Reklama

Niedziela Kielecka

Mamy Świętokrzyski Szlak Papieski

Niedziela kielecka 44/2015, str. 3

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

WD

Sygnatariusze porozumienia

Sygnatariusze porozumienia

W przeddzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową pierwsi nowym szlakiem wędrowali młodzi przygotowujący się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Wszyscy spotkali się w Kaczynie w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II, by wraz bp. Janem Piotrowskim w tym wyjątkowym miejscu przy relikwiach Świętego modlić się o dobre przygotowanie do ŚDM i dziękować za dar Papieża Polaka. Powstanie Szlaku wpisuje się w zbliżający się jubileusz 25-lecia pobytu Jana Pawła II w Masłowie.

Szlak utworzony został z inicjatywy kieleckiego dziennikarza i publicysty Jacka Jopowicza we współpracy z Michałem Wilczyńskim i Lechem Segietem. Pomysł zaaprobował bp Marian Florczyk – pomysłodawca i miłośnik różnych imprez turystycznych i krajoznawczych po Kielecczyźnie. Prace przygotowawcze, znakowanie szlaku i wytyczanie trasy trwały od 2012 r. Współpracą z samorządami gmin, przez które przebiega szlak, zajął się ks. Krzysztof Banasik.

Reklama

Umowę o powołaniu Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego 9 października podpisali wspólnie: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W gronie sygnatariuszy są samorządy gmin, przez które przebiega szlak: Daleszyc, Górna, Masłowa i Kielc, a także ks. Krzysztof Banasik i ks. Sławomir Sarek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. Bp Jan podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie szlaku i podkreślał, że może przyczynić się on do promowania pięknych idei papieskiego umiłowania przyrody i turystyki i odnajdywania dobra.

Obecna w tym dniu w Kielcach prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk, koordynująca przedsięwzięcie pod kątem formalnym, podkreślała, że nowy szlak jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowany i opracowany. Gratulowała wszystkim zaangażowanym w inicjatywę i zachęcała do wyszukiwania i opracowywania nowych tras i miejsc, które kiedyś odwiedził Karol Wojtyła. Udokumentowana np. jest jego wyprawa rowerem z Jędrzejowa do Częstochowy – mówiła, zachęcając do opracowania kolejnej trasy.

Jacek Jopowicz podkreślał, że jest to pierwszy szlak papieski, który nie przebiega wzdłuż wcześniejszych szlaków turystycznych, a wytyczony został niemal całkowicie od nowa. Trasa w jedną stronę – od katedry kieleckiej przez Dyminy, Marzysz, Kaczyn, Górę Jabłonną, Niestachów, Otrocz, Cedzynę do Masłowa liczy 41 km. Podczas konferencji prezentowano najbardziej charakterystyczne miejsca związane z Janem Pawłem II: kielecką katedrę, plac przy katedrze, gdzie dziś stoi pomnik papieża. – Masłów, gdzie papież sprawował Eucharystię i mówił o najważniejszych sprawach ziemskich człowieka: rodzinie i Ojczyźnie – opowiadał Jacek Jopowicz.

Reklama

Nie brak w całym pomyśle wątku osobistego. – Miałem dług wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, który pomógł mi uwolnić się z nałogu palenia papierosów. Mimo usilnych starań, przez wiele lat nie udawało mi się przestać palić, a wręcz paliłem coraz więcej. Po śmierci Papieża poprosiłem go o pomoc. W dniu jego pogrzebu nie zapaliłem, a następnego dnia mój organizm zapomniał, że w ogóle paliłem – wyznał. – Początkowo myślałem tylko o odcinku Kielce – Masłów, ponieważ to stamtąd większość kielczan szła na spotkanie z Janem Pawłem II i tam potem powracała. Jednak najpierw Papież odbył spotkania w katedrze, gdzie jest teraz kaplica z jego relikwiami, i na przyległym placu, na którym jest jego pomnik. Trasa rozrastała się o kolejne miejsca: Dyminy i Kaczyn z kościołami, w których nagromadzono tak wiele pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II, posiadającymi jego relikwie – mówił Jopowicz. Pomysłodawca przeszedł całą trasę sam lub w towarzystwie w różnych porach roku przynajmniej kilkanaście razy. Znakowaniem trasy na niebiesko-żółto zajął się Michał Wilczyński z Jackiem Jopowiczem i Lechem Segietem.

Ks. Krzysztof Banasik zaznaczył, że teraz istotna w promocji szlaku jest rola poszczególnych samorządów. Na ich terenie (w Masłowie, Krajnie, Kielcach) znajdują się szkoły noszące imię Jana Pawła II, bądź Karola Wojtyły. Bardzo ważne zatem będzie uwrażliwianie dzieci i młodzieży na wartości, jakie niesie pielgrzymowanie tym szlakiem. Z jednej strony wędrówki będą okazją do podziwiania piękna Kielecczyzny, z drugiej unikatową możliwością do pielęgnowania i przekazywania pamięci o św. Janie Pawle II. – Potrzeba do tego odpowiedniej bazy turystycznej, folderów, tablic informacyjnych, które mogą przygotować samorządy – tłumaczył ks. Krzysztof.

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Mozambiku

Msza św. na stadionie Zimpeto z udziałem 60 tys. wiernych, spotkania: z przedstawicielami władz w pałacu Ponta Vermelha, z młodzieżą różnych wyznań i religii w pawilonie Maxaquene, z duchowieństwem w stołecznej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, prywatne wizyty w Domu „Mateusz 25” i szpitalu Zimpeto, gdzie mieści się także prowadzony przez Wspólnotę Sant'Egidio Ośrodek Dream zajmujący się leczeniem chorych na AIDS - to główne wydarzenia wizyty apostolskiej Franciszka w stolicy Mozambiku, Maputo.

Przylot

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję