Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa – gimnazjum nr 5

Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

Niedziela częstochowska 17/2016, str. 7

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Anna Wyszyńska

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Przedstawienie ku czci ofiar Katynia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszy polskiej zakątek” to tytuł koncertu zorganizowanego przez grono pedagogiczne i młodzież Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie dla uczczenia 76. rocznicy zbrodni katyńskiej. W koncercie, który odbył się 14 kwietnia br. w Sali Kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza, uczestniczyło wielu gości, wśród nich m.in.: bp Antoni Długosz, ks. prał. Stanisław Jasionek, ks. Ryszard Umański, przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem i zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Przemysławem Wroną. „Niedziela” była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Koncerty poświęcone pamięci ofiar Katynia: oficerów, policjantów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza są przez Gimnazjum nr 5 organizowane od kilku lat i stały się jego piękną tradycją. Starannie przygotowane scenariusze, w których pieśń i muzyka przeplatają się ze słowem mówionym, opowiadającym polską historię, zawsze wzruszają widzów i skłaniają do zadumy nad tragedią zamordowanych żołnierzy i ich rodzin. Są także świadectwem wrażliwości i talentów uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Spotkaliśmy się dzisiaj, aby udowodnić, że jesteśmy patriotami, wychowujemy młodzież w duchu umiłowania ojczyzny i mamy w sercach pamięć o tych wszystkich, którzy zostali rozstrzelani w Katyniu, Charkowie i Miednoje – podkreśliła Danuta Caban, dyrektor szkoły.

Reklama

Koncerty organizowane przez Gimnazjum spełniają swój cel patriotyczny, ale też zawsze stoją na wysokim poziomie artystycznym. Autorką scenariusza, scenografii oraz reżyserem koncertu „Duszy polskiej zakątek” jest Agata Mika. Oprawę muzyczną przygotowała Dorota Marlińska, natomiast plakaty i projekty zaproszeń wykonała Anetta Tkacz-Zagórska.

Na zakończenie koncertu odczytano list, który organizatorzy koncertu otrzymali od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dziękując za zaproszenie, Jarosław Kaczyński podziękował również za uczczenie pamięci polskich jeńców wojennych i więźniów, zamordowanych przez sowiecki totalitaryzm.

Wszyscy zginęli z wydanego 5 marca 1940 r. tajnego rozkazu Józefa Stalina, a liczba ofiar sięga 22 tys. O zbrodni tej nikt nie miał się dowiedzieć, a jej ofiary miały przepaść bez wieści. Odkrycie zbiorowych mogił w katyńskim lesie rozpoczęło etap walki o prawdę o tej zbrodni. W komunistycznej Polsce władze zwalczały prawdę o Katyniu, służalczo powtarzając spreparowane w Moskwie kłamstwa, że tego ludobójstwa dokonali Niemcy. Za jej głoszenie w czasach PRL groziło więzienie. Podsumowując tę tragiczną lekcję polskiej historii, Jarosław Kaczyński napisał: „Trzeba być gotowym do skutecznego przeciwstawiania się zagrożeniom w imię życia w niepodległości, wolności i godności. Musimy pamiętać o swoich bohaterach, bo pamięć historyczna buduje tożsamość. Bez tej pamięci nie będziemy ani narodem, ani wspólnotą obywateli poczuwających się do odpowiedzialności za swój kraj i za państwo, tylko pozbawionym tożsamości zlepkiem jednostek”.

Po zakończeniu koncertu goście zwiedzili wystawę otwartą w foyer teatru, poświęconą pamięci polskich żołnierzy. Wystawę przygotował Krzysztof Zagórski.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości katyńskie

Niedziela sosnowiecka 16/2019, str. V

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

zbrodnia katyńska

Piotr Lorenc

Uczestnicy uroczystości przed pamiątkowymi tablicami

Uczestnicy uroczystości przed pamiątkowymi tablicami

Już po raz 30. w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej, a po raz 9. wspominające rocznicę tragedii smoleńskiej. Zorganizowali je ks. kan. Stanisław Kocot, proboszcz zagórskiej parafii i Paweł Molenda – honorowy członek Rodziny Katyńskiej, opiekun miejsc pamięci narodowej

Jak co roku, charakter obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej był bardzo podniosły. W uroczystoścach wzięli udział posłowie na Sejm RP, eurodeputowani, Rycerze Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele władz Sosnowca, policji oraz wielu organizacji i środowisk patriotycznych. Podniosłą atmosferę uświetniła obecność kompanii honorowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Wojska Polskiego oraz wojskowej orkiestry.
CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: misja Kościoła będzie przynosiła owoce, gdy będzie wynikała z jedności

2025-11-17 19:55

[ TEMATY ]

Kościół

Światowy Dzień Misyjny

Karol Porwich/Niedziela

Misja Kościoła będzie bardziej sprawna i przynosiła owoce, kiedy będzie wynikała z jedności - powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, odnosząc się do przyszłorocznego Światowego Dnia Misyjnego, który będzie przebiegał pod hasłem: „Jedno w Chrystusie, zjednoczeni w misji".

Ks. Będziński wyraził radość z opublikowanego już orędzia papieskiego z okazji Światowego Dnia Misyjnego.Stwierdził, że hasło „Jedno w Chrystusie, zjednoczeni w misji" mocno koresponduje z hasłem błogosławionego Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej, który mówił cały Kościół dla całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Trwa Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojednania

2025-11-18 11:31

[ TEMATY ]

Słubice

Polsko‑Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojedniania

Frankfurt nad Odrą

Karolina Krasowska

Głównym punktem obchodów był wczorajszy panel dyskusyjny w auli Collegium Polonicum

Głównym punktem obchodów był wczorajszy panel dyskusyjny w auli Collegium Polonicum

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" – te znamienne słowa padły w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia, a jego obchody przez cały tydzień odbywają się w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję