Reklama

Niedziela Lubelska

W trosce o zbawienie

Niedziela lubelska 42/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Błogosławieństwo dzieci

Błogosławieństwo dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizytacja kanoniczna abp. Stanisława Budzika w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milejowie odbyła się w ostatnią niedzielę września. Pasterz udzielił sakramentu namaszczenia chorych kilkudziesięciu osobom, pobłogosławił licznie zgromadzone dzieci i wygłosił homilie na czterech Mszach św. Spotkał się z radą parafialną i grupami duszpastersko-formacyjnymi, przewodniczył Mszy św. w kaplicy filialnej w Starościcach oraz kończącej wizytację Sumie.

Czas przeszły i teraźniejszy

Na porannej Mszy św. Metropolita Lubelski wysłuchał sprawozdania proboszcza ks. Andrzeja Juźko. Parafia rzymskokatolicka w Milejowie istnieje od roku 1859. Obecnie na jej terenie zameldowanych jest 5205 osób. Proboszcz podkreślił, że ogromna rzesza wiernych pragnie kochać Chrystusa, Pana i Zbawiciela całym sercem; potwierdzają to uczestnictwem w Mszach św. i nabożeństwach sprawowanych w niedziele i dni powszednie. – Są to wierni, którzy uczestniczą w formalnych grupach apostolskich oraz ci, którzy nie należą do wspólnot, ale prowadzą głębokie życie duchowe i należą do wspólnoty parafialnej – mówił. Pracę formacyjną, posługę chorym, katechezę i spotkania grup duszpasterskich prowadzą księża wikariusze ks. Paweł Moskwiak i ks. Adam Breś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednym z wymiarów pracy duszpasterskiej jest wsparcie dla parafii potrzebujących i stały patronat nad parafią w Równem na Ukrainie. Milejowscy parafianie już zadeklarowali przyjęcie 50 osób podczas Światowych Dni Młodzieży. W pierwszą niedzielę października ks. Mirosław Skałban, proboszcz ze Skrobowa, zbierał kolektę na dokończenie budowy świątyni. – W ramach Roku Życia Konsekrowanego raz w miesiącu odwiedzają nas siostry z różnych zgromadzeń zakonnych w Polsce, ukazując piękno charyzmatu i powołania. W lipcu poprzez rekolekcje ewangelizacyjne doświadczaliśmy nowego życia w Chrystusie. W dniu spowiedzi aż 13 kapłanów łączyło nas z Bożym Miłosierdziem, a do końca pobytu krzyża udzieliliśmy blisko 6 tys. Komunii św. – mówił Ksiądz Proboszcz. – Ponad 10% naszych parafian pracuje poza granicami kraju, dlatego z szacunkiem odnosimy się do 60 Ukraińców, którzy pracują w milejowskich zakładach. Prawosławni i grekokatolicy modlą się z nami kościele. Chętni objęci są nauką języka polskiego, którą prowadzą wolontariusze – kontynuował duszpasterz.

Aspekt materialny oddaje odnowienie wszystkich zabytków ruchomych w kościele, w którym – jak zauważył Ksiądz Arcybiskup – harmonijnie połączono starą i nową jego cześć. Ks. Andrzej Juźko przypomniał w sprawozdaniu, że dzięki wsparciu przez parafian pracy jego poprzednika i zaangażowaniu wiernych przez ostatnie 5 lat, odnowiono tynki, na suficie wykonano obrazy, a przykościelny parkan został wymieniony. Ostatni zabytek, który obecnie jest w konserwacji, to chrzcielnica. – Dzięki ofiarności wiernych została poddana kapitalnemu remontowi, rozbudowana i docieplona kaplica cmentarna. W tym roku rozpoczęliśmy wymianę ogrodzenia cmentarza parafialnego. Dzięki dobroci ks. Ryszarda Wasilaka, naszego rodaka, będzie możliwe powiększenie cmentarza i utworzenie parkingu. Grupy formacyjne gromadzą się w domu parafialnym, gdzie także wykonano remonty – wyliczał Ksiądz Proboszcz.

Funkcję organisty w kościele parafialnym od niemal 20 lat pełni Marian Gański, katechizujący w gimnazjum w Jaszczowie. Na stoliku pod chórem dostępna jest co tydzień „Niedziela”, a także inne czasopisma katolickie.

Starościce – umocnienie w cierpieniu

Reklama

Kaplica w Starościcach została ostatnio poddana niezbędnym pracom remontowym. – Długo czekali mieszkańcy Starościc na przyjazd Księdza Biskupa, bo ostatnim Pasterzem sprawującym tutaj Najświętszą Ofiarę był abp Bolesław Pylak. Z tym większą radością wyrażam wdzięczność za przyjazd Księdza Arcybiskupa i sprawowanie właśnie tutaj Mszy św. w intencji chorych – witał Pasterza Ksiądz Proboszcz wraz z przedstawicielami miejscowej społeczności, których sporą grupę stanowią rolnicy. Terytorialnie do kaplicy przynależy ok. 300 osób, z których większość była obecna na niedzielnej uroczystości.

Msza św. w Starościcach była pierwszą, którą Metropolita Lubelski sprawował podczas wizytacji milejowskiej parafii. Po raz pierwszy na wizytacji kanonicznej Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu namaszczenia ok. 40 chorym. Większość z nich nie kryła ogromnego wzruszenia przyjęciem sakramentu z rąk Pasterza archidiecezji. Przedstawiciele seniorów zaangażowali się w oprawę Liturgii, wspierając młodzież śpiewającą na chórze.

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do przypowieści jednego z Ojców Kościoła na temat skuteczności słuchania Słowa Bożego. Jego treść bywa zapominana i wydaje się nam, że święte teksty czytamy na próżno. Tymczasem słowa nas przemieniają i oczyszczają. – Bardzo wiele zależy od tego, czym się w życiu karmimy. To, co oglądamy, czytamy i czego słuchamy jest naszym duchowym pokarmem – podkreślał Pasterz archidiecezji i upominał, że nagłaśnianie zła, za czym gonią żądne sensacji media, jest kolejnym złem. Kościół nie nagłaśnia zła, a o grzechach mówi się szeptem w konfesjonale.

Reklama

Zwracając się do chorych i starszych, Ksiądz Arcybiskup mówił: – Chrystus jest lekarzem naszych dusz i ciał; troszczy się o całego człowieka. Także przez cierpienie i chorobę chce nam coś ważnego powiedzieć. I o to Go zawsze pytajmy. Św. Jan Paweł dał przykład, jak z godnością i pokorą nieść cierpienie i chorobę; jak z nich uczynić środek i sposób apostolstwa. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby być apostołami, czyli troszczyć się o zbawienie innych ludzi i prowadzić ich do Chrystusa. Apostołować można słowem, wiarą, miłością, modlitwą, ale i cierpieniem. „Wy, chorzy – mówił Jan Paweł II – jesteście znakiem dla ludzi zdrowych, którzy ze swojego zdrowia robią niewłaściwy użytek”.

Istnieją większe wartości

W Milejowie Metropolita Lubelski przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego II o powołaniu do zbawienia. Także tych, którzy bez własnej winy nie doszli do poznania pełnej prawdy o Bogu, ale „postępują zgodnie ze swoim sumieniem, czyli głosem Bożym, który odzywa się w naszym sercu. Oni są objęci tajemniczym działaniem Bożej łaski i też na swój sposób przynależą do Chrystusa i Kościoła, który jest dla całej ludzkości znakiem zbawienia”. Z troską o nasze spotkania z imigrantami apelował, aby wierni umieli radować się z każdego dobra, także u tych, którzy inaczej niż my myślą i wierzą. – W ludzkiej naturze tkwi tendencja, aby innych potępiać, a siebie usprawiedliwiać. Proszę, abyśmy łatwo nie potępiali i nie odrzucali, ale mieli świadomość, że także od nich możemy się czegoś nauczyć. Chrystus pragnie przypomnieć, że istnieją większe wartości niż cielesne i materialne – podkreślał.

Abp Stanisław Budzik zachęcał do modlitwy w intencji synodu biskupów o rodzinie. Dostrzegł dużą frekwencję do Komunii św. i zaangażowanie wiernych, którzy nie szczędzili swojego czasu, aby upiększyć świątynię i jej otoczenie także przed wizytacją. – Bóg zapłać wszystkim, którzy włączają się w życie parafii, troszczą się o pogłębienie wiary i umocnienie nadziei; za osobiste świadectwo dziękuję katechetom, nauczycielom i wychowawcom. Liczę, że dalej będziecie wspierać Księdza Proboszcza w pracach dla dobra waszej wspólnoty. Dziękuję za wasze przywiązanie do Kościoła. Niech Boże błogosławieństwo spocznie na całej wspólnocie parafialnej – życzył Pasterz archidiecezji.

2015-10-15 12:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja w Pieczyskach

Niedziela sosnowiecka 28/2017, str. 8

[ TEMATY ]

wizytacja

Piotr Lorenc

Przed ołtarzem głównym, w tle nowa płaskorzeźba św. Brata Alberta

Przed ołtarzem głównym, w tle nowa płaskorzeźba św. Brata Alberta
Płaskorzeźbę św. Brata Alberta w ołtarzu głównym i Chrystusa Króla na zewnętrznej ścianie świątyni poświęcił bp Piotr Skucha podczas wizytacji kanoniczej w parafii w Jaworznie-Pieczyskach. Wizytacja wspólnoty pw. św. Brata Alberta w Pieczyskach była także doskonałą sposobnością do tego, aby Biskup spotkał się z dziećmi i młodzieżą oraz pracownikami parafialnej świetlicy „Tabor”.
CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Treść śpiewów dotyczy poszczególnych etapów cierpienia Chrystusa: od modlitwy w Ogrojcu aż do skonania na Krzyżu. Tekst całości jest rymowany, co ułatwia jego przyswojenie, zapamiętanie i wyśpiewanie. Pobudka często nazywana jest też Zachętą. Ma na celu rozbudzenie kontemplacji nad cierpieniem Zbawiciela. Jest to bardzo piękny i poetycki tekst, w którym prosimy Boga o przenikający żal, rozpalający nasze serca.
CZYTAJ DALEJ

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję