Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

III Sesja Synodu Metropolitalnego

W Szczecinie 13 czerwca odbyła się III Sesja Synodu Metropolitalnego. Wzięli w niej udział biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej: ordynariusze – abp Andrzej Dzięga i bp Edward Dajczak, biskupi pomocniczy – Krzysztof Zadarko, Tadeusz Lityński i Henryk Wejman; biskupi seniorzy – Tadeusz Werno, Adam Dyczkowski i Paweł Socha oraz członkowie zespołów eksperckich i komisji tematycznych. Bp Stefan Regmunt, powracający do zdrowia po operacji, przesłał ojcom synodalnym swoje pozdrowienia, wyrażając przy tym radość, iż prace synodalne zmierzają ku końcowi. Specjalnym gościem sesji synodalnej był bp Antoni Stankiewicz z Rzymu, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. W krótkim przemówieniu wskazał na potrzebę wielkiej troski dzisiejszych ewangelizatorów wierności słowu Bożemu, kiedy z taką premedytacją niszczone jest prawo Boże.

Tematem obrad był dokument „Posługa pasterzowania”, który zaprezentował przewodniczący komisji ks. kan. dr Kazimierz Półtorak. Ten czwarty z kolei dokument synodalny, liczący 17 stron, w 12-stroniczowej części szczegółowej wskazuje na bardzo konkretne wyzwania w dziedzinie pasterzowania, m.in.: troskę o media katolickie, wykorzystanie przestrzeni turystyki i wczasów do głoszenia słowa Bożego czy też ekumenizm, ale nade wszystko wskazuje na nowe odkrywanie zasady terytorialności parafii. Ten 12 punkt niniejszego dokumentu należy rozumieć w sensie duszpasterskim, a nie zmian prawnych parafii. Ks. dr K. Półtorak mocno wyakcentował nawrócenie duszpasterskie, w którym głównie chodzi o formację kapłańską, katechetyczną i osób świeckich w otwartości na nowe metody pasterzowania. Aktualność poruszanych zagadnień wywołała dość burzliwą dyskusję. Pozytywne głosowanie nad obecnym dokumentem (26 głosów za, 9 za z uwagami i 1 głos przeciwny) sprawiło, że wszystkie 4 dokumenty zostały już ostatecznie przyjęte przez ojców synodalnych.

W części informacyjnej ks. inf. prof. dr hab. Andrzej Offmański podkreślił, iż jego komisja uwzględniła wszystkie poprawki ojców synodalnych w dokumencie „Posługa nauczania”, a ks. kan. dr Andrzej Krzystek dał to samo zapewnienie odnośnie do dokumentu „Posługa uświęcania”. Bp prof. Henryk Wejman, podając informacje o dokumencie komisji eksperckiej „Natura wspólnych problemów”, wskazał na wspólne problemy i wyzwania w posłudze duszpasterskiej na terenie metropolii szczecińsko-kamieńskiej: usytuowanie metropolii szczecińsko-kamieńskiej, warunki przyrodnicze i turystyka, demografia i emigracja, młode pokolenie, bezrobocie i tereny popegeerowskie oraz sytuacja rodziny.

Moderator synodu ks. prof. US dr hab. Kazimierz Dullak zapowiedział, iż najbliższe spotkanie biskupów i przewodniczących komisji synodalnych będzie miało miejsce na początku września w Zielonej Górze. Ksiądz Metropolita, kończąc sesję synodalną, stwierdził, iż w Zielonej Górze zapadnie ostateczna decyzja, czy będzie jeszcze IV sesja synodalna, czy też już uroczysta sesja zamykająca Synod Metropolitalny.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny synod będzie poświęcony kobietom?

[ TEMATY ]

synod

Ewa Monastyrska

Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej zaproponowały, by Ojciec Święty zwołał kolejny Synod Biskupów na temat „Kobieta w życiu i misji Kościoła” – wynika z komunikatu opublikowanego po obradach tego gremium w Watykanie. O wnioskach tego gremium poinformował 11 kwietnia dziennik „L*Osservatore Romano”.

Obrady Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej poświęcone były właśnie sytuacji kobiety na tym kontynencie. Ich temat „Kobieta: filar budowy Kościoła i społeczeństwa w Ameryce Łacińskiej” został wybrany osobiście przez papieża Franciszka. Oprócz 17 kardynałów i siedmiu biskupów, będących członkami Komisji z inicjatywy Franciszka zaproszono osiem kobiet świeckich i sześć zakonnic, które uczestniczyły w wypracowaniu zaleceń duszpasterskich.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję