Reklama

Polska

Abp Depo: Jasna Góra miejscem spotkania z papieżem Franciszkiem

Abp Wacław Depo w wywiadzie dla „Niedzieli” poinformował, że „Częstochowa z Jasną Górą stanie się miejscem szczególnego spotkania z papieżem Franciszkiem”. Dotychczas Stolica Apostolska oficjalnie potwierdziła, że w 2016 r. Ojciec Święty weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

[ TEMATY ]

papież

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYWIAD Z ABP. WACŁAWEM DEPO W NAJNOWSZEJ "NIEDZIELI" nr 42/2014

„Pragnę przekazać radosną nowinę, którą podzielił się ze mną nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Powiedział, że Częstochowa została wpisana w program papieskiej pielgrzymki do Polski w 2016 r.” – powiedział na łamach częstochowskiego tygodnika abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski zdradził też, że „pozostałe miejsca są jeszcze do określenia”. – Mamy nadzieję, że rocznica chrztu Polski będzie również łaską i wyzwaniem dla Gniezna, Poznania czy Warszawy – stwierdził w wywiadzie dla „Niedzieli”, która ukazała się z datą 19 października br.

Z kolei przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki już wcześniej podkreślał, że ostateczna decyzja o trasie papieskiej pielgrzymki do Polski należeć będzie do papieża. Został on zaproszony do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i 1050. rocznicą chrztu Polski. Wśród propozycji miast, które mógłby odwiedzić w 2016 r., przewodniczący KEP mówił o Gnieźnie i Poznaniu, jako „miejscu chrzcielnym”, z którego wywodzą się korzenie Kościoła w Polsce.



Reklama

Zdaniem kard. Nycza, przybycie Ojca Świętego będzie dopełnieniem braku, jakim była „nieobecność papieża Pawła VI na obchodach tysiąclecia Chrztu Polski, którego ówczesne władze komunistyczne nie wpuściły do naszego kraju”.

Niewykluczone, że analogicznie do XXVIII ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r. kiedy papież odbył też pielgrzymkę do Aparecidy, również w 2016 r. przy okazji XXXI ŚDM w Krakowie, odwiedzi jasnogórskie sanktuarium.

W 2013 r. Episkopat powołał Ogólnopolski Zespół ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016. W jego skład weszli: jako przewodniczący kard. Stanisław Dziwisz, a ponadto kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, abp Stanisław Gądecki abp Józef Kowalczyk, abp Józef Michalik, abp Wojciech Polak i bp Henryk Tomasik. Po niedawnym zebraniu plenarnym do tego grona dokooptowano również abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Artura Mizińskiego. Zadaniem tego zespołu jest organizacja papieskiej pielgrzymki do Polski w 2016 r.

Polska jest trzecim krajem, który po raz drugi zorganizuje Światowe Dni Młodzieży. W 1991 roku VI ŚDM odbyły się w Częstochowie. Do tej pory tylko Włochy i Hiszpania organizowały spotkanie młodzieży dwukrotnie. Częstochowa i Jasna Góra gościły papieża Jana Pawła II w 1979 r., 1983 r., 1987 r., 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży, 1997 r., 1999 r. oraz papieża Benedykta XVI w maju 2006 r.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD

2014-10-16 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do Ludzi Pracy na Jasnej Górze: Praca powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od płci, stanu zdrowia, czy pochodzenia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

O odkrywaniu na nowo wartości, znaczenia i konieczności pracy, solidarnym dzieleniu się jej owocami, postawach odpowiedzialności i rzetelności w wykonywanych obowiązkach mówił na Jasnej Górze abp Adrian Galbas z Katowic w ramach Mszy św. z udziałem uczestników 41. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Tegorocznym organizatorem pielgrzymki był Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność” .

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus mówi o przebaczeniu Boga uwarunkowanym przebaczeniem drugiemu człowiekowi, abp Galbas podkreślił, że Bóg, w którego wierzymy, to Bóg miłosierdzia, a Jego miłosierdzie wyraża się w przebaczeniu.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa księdza z Kłobucka

2025-10-20 10:26

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Częstochowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu Tomaszowi J., który odpowie za zabójstwo księdza z Kłobucka. Podczas śledztwa J. przyznał się do popełnienia tej zbrodni. Grozi mu nawet dożywocie.

Ks. Grzegorz Dymek, proboszcz parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku, został zamordowany w lutym br. podczas napadu na plebanię. Miał 58 lat.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Bo do dzieci z Mjanmy: Patrzcie na św. Carla Acutisa

2025-10-20 18:01

[ TEMATY ]

Mjanma

św. Carlo Acutis

Vatican Media

Pomimo trwającego cierpienia, ponad 1500 dzieci z archidiecezji Rangunu w Mjanmie świętowało Niedzielę Misyjną. Kardynał Charles Maung Bo wezwał je, by kochały Pana tak, jak niedawno kanonizowany młody święty Carlo Acutis, i by były misjonarzami pełnymi wiary i radości – mimo wszystkich trudności.

Podczas modlitwy Anioł Pański w Niedzielę Misyjną papież Leon XIV zaapelował o zawieszenie broni w Mjanmie, ubolewając nad zbrojnymi starciami i bombardowaniami skierowanymi przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję