Dar miłości i pokoju
Papież pobłogosławił polski ołtarz dla bazyliki w Jamusukro
Papież Franciszek pobłogosławił 24 czerwca br. ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”, przeznaczony dla bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powstanie tam międzynarodowe centrum modlitwy o pokój dla Afryki i całego świata. Jest to już trzeci z ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu – po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu” – składających się na „12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”. Wykonuje je polski rzeźbiarz Mariusz Drapikowski.
Papież obejrzał ołtarz przed audiencją ogólną i zachwycił się inicjatywą promowania na całym świecie idei adoracji w intencji pokoju. W spotkaniu uczestniczył Piotr Ciołkiewicz – prezes stowarzyszenia Communita Regina
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Della Pace, które realizuje projekt. Misją tej organizacji jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania między ludźmi.
– Ojciec Święty nie spieszył się, był bardzo pogodny, mieliśmy czas, by przedstawić mu ideę naszego projektu. Papież z ogromną atencją przyglądał się ołtarzowi, gdy mówiliśmy mu o pomyśle utworzenia dwunastu ośrodków modlitwy o pokój na świecie – powiedział Piotr Ciołkiewicz. Dodał, że ołtarz ma zachęcać do modlitwy.
Reklama
Symbolika ołtarza „Dar Miłości i Pokoju” nawiązuje do Całunu Turyńskiego. – W części tegoż całunu znalazła się Maryja, która zostaje nim niejako obleczona, a jednocześnie wskazuje na Jezusa – powiedział z kolei Mariusz Drapikowski, gdański artysta, w którego pracowni powstają kolejne ołtarze. Artysta przypomniał, że pierwszy ołtarz, który powstał dla Jerozolimy, czerpał symbolikę z Apokalipsy św. Jana, zaś drugi ołtarz – dla Kazachstanu – nawiązywał do Ewangelii Mateusza, będącej Ewangelią miłosierdzia. Z kolei dla ołtarza dla Afryki, nazwanego „Donum Caritas et Pax”, natchnieniem był Całun Turyński, który „jest przejściem do Wielkiej Soboty”.
Mariusz Drapikowski wyraził głębokie przekonanie, że język plastyczny pomaga w modlitwie, ponieważ buduje sprzyjającą jej przestrzeń sacrum. – Jestem tego świadkiem w czasie peregrynacji naszych ołtarzy po świecie. Widzę, jak ten ołtarz wpływa na siłę modlitwy ludzi, którzy klęczą przed Najświętszym Sakramentem – powiedział.
(KAI)
Indie
Zmarła następczyni bł. Matki Teresy
Pierwsza następczyni bł. Matki Teresy z Kalkuty, założycielki Misjonarek Miłości – s. Nirmala Joshi zmarła w Kalkucie w nocy z 22 na 23 czerwca w wieku 81 lat. Pogrzeb zakonnicy odbył się 24 czerwca br.
S. Nirmala urodziła się 23 lipca 1934 r. w Ranchi, stolicy stanu Jharkhand, jako drugie z jedenaściorga dzieci w hinduskiej rodzinie pochodzącej z Nepalu. Uzyskała tytuły magistra nauk politycznych oraz prawa. W 1958 r. przeszła na katolicyzm, a po kliku latach wstąpiła do założonych przez Matkę Teresę Misjonarek Miłości. W 1976 r. założyła gałąź kontemplatywną zgromadzenia. 13 marca 1997 r. została przełożoną generalną i funkcję tę sprawowała do 25 marca 2009 r. Jej następczynią została pochodząca z Niemiec s. Mary Prema Pierick.
(KAI)
* * *
Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają.
Jan Paweł II
Krótko
Reklama
• 29 czerwca br. podczas Mszy św. z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła papież Franciszek wręczył w formie prywatnej paliusze 46 arcybiskupom metropolitom. Zgodnie z nowymi normami, ich nałożenie nastąpi w poszczególnych diecezjach, gdzie uroczystościom będą przewodniczyć nuncjusze apostolscy.
• „Famille Chrétienne” podsumował debatę nt. głosów wśród francuskich muzułmanów, którzy wyrazili chęć przejęcia wyludnionych kościołów. Tygodnik przytacza dwie wypowiedzi: Ghaleba Bencheikha – szefa redakcji muzułmańskiej we francuskiej telewizji oraz Sadeka Sellama – historyka islamu. Obaj twierdzą, że rektor paryskiego meczetu, pomysłodawca przejmowania świątyń, w istocie miał rację.
• Kraje UE uzgodniły, że przyjmą w sumie 60 tys. uchodźców. Od dobrowolnych decyzji poszczególnych państw będzie uzależnione, ile przyjmą one imigrantów.
• Amerykanie już postanowili, że rozmieszczą w Europie Środkowo-Wschodniej czołgi, sprzęt artyleryjski oraz bojowe wozy piechoty. Sprzęt zostanie rozlokowany w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Rumunii i Polsce. W odpowiedzi jeden ze znaczących polityków Federacji Rosyjskiej zapowiedział, że broń jądrowa zostanie wymierzona w Polskę.
• Sąd Najwyższy USA orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej, i zalegalizował w ten sposób małżeństwa homoseksualne we wszystkich stanach.
• Plan rządu Norwegii, by dzieciom już w wieku 7 lat wolno było, przy wsparciu rodziców, zmienić płeć prawną, będzie teraz przedmiotem debaty ekspertów, zanim ewentualne projekty ustaw trafią do parlamentu. Mamy więc ciąg dalszy genderowego szaleństwa.
• Czeski rząd poparł projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, dodający do nich Wielki Piątek.