Reklama

Geopolityczny Smoleńsk

O katastrofie smoleńskiej w Polsce mówiło się wiele, jednak szybko zaczęto też zarzucać, że rozmawia się na ten temat zbyt wiele, że znów uprawia się nikomu niepotrzebną martyrologię, że upolitycznia się tę wielką tragedię narodową. Co więcej, niemal tuż po pogrzebach wielkie media zaczęły ten temat metodycznie ignorować, wręcz wyszydzać. Twierdzono, że Polacy są „tym Smoleńskiem” już bardzo zmęczeni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niektórzy Polacy ulegli zmęczeniu medialnym szumem wokół katastrofy smoleńskiej, o cechach klasycznej dezinformacji – rzecz jasna, nie wszyscy. Jednakże ci niezmordowanie dociekliwi, niedający wiary oficjalnie obowiązującym trendom propagandowym, zostali nazwani ciemnogrodem. Niepoprawny politycznie stał się już nawet sceptycyzm wobec raportu rosyjskiego MAK-u, a krytykę polskiego raportu komisji Millera uznano w Polsce za szczyt tejże niepoprawności. Starano się wszelkimi sposobami, dosłownie od pierwszych chwil, wypierać ze świadomości społecznej jakiekolwiek myślenie o możliwości zamachu, a w zamian oficjalne polskie źródła do dziś – tak jak natychmiast po zdarzeniu – sugerują winę polskich pilotów.

Dezorientacja i chaos – to były zasady mówienia o katastrofie smoleńskiej. Obowiązujące w Polsce, bo świat, jeśli nie liczyć pierwszych newsowych dni, milczał. Ze spokojem przyjmowano na Zachodzie raport MAK-u, a przede wszystkim ceniono opanowanie polskiego rządu, który tak skutecznie przeciwstawiał się owym „podpalaczom”, którzy chcieli przerwać ten błogostan, sugerując nieczyste intencje Rosji. Sposób postrzegania Rosji zaczął się zmieniać dopiero z początkiem 2014 r. Stopniowo i powoli, bo ludzie na Zachodzie wciąż woleliby mieć święty spokój i nie myśleć ani o wojnie na Ukrainie, ani tym bardziej o tym, że pod Smoleńskiem 5 lat temu zginęli Prezydent RP i znaczące osobistości polskiej elity politycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najwyższa pora

W kwietniu 2015 r. w Niemczech, a już miesiąc później w Polsce ukazała się książka znanego i cenionego niemieckiego dziennikarza śledczego Jürgena Rotha pt. „Tajne akta S”. Jest to – śmiem twierdzić – pierwsza tego typu publikacja – nie tylko ukazująca szeroki, geopolityczny kontekst katastrofy smoleńskiej, ale przede wszystkim systematyzująca i porządkująca narosły wokół niej, a spowodowany przez polskie (i oczywiście rosyjskie) media chaos. Jako taka jest cenna nie tylko dla niewiele na ten temat wiedzących czytelników zachodnich, ale także dla wszystko już wiedzących i ponoć niechcących już więcej wiedzieć Polaków.

Reklama

Książka ta – jak zaznacza sam autor – jest próbą opisania unikalnej w skali świata katastrofy, która „miała nieszczęście” zdarzyć się w czasie, kiedy zachodni świat był jeszcze naiwnie przekonany o dobrych intencjach Rosji, kiedy tak bardzo chciał ją do siebie przytulić. W 2010 r. myślenie o zamachu było dowodem na zbyt wybujałą fantazję, a mówienie o nim – z perspektywy Rotha – „brzmiało awanturniczo i niewiarygodnie”.

Jürgen Roth zdecydował się napisać książkę o katastrofie smoleńskiej, mimo że wydawać by się mogło, iż w obliczu kryzysów i gwałtownych przemian na świecie, w obliczu wojny na Ukrainie nikt już nie interesuje się tym, co zdarzyło się w 2010 r., kiedy to w do dziś niewyjaśnionych należycie okolicznościach zginęła „istotna część elit Rzeczypospolitej Polskiej”. Niemiecki reporter uważa, że wprost przeciwnie – właśnie teraz jest najwyższa pora, by nadrobić wcześniejsze zaniechania i przynajmniej zastanowić się nad sprawą katastrofy smoleńskiej.

Książka powstała po to, by pokazać tragedię smoleńską jako wydarzenie, które w istocie dotknęło nie tylko samych Polaków, ale – czas to pokazał – cały cywilizowany Zachód. Autor krok po kroku opisuje geopolityczny mechanizm i podważa z góry narzucone w Polsce i na Zachodzie przekonanie, że katastrofa smoleńska nie mogła w żadnym razie być ogniwem tego mechanizmu, że musiała być li tylko wypadkiem lotniczym, jakich wiele.

Dla zachodniego czytelnika – jeśli zechce tę książkę przeczytać, zachęcony dyskusją na jej temat w niemieckich mediach – ważne jest tło historyczne sięgające II wojny światowej, sowieckiego mordu na polskich elitach w Katyniu, ale także uporządkowanie pewnych znaczących faktów z najnowszej historii Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Roth stara się w sposób klarowny i obiektywny przedstawić sylwetkę Lecha Kaczyńskiego, jego politykę, charakteryzującą się ograniczonym zaufaniem wobec Rosji – wtedy ostro krytykowaną, dziś tragicznie zweryfikowaną. I nie kryje pytania, czy Prezydent RP pod Smoleńskiem nie zapłacił właśnie za ten swój brak pokory, za nieustępliwą obronę polskich interesów, choćby w sprawie kontraktu gazowego z Rosją.

Reklama

Niejako w kontrapunkcie do biegu zdarzeń Roth pokazuje też pełną zagadek karierę Władimira Putina – od niepozornego pułkownika służb specjalnych do bezwzględnego jedynowładcy o imperialnych aspiracjach. Opisując jego konsekwentnie agresywną politykę, niemiecki reporter znakomicie ilustruje obowiązującą w niej metodę odwracania kota ogonem, której Zachód tak długo nie chciał dostrzec i nie przyjmował do wiadomości jej istnienia, a w swoim czasie to prezydenta Kaczyńskiego wolał uznawać za wichrzyciela i zawalidrogę w skompromitowanym dziś – chyba? – tzw. resecie stosunków z Rosją.

Jeszcze w grudniu 2014 r. – przypomina Roth – niemieccy dostojnicy, przedsiębiorcy i ludzie kultury wystosowali list otwarty pt. „Znowu wojna w Europie? Nie w naszym imieniu!”. Wzywali oni do polityki odprężenia, ale bez słowa na temat agresywnej polityki Putina. Za to było tam zdanie: „Od czasu kongresu wiedeńskiego w 1814 r. Rosja należy do uznanych mocarstw kształtujących Europę”.

Chłodnym okiem

Jürgen Roth w swej książce pieczołowicie zdaje relację z przebiegu badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Niczego nie wyśmiewa, niczego nie deprecjonuje, zadaje te pytania, które w Polsce uznawane są za oszołomskie (i wyraża zdziwienie, że w naszym kraju są one z góry skreślane, co ogranicza możliwość dojścia do prawdy).

Wiele przesłanek przemawia za tym – pisze – że na pokładzie tupolewa mogło dojść do jednej lub kilku eksplozji. Przypomina tu raport Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec (BND) z marca 2014 r., w którym „utrzymywano, że zlecenie zamachu na TU-154M pochodziło «bezpośrednio» od wysokiej rangi polskiego polityka i było skierowane do generała FSB Jurija D.”. Roth przytacza wątek tego dokumentu dotyczący rosyjskich nacisków na Polskę w sprawie podpisania umowy na dostawy i tranzyt gazu. W związku z odkryciem w Polsce zasobów gazu łupkowego i możliwością uniezależnienia się od rosyjskich dostaw Gazpromowi zależało na jak najpilniejszym podpisaniu długoterminowej umowy z Polską. Prezydent Kaczyński kategorycznie oponował.

Reklama

Roth w swojej relacji dotyczącej dokumentu niemieckich służb nie pomija pytania: „Na ile poważnie można traktować ten raport?”. I z reporterskiej rzetelności zastanawia się: „Nie wiadomo, czy jest to stosowana we wszystkich międzynarodowych kręgach wywiadowczych zwykła dezinformacja, czy też mamy do czynienia z chłodną analizą politycznych struktur władzy w Polsce w kontekście wielkich projektów gospodarczych”. Tymczasem w Polsce do dziś – mimo dość nagłej, wymuszonej zmiany w polityce polskiego rządu wobec Rosji – każda tego rodzaju próba zastanawiania się wciąż jest skazywana na wyszydzenie.

Doszło do tego, że to niemieckiemu reporterowi możemy obecnie zawdzięczać rzeczową i spokojną systematyzację tego, co działo się w Polsce po katastrofie smoleńskiej w sprawie jej wyjaśnienia. Główne polskie media zajmowały się jedynie zaciemnianiem obrazu, media opozycyjne natomiast dostarczały sensacyjnych informacji, siłą rzeczy w sposób wyrywkowy i mocno nacechowany emocjonalnie. Zabrakło chłodnego spojrzenia.

Jürgen Roth nie szydzi z Zespołu Parlamentarnego Antoniego Macierewicza, przeciwnie – potwierdza niekłamane kompetencje współpracujących z nim naukowców. Imponująco szczegółowo relacjonuje też to, co sami nazywamy „polskim piekłem”, a co rozpętało się wokół prac tegoż zespołu. Dziwi się brakiem współdziałania tzw. oficjalnych czynników z tymi, którzy mają odpowiednie zaplecze naukowe i gotowi są pro publico bono poświęcić swój czas oraz własne pieniądze, aby dojść do prawdy w tej najważniejszej dla Polski sprawie. Opisuje konferencje smoleńskie, niezrozumiale nieudaną inicjatywę prof. Michała Kleibera, zastraszenie polskiego środowiska naukowego, niemoc polskich prokuratorów, propagandową rolę Macieja Laska jako przewodniczącego rządowego zespołu ekspertów, dziwne samobójstwa ludzi w jakiś sposób związanych ze sprawą smoleńską, ale przede wszystkim – zaniechania polskich władz, od początku do końca. Roth stara się dotrzeć do ich korzeni.

Reklama

Mamy więc w tej książce drobiazgową analizę nieprawidłowości w przygotowaniach do wizyty prezydenta Polski w Katyniu. Niemiecki autor nie kryje zdumienia ich skalą, sugeruje wręcz nieprzypadkowość sekwencji zdarzeń. Zwraca np. uwagę na sprawę, która w polskich rozważaniach pojawiała się tylko marginalnie – na „niebezpieczną umowę serwisową”, na podstawie której samolot TU-154M w 2009 r. przechodził remont w Rosji, gdzie był pozostawiony praktycznie bez polskiego dozoru.

Mamy też analityczny opis nieporadnej polskiej dyplomacji, która nie reagowała na dyktowane przez Putina warunki, że nie życzy on sobie obecności prezydenta Kaczyńskiego na uroczystościach w Katyniu, na skutek czego doszło do rozdzielenia wizyt, czemu w Polsce zupełnie się nie dziwiono, a tym bardziej nie śmiano nawet niczego złego podejrzewać... A Donald Tusk nie zareagował na bezczelne słowa Putina podczas wspólnej konferencji już w czasie tychże uroczystości, że, jego zdaniem, Stalin zdecydował się na rozstrzelanie Polaków, kierując się chęcią zemsty za głód i choroby ponad 30 tys. czerwonoarmistów, którzy w wyniku wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. trafili do polskiej niewoli. Po tych słowach, dwa dni później – pisze Roth – dzień przed brzemiennym w skutki lotem do Smoleńska rosyjskie służby odmówiły ochronie polskiego prezydenta wnoszenia broni na pokład samolotu (...), zabroniono przedstawicielom jego kancelarii sprawdzenia lotniska wojskowego. Itd., itp. Podobnymi zdziwieniami i dziwnościami wprost usiana jest książka Jürgena Rotha.

Reklama

Nadal niedowierzanie

Czy publikacja niemieckiego reportera pobudzi myślenie, czy wywoła jakąkolwiek reakcję krajów zachodnich na sprawę wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej? Realnie biorąc, trudno się tego spodziewać, choć niewątpliwie już samo jej pojawienie się można uznać za swego rodzaju przełom. Z pewnością zawarte w niej analizy będą nadal zbyt trudne do przyjęcia.

Znający doskonale zachodnie, zwłaszcza niemieckie realia prof. Zdzisław Krasnodębski uważa, że przedstawiony w książce Rotha obraz III RP jest tak wstrząsający, iż przeciętny niemiecki czytelnik może go przyjmować z niedowierzaniem. Powątpiewanie może też budzić opisanie polskiej polityki Donalda Tuska, obecnego przewodniczącego RE, czy też polityczne manewry Bronisława Komorowskiego, ulubieńca wielu zachodnich polityków. Mimo to można mieć nadzieję, że ta publikacja przerwie przynajmniej zmowę milczenia wokół tragedii smoleńskiej. Ale i to nie jest pewne.

2015-06-16 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

[ TEMATY ]

Częstochowa

forum

mężczyźni

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

W kontekście powszechnej narracji o zagubieniu przez mężczyznę jego tożsamości oraz o tzw. kryzysie męskości i ojcostwa forum ma stanowić zachętę do podejmowania odpowiedzialnej aktywności mężczyzny oraz jego pełniejszej integracji z rodziną i społeczeństwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję