Głównym punktem modlitewnego spotkania u księży sercanów w Sosnowcu-Środuli była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, którą koncelebrował także bp Adam Leszek Musiałek SCJ z Republiki Południowej Afryki. Liturgię poprzedziła konferencja ks. Tadeusza Michałka SCJ pt.: „Jubileusz i aktualność kultu Chrystusowego Serca” oraz adoracja eucharystyczna.
– Przeżywany w liturgii Kościoła rok jubileuszu 250-lecia ustanowienia uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego służy pogłębianiu tajemnicy odwiecznej miłości Boga, który w misterium paschalnym objawił nam niepojętą miłosierną miłość: Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział ks. Tadeusz Michałek SCJ.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
6 lutego 1765 r. papież Klemens XIII w dekrecie „Instantibus” ustanowił uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachętą do jego ustanowienia była żywa wiara i miłość ludu Bożego, który z ufnością i oddaniem odpowiadał na prośbę samego Pana Jezusa wyrażoną w objawieniach w Paray-le-Monial. Jezus objawiając św. Małgorzacie Marii swe kochające Serce prosił o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze piątki, praktyki Godziny Świętej w pierwsze czwartki i ducha ofiarnej i uczynnej miłości i wynagradzania za grzechy ludzi. Czciciele Serca Zbawiciela otrzymali od Jezusa obietnice wielu łask, za życia i po śmierci.
– Jezus Chrystus objawił swe Boskie Serce na trzech płaszczyznach: po pierwsze – w całym swym apostolskim trudzie, w poszukiwaniu każdego grzesznika i w obdarowaniu go Boskim życiem, wolnością, łaską; po drugie – w głębokiej jedności i w modlitwie, i po trzecie – na krzyżu, w darze swego życia i w przebitym boku, otwartym sercu. Nad tymi wymiarami miłości Boga należy się głęboko zastanawiać, a następnie starać się ubogacać tą refleksją nasze nabożeństwo i kult Serca Pana Jezusa. Kult ten jest poniekąd ośrodkiem i centrum całej duchowości chrześcijańskiej. Boskie Serce Jezusa, żywy jego kult, nasz powrót do niego, otwarcie się na jego zbawczą miłość – to istotnie fundament dla cywilizacji miłości. To warunek kształtowania w sobie nowego serca – powiedział ks. Tadeusz Michałek SCJ.