Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

58. rocznica śmierci bł. ks. Wincentego Frelichowskiego

Pod patronatem bp. Andrzeja Suskiego w sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu odbędą się uroczystości rocznicowe Błogosławionego, na które wiernych z diecezji serdecznie zapraszamy. W piątek 21 lutego w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 18.00 wygłoszone zostaną wykłady: prof. dr. hab. Jana Szilinga nt. Duchowieństwo polskie w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz dr. Waldemara Rozynkowskiego nt. Korespondencja obozowa bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W niedzielę 23 lutego w kościele Najświętszej Maryi Panny o godz. 13.15 pod przewodnictwem bp. Ignacego Jeża celebrowana będzie Msza św. o rychłą kanonizację bł. ks. Frelichowskiego, bp Jeż wygłosi też homilię. Podczas uroczystości w ołtarzu św. Barbary zostanie odsłonięty obraz bł. Księdza Stefana. Obraz ten został poświęcony 7 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas wizyty w Toruniu.

Ks. Józef Nowakowski


Transmisja z sanktuarium bł. ks. W. Frelichowskiego

W poniedziałek 17 lutego od godz. 18.00 Radio Maryja przeprowadzi transmisję z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, które jest sanktuarium Błogosławionego. Transmisja rozpocznie się modlitwą Anioł Pański, następnie zaprezentowany będzie wybór tekstów ks. Frelichowskiego o życiowej postawie rozwiązywania spraw "po harcersku"; słowo o historii sanktuarium bł. ks. Frelichowskiego, a o godz. 18.30 Msza św. z homilią bp. Józefa Szamockiego. Różaniec będzie prowadzony przez wspólnoty parafialne pod przewodnictwem parafialnego Koła Radia Maryja. O godz. 21.00 - Apel Jasnogórski, a o godz. 21.30 Rozmowy niedokończone ze studia Radia Maryja, w których przewodniczyć będzie ks. prał. Józef Nowakowski. Temat rozmów: Druh Wicek - Harcerz Patron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Józef Nowakowski


Dekanaty grudziądzkie

W służbie wrażliwości i miłości

Przygotowanie do Bożego Narodzenia parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu wyraziło się m.in. w zorganizowaniu spotkania opłatkowego i paczek dla dzieci z rodzin dotkniętych trudnościami materialnymi. Przygotowano 200 paczek, o 50 więcej niż w roku ubiegłym.
W I i II niedzielę Adwentu członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zorganizowali zbiórkę do puszek. Zebrano 1130 zł. To przedsięwzięcie charytatywne było możliwe również dzięki ofiarnym darczyńcom: właścicielom zakładów usługowych i sklepów z osiedla, dzieciom i młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas oraz paniom z Koła Żywego Różańca i członkom Akcji Katolickiej. Bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania koleżanki i koledzy potrzebujących, uczniowie i młodzież z osied-lowych szkół: Szkoły Podstawowej nr 20 i Gimnazjum nr 2. Pod opieką wychowawców i katechetek przygotowali specjalne zaproszenia dla dzieci, które w porozumieniu z pedagogami szkolnymi zostały zaproszone na spotkanie opłatkowe w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Spotkanie rozpoczęło się w kościele, gdzie dzieci i rodzice obejrzeli jasełka przygotowane przez młodzież z Gimnazjum nr 2 pod opieką katechetki Beaty Piwowarczyk. Następnie dzieci przeszły do domu parafialnego, gdzie czekał na nie św. Mikołaj, poczęstunek i paczki. Proboszcz parafii - ks. kan. Janusz Majewski życzył zebranym błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, a dzieciom radosnych spotkań. Śpiewając kolędy i łamiąc się opłatkiem, składano sobie świąteczne życzenia.

Reklama

Aleksandra Mrozkowiak


TV Polonia w grodzie bp. Chrystiana

12 stycznia za pośrednictwem TV Polonia telewidzowie w Polsce, Europie i w wielu krajach świata mieli okazję do duchowej łączności z Eucharystią w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Na wstępie transmisji redaktor Jerzy Klechta wspomniał o początkach chrześcijaństwa na ziemi grudziądzkiej, gdzie w działalności misyjnej i charytatywnej duże zasługi położył bp Chrystian. Redaktor zwrócił uwagę na organy, które doskonale harmonizują z nowoczesnym wnętrzem świątyni i należą do najlepszych w Europie, a są darem parafian z okazji drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa. W największej świątyni Grudziądza w niedzielę o godz. 13.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Modlono się w intencjach wszystkich uczestniczących w Eucharystii w świątyni i poprzez łącza TV Polonia. W homilii bp Suski nawiązał do Ewangelii wg św. Marka o chrzcie Pańskim. Apelował do wszystkich, by na nowo odkrywali tajemnicę chrztu św., by w swoim chrześcijaństwie czerpali mądrość z nauki Chrystusa. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup powiedział: "Chrześcijaństwo budzi człowieka, nie obezwładnia, lecz mobilizuje, a chrześcijanie to ludzie Chrystusowi powołani do tworzenia lepszego świata". Uroczystą oprawę Mszy św. przygotował chór parafialny "Dzwon" pod dyrekcją organisty Krzysztofa Domerackiego.

Reklama

Helena Rykaczewska


Dekanat Lidzbark

"Narodził się Król i jest już wśród nas"...

18 stycznia br. odbył się koncert kolęd i jasełka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku. Występ przygotowali: młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum w Lidzbarku, grupa muzyczna z parafii św. Wojciecha, chór szkolny z Gimnazjum, a także dzieci i młodzież z Ośrodka Kultury w Lidzbarku.
W słowie wstępnym dyrektor Domu Kultury Jadwiga Majocha przywitała przybyłych gości, a dziekan ks. Marian Kruszona podkreślił, że chociaż kończy się czas Bożego Narodzenia, duch tych świąt i nauka płynąca ze żłóbka winna trwać w nas przez cały rok.
Koncert rozpoczął się pieśnią Zwiastowanie wykonaną przez grupę muzyczną z parafii św. Wojciecha. Następnie chór szkolny zaśpiewał trzy kolędy, po czym młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przedstawiła jasełka pt. Bóg się rodzi. W czasie ich wystawiania kolędy śpiewały dzieci i młodzież z Ośrodka Kultury. Następnie odbył się koncert kolęd w wykonaniu grupy muzycznej z parafii św. Wojciecha i młodzieży z Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Nad całością występów czuwali: dyrektor Domu Kultury Piotr Komosiński, który przygotował oprawę muzyczną, oraz katecheci - ks. Tomasz Fryc i Karolina Gajewska.

Reklama


Wkrótce

Bp Józef Wysocki w Centrum Dialogu Społecznego

Wyjątkowego prelegenta gościć będzie Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu w ramach Spotkań Wtorkowych 18 lutego o godz. 18.00. Wykład na temat Liturgia rodzinna w służbie dialogu z Bogiem wygłosi biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki. Biskup Józef, przez wiele lat związany z Ruchem Światło-Życie, jest autorem niezwykle cennej i pomocnej w praktyce religijnej książki pt. Rytuał rodzinny. Na spotkanie z Księdzem Biskupem wszystkich serdecznie zaprasza Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.

mm


W szkole Miłosierdzia Bożego
Uczynki miłosierdzia wobec duszy

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty z cyklu W szkole Miłosierdzia Bożego, który wygłosi ks. dr hab. Waldemar Chrostowski 19 lutego o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Temat wykładu: "Dobrze radzić wątpiącym - w oparciu o słowa «A teraz radzę wam być dobrej myśli»" (Dz 27, 22). Przypominamy, że cykl wykładów organizuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Wydział Teologiczny.


Zaproszenie na koncert

18 lutego (wtorek) o godz. 18.00 w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu odbędzie się Koncert Uniwersytecki z udziałem Iwony Hossy (sopran), Czesława Gałki (bas) oraz Chóru Akademickiego UMK i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Zaprezentowane będą piękne i eleganckie utwory z początku ubiegłego stulecia francuskiego kompozytora Gabriela Faure - Pavana na chór i orkiestrę, Cantique de Jean Racine i Requiem. Wstęp wolny.

Hm


Zaproszenie dla studentów Wydziału Teologii UMK

Duszpasterstwo Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologii UMK w Toruniu zaprasza na Mszę św. i spot-kanie, które odbędzie się 18 lutego o godz. 18.30 (od godz. 18.00 do 18.30 okazja do spowiedzi) w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II (ul. Łazienna 22). Wszystkich studentów Wydziału Teologii serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Duszpasterz Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologii


Diecezjalne Dzieło Powołań

20 lutego w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu (Rubinkowo III) będziemy modlić się o powołania i za powołanych do służby w Kościele. Modlitwy rozpoczynamy o godz. 17.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji powołań. Po Eucharystii zapraszamy na spotkanie ministrantów z klerykami.
Wszystkie osoby, które chcą modlić się o powołania do służby w Kościele, którym bliska jest troska o kapłanów i osoby konsekrowane - serdecznie zapraszamy!

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Ks. Michał Rapacz

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny i szlachetny świadek Ewangelii aż do daru z własnego życia, był odtąd nazywany Błogosławionym, oraz aby co roku jego wspomnienie mogło być obchodzone dwunastego maja, w dniu jego narodzin dla nieba”.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus osią życia

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Jak pisaliśmy w artykule Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa, rok temu, na Wawelu miała miejsce ekumeniczna modlitwa z okazji ​​​​obchodów 655–lecia utworzenia Arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wyszli głosić i ...słuchać

2024-06-15 18:57

[ TEMATY ]

Legnica

ewangelizacja miasta

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz III, osoby pochodzące z różnych wspólnot z diecezji legnickiej, dzielili się przeżyciem swej wiary, z mieszkańcami miasta. Na to wydarzenie wybrano sobotę, 15 czerwca 2024 r.

Najpierw uczestnicy wydarzenia spotkali się w legnickim Domu Słowa, jako miejscu formacji ewangelizacyjnej, aby przez zawiązanie wspólnoty, udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół Nazaret, wysłuchanie katechezy kerygmatycznej i konferencji biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a także udział w Eucharystii, przygotować się do ewangelizacji miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję