty edukacyjne dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych przygotowane na 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka o godz. 10 i 12 w SOK. Koncerty wykona: Krakowski Zespół Kameralny.

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Obowiązują jedynie darmowe wejściówki na koncerty w SOK, które odbierać można w sekretariacie. Na koncerty w kościołach nie obowiązują wejściówki. Festiwal jest objęty patronatem honorowym oraz współfinansowaniem, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideę Festiwalu dostrzegł również bp Krzysztof Nitkiewicz, który tegoroczną edycję objął swoim patronatem honorowym. Również nasza redakcja będzie towarzyszyć uczestnikom przedsięwzięcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie festiwalowe akordy za nami

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

Jerzy P.R. Ignaciuk

Świnoujska publiczność

Świnoujska publiczność

W pierwszy piątek września świnoujska świątynia pw. Chrystusa Króla szczelnie wypełniła się publicznością, by posłuchać finałowego koncertu festiwalowego. To był koncert, na który czekało wielu, bo ponownie wykonawcami byli znakomici artyści, a też program koncertu był wyjątkowy.

Zacznijmy jednak od początku. XVI Świnoujskie Wieczory Organowe 2014 rozpoczęły się w 13 czerwca. Tradycyjnie pierwszymi wykonawcami byli świnoujscy artyści. Na organach Steinmeyera z 1927 r. Krzysztof Naklicki rozpoczął koncert muzyką J. S. Bacha. Później grając na akordeonie, zachwycał muzyką m.in. F. Chopina, innych wielkich kompozytorów i własnymi kompozycjami. Pięknym mezzosopranem oczarowała publiczność Marina Nikoriuk, której na organach akompaniowała mama Irena. Był to znakomity początek. W tym samym miesiącu zagrali jeszcze organiści Piotr Grinholc z Warszawy i Derrick Ian Meador z USA, którego koncert organizatorzy włączyli w miejskie obchody Dni Morza.
CZYTAJ DALEJ

Anna Katarzyna Emmerich Współcierpiąca z Ukrzyżowanym

Niedziela Ogólnopolska 15/2004

[ TEMATY ]

Anna Katarzyna Emmerich

ExcerptsOfInri.com, Domena publiczna

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)
Anna Katarzyna Emmerich urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno-wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako służąca u swych krewnych. Po wielu trudnościach spowodowanych ubóstwem i sprzeciwem rodziny wobec wyboru życia zakonnego - w 1802 r., w wieku 28 lat, Anna Katarzyna wstąpiła do klasztoru Augustianek w Dülmen. Śluby złożyła po roku nowicjatu - 13 listopada 1803 r. Powiedziała: „Oddałam się zupełnie Niebieskiemu Oblubieńcowi, a On czynił ze mną według swojej woli”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Budzik wprowadza Diakonat Stały

2026-02-09 15:31

[ TEMATY ]

diakonat stały

Ks. Paweł Kłys

Diakoni wraz z rodzinami podczas święcenia diakonatu stałego w archidiecezji łódzkiej, 2022 r.

Diakoni wraz z rodzinami podczas święcenia diakonatu stałego w archidiecezji łódzkiej, 2022 r.

Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej ks. dr Adam Jaszcz poinformował o wprowadzeniu w archidiecezji diakonatu stałego. Dyrektorem ośrodka przygotowującego kandydatów został ks. dr Adam Pendel, prefekt Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję