Reklama

Tu ptaki śpiewają po polsku

50 lat po koronacji obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Niedziela Ogólnopolska 27/2015, str. 26-27

Graziako

Cudowny Obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Cudowny Obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae populus” powołał do istnienia diecezję zamojsko-lubaczowską, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie stał się głównym sanktuarium nowo powstałej diecezji. Nic więc dziwnego, że do Krasnobrodu przybywają liczne grupy pielgrzymkowe z terenu całej diecezji, a także spoza jej granic. Co roku uroczystości odpustowe gromadzą wielką rzeszę pielgrzymów przybywających do Maryi, która tutaj udziela szczególnej pomocy, o czym świadczą liczne wota otaczające ołtarz z Cudownym Wizerunkiem. Z pewnością pożyteczne dla każdego z nas będzie, jeśli na szlaku wakacyjnych wędrówek po ojczystej ziemi znajdzie się Roztocze i Krasnobród, gdzie od wieków cześć odbiera Maryja, Matka Boga i nasza Matka. Każdego dnia przed obliczem Matki Bożej Krasnobrodzkiej sprawowana jest Eucharystia. W okresie wakacyjnym Msze św. odprawiane są według następującego porządku: w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00, zaś w niedziele i święta – o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Warto też odwiedzić stronę internetową: www.krasnobrod-sanktuarium.pl.



Reklama

Wśród pięknych, malowniczo ułożonych wzgórz Roztocza znajduje się miejsce wyjątkowe, miejsce bliskie każdemu człowiekowi, który żyje i mieszka na tym terenie. Każdy pielgrzym i turysta przyjeżdżający w te strony zrozumie bez problemu sens słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w Zamościu 12 czerwca 1999 r. Bo to tutaj, na Roztoczu, a szczególnie na ziemi krasnobrodzkiej „z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku”. W ten klimat piękna i dźwięków przyrody wpisuje się również głos ludzki, codzienny śpiew mieszkańców Krasnobrodu, ale i całej Zamojszczyzny. To tutaj każdego ranka ludzie wyśpiewują chwałę Najświętszej Maryi Panny. Nie ma bowiem w okolicy nikogo, kto przybywszy do Krasnobrodu, nie ukląkłby z wiarą i nie wyśpiewywał z dziecięcą ufnością razem z innymi wiernymi słów ułożonych przez ks. Dominika Maja, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Witaj, Maryjo, Krasnobrodzka Pani,
Tylu łaskami wsławiona.
Tobie składamy serca nasze w dani,
Na wieki bądź pozdrowiona.
Spojrzyj na lud Twój z tej zamojskiej ziemi,
Zbierz wszystkie łzy i cierpienia.
Wspieraj nas z nieba modłami swoimi,
Daj siły, wiedź do zbawienia”.

Śpiew ten rozlega się z wybudowanego w XVII wieku kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, którego budowę ufundowała Królowa Marysieńka Sobieska jako podziękowanie za uzdrowienie z choroby. Sercem tej barokowej świątyni jest dwukondygnacyjny ołtarz główny, w którego niszy centralnej znajduje się wspomniany wcześniej obraz mający wymiary 9 na 14 cm.

Pani w śnieżnobiałej szacie

Reklama

Cudowny Wizerunek Matki Bożej Pocieszycielki Zamojszczyzny to papierowy obrazek, który przed wiekami ktoś umieścił jako wotum na sośnie, w miejscu objawienia Matki Bożej, którego dostąpił dręczony opętaniem Jakub Ruszczyk, mieszkaniec wsi Szarowola. Wspomniane objawienie miało miejsce 5 sierpnia 1640 r., kiedy to obchodzono święto Matki Bożej Śnieżnej. Według przekazów historycznych, Matka Boża ukazała się w lesie w pobliżu Krasnobrodu. Najświętsza Maryja Panna, którą widział Jakub, ubrana była w śnieżnobiałą szatę i poleciła wystawić figurę na chwałę Chrystusa, w zamian obiecała uwolnienie od choroby. Wyleczony Jakub spełnił życzenie Maryi i w dowód wdzięczności wystawił figurę w miejscu objawienia, które zaczęło być powszechnie odwiedzane przez wiernych, wieść o tym cudownym uzdrowieniu rozeszła się bowiem po całej okolicy. Bardzo wiele osób przybywało tutaj, a po modlitwie i napiciu się wody z cudownego źródełka odzyskiwało zdrowie.

Krasnobrodzki wizerunek przedstawia Maryję w postawie stojącej, pochyloną z czułością nad Dzieciątkiem Jezus, spoczywającym na białym płótnie ułożonym na ziemi. Maryja ma ręce skrzyżowane na piersi i rozpuszczone długie włosy. Ubrana jest w szatę w ciemnym kolorze. W tle obrazu widać piękną przyrodę i niewielki kościółek usytuowany na wzgórzu.

Nad głowami Dzieciątka Jezus i Jego Niepokalanej Matki widnieją złote korony, nałożone w 1965 r. przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę. To właśnie ten niewielki wizerunek gromadzi z roku na rok coraz większą liczbę pielgrzymów, co spowodowane jest przekazywanymi od pokoleń wiadomościami, że posiada on cudowną moc, pochodzącą ze szczególnego wstawiennictwa Maryi przed tronem Miłosiernego Boga. O niezwykłej mocy i pochodzeniu obrazu świadczą chociażby fakty historyczne, m.in. to, że obraz dwukrotnie ocalał z pożarów, wywołanych przez najazdy Kozaków i Tatarów. Jak podają źródła, przed tym cudownym obrazem od wielu lat lud Zamojszczyzny zanosi swoje modlitwy do Bogurodzicy, przez co doznaje szczególnych łask i darów.

Główne sanktuarium

Każdy pielgrzym nawiedzający to miejsce, gdy tylko wejdzie w posiadanie obrazka z wizerunkiem Krasnobrodzkiej Matki, woła z wiarą o dobre życie słowami modlitwy zapisanej na jego odwrocie: „Maryjo, Pani nasza Krasnobrodzka, której życie szczególniej od Betlejem przez Nazaret aż na Kalwarię tak jest podobne do życia naszego – naucz nas tak kochać Boga i ludzi, jak Ty, tak ufnie i kornie pełnić wolę Bożą, jak Ty, tak znosić cierpienia, jak Ty je znosiłaś, i posiąść podobną radość i szczęście, jakie Ty posiadasz w Królestwie Syna Twego w niebie”.

2015-06-30 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Przyjął chrzest, bo uwierzył

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 17

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Z wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

W pewnym momencie swojego życia Mieszko I, książę Polan, podjął decyzję, która wpłynęła na całą późniejszą historię jego ludu – przyjął wiarę chrześcijańską.

Wiele przy tym ryzykował. Jego poddanym niełatwo przyszło zerwać ze starymi bóstwami i wierzeniami. No bo jak się wyrzec zmarłych pogańskich przodków, którym dotąd oddawano kult, składano ofiary? Minęło wiele dziesiątków lat, zanim przyswoili sobie oni naukę Chrystusa i przestali się buntować. Książę Mieszko, w imię zasad nowej religii, musiał oddalić siedem swoich dotychczasowych żon wraz z dziećmi i odpowiednio je wyposażyć. Trzeba było także udobruchać rody, z których pochodziły, a które mogły go z zemsty pozbawić władzy.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję