Reklama

Polska

Kard. Nycz: nie ma żadnych podtekstów w zawieszeniu rozmów ws. Funduszu Kościelnego

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, nie należy szukać żadnych podtekstów w tym, że rozmowy na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego w odpis podatkowy zostały wstrzymane. Jak wyjaśnił KAI, bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że od rozpoczęcia rozmów w 2012 r. urzęduje już trzeci minister administracji i cyfryzacji, i każdy kolejny szef tego resortu przed przystąpieniem do spotkań ze stroną kościelną potrzebuje czasu na zapoznanie się ze stanem prac.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Stelmasiak Artur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem kard. Nycza, kwestia przekształcenia Funduszu Kościelnego w mechanizm odpisu 0,5%, jakiego mieliby dokonywać obywatele na wskazany przez siebie Kościół lub związek wyznaniowy „to nie jest prosta, ale bardzo skomplikowana materia”. - Jeśli minister się zmienia, to musi mieć czas na przygotowanie – powiedział metropolita warszawski.

„Nam też się tak strasznie nie śpieszy z tego powodu, że zmiana sposobu wspierania choćby ubezpieczeń duchownych wymaga [uruchomienia] ogromnej procedury, dlatego ze swojej strony nie naciskamy, by to było szybko” – powiedział KAI kard. Nycz. - Nie wiem, czy ten okres - na rok przed wyborami – jest najlepszy na dyskutowanie tej materii – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak powiedział, te wszystkie razem wzięte przyczyny skłoniły obie strony do czasowego zawieszenia rozmów. - Tym bardziej, że cała materia szczegółowa jest przygotowana – zaznaczył.

Zdaniem kard. Nycza, „było kilka rozbieżności dotyczących pewnych kwestii ideowych, ale po stronie min. Trzaskowskiego było duże otwarcie na to, by pokazać mechanizm przejścia na nowy sposób wspierania Kościoła – nie czegoś, co jest nowym „datkiem” na Kościół, ale aby uświadomić ludzi, że chodzi o zastąpienie Funduszu. Czyli nic z łaski, tylko ze sprawiedliwości, i pod tym względem jest postęp – wyjaśnił.

Reklama

Jak podkreślił kard. Nycz, w trakcie przedpołudniowego wykładu prof. Wojciecha Łączkowskiego na zebraniu plenarnym Episkopatu na temat stanu stosunków państwo-Kościół, poruszona została m.in. kwestia klauzuli sumienia.

Zdaniem metropolity warszawskiego, jest to jedno z najważniejszych zagadnień wynikających z autonomii obu podmiotów. Dotyczy bowiem ogólnej oceny tego, jak w świetle zapisów Konstytucji i Konkordatu móc bezpiecznie i w zgodzie ze swoim sumieniem odnosić się do takich problemów jak aborcja czy eutanazja. – To jest dziś, a za chwilę w związku z możliwościami medycyny będą się pojawiać jeszcze trudniejsze sprawy biomedyczne – powiedział kard. Nycz.

Odnosząc się do złożenia przez Naczelną Radę Lekarską wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących klauzuli sumienia, kard. Nycz powiedział, że jest potrzeba wprowadzenia takich rozwiązań prawnych, które uchronią lekarzy przed obowiązkiem działania wbrew swojemu sumieniu. – Trzeba tak zabezpieczyć prawo, by konkretny lekarz nie musiał wchodzić w przestrzeń, w której staje się wspólnikiem w popełnieniu czegoś, co jest niezgodne z jego sumieniem – powiedział.

W opinii kardynała, obowiązek wskazywania placówki, w której dokonuje się np. zabiegów aborcji powinno wziąć na siebie państwo, „albo mówiąc najkrócej ustawodawca – ten, który uchwalił ustawę, która wchodzi w kolizję z sumieniami lekarzy – żeby to on był zobowiązany, skoro już tak jest, do wskazania, tak jak w przypadku dyskutowanej ostatnio sprawy [prof. Bogdana Chazana – KAI]”.

Metropolita warszawski powiedział jednocześnie, że byłby ostrożny w rozszerzaniu klauzuli sumienia na zawody niemedyczne, np. nauczycieli czy prawników. – Można wtedy bardzo łatwo osłabić problem klauzuli tam, gdzie jest ona absolutnie konieczna – stwierdził.

Jak dodał, sam jest za rozszerzeniem klauzuli sumienia na farmaceutów i popiera to środowisko w takich dążeniach. – Natomiast co do zrównywania wszystkich – to są sprawy nieporównywalne – powiedział kard. Nycz.

2014-10-08 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Konstytucja 3 Maja chlubnym świadectwem mądrości naszych przodków

[ TEMATY ]

kardynał

Warszawa

kard. Kazimierz Nycz

WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG

Konstytucja 3 maja jest chlubnym świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków – powiedział dziś w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, jego małżonki, przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu RP oraz wojska i służb mundurowych.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odegrania "Mazurka" Dąbrowskiego. W homilii kard. Nycz przypomniał, że 3 maja to przede wszystkim święto maryjne, związane ze ślubami króla Jana Kazimierza, ponowionymi przez Stefana Kard. Wyszyńskiego. Dodał, że dziś wyrażamy także wdzięczność naszym przodkom za ustanowienie Konstytucji 3 maja. – Dziękujemy, że mięliśmy tak mądrych przodków, którzy w ostatnim momencie (…) potrafili ustanowić konstytucję, która była pierwszym takim dokumentem na kontynencie europejskim – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Ocalały z pożaru fragment drzwi z Bazyliki św. Pawła za Murami wystawiony w rzymskim muzeum

2025-03-21 10:48

[ TEMATY ]

Rzym

muzeum

drzwi

Bazylika św. Pawła za Murami

ks. Mariusz Bakalarz

Bazylika św. Pawła za Murami

Bazylika św. Pawła za Murami

W 1823 r. wielki pożar, spowodowany zaniedbaniem podczas prac remontowych, prawie całkowicie zniszczył Bazylikę św. Pawła za Murami. Odbudowa świątyni trwała ponad 30 lat. Jednym z niemych świadków tego katastrofalnego wydarzenia jest fragment drzwi, przez lata przechowywany w magazynie. Przez najbliższych kilka dni można go oglądać w rzymskim Muzeum Narodowym Pałacu Weneckiego.

Fragment poczerniałej płytki pochodzącej z drzwi Bazyliki św. Pawła za Murami jest ważnym świadkiem ogromnego pożaru, który 15 lipca 1823 r. zniszczył niemal całą świątynię, przechowującą dziś doczesne szczątki Apostoła Narodów. Do 24 marca niewielki element pochodzący z drzwi bazyliki, odkryty na nowo po latach zapomnienia, można zobaczyć z bliska w Pałacu Weneckim. Ekspozycja rozpoczyna cykl wystaw „Przywracanie. Z magazynów na szlaki zwiedzania”.
CZYTAJ DALEJ

„Niedziela. Magazyn” - kolejne fascynujące elementy dziejów

2025-03-21 21:06

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Studio Graficzne "Niedzieli"

Dramaty, tajemnice, sensacje, ludzie którzy zmienili Kościół i świat oraz cuda – wszystko to znajdziemy w najnowszym numerze kwartalnika „Niedziela. Magazyn”, który będzie w sprzedaży dostępny od 30 marca, zarówno w wersji papierowej, jak i w e-wydaniu.

Najnowszy numer „Magazynu” (kwiecień-czerwiec 2025) pojawia się w czasie szczególnym – 20 lat temu do domu Pana odszedł najwybitniejszy z Polaków. Śmierć Jana Pawła II poruszyła serca absolutnie wszystkich. „2 kwietnia 2005 r. stał się dniem wyjątkowym, dla którego próżno szukać analogicznego w ponad 1000-letniej historii kraju. Ten dzień stał się datą przełomu. Razem z nami, choć zapewne z o wiele mniejszą intensywnością, ten dramat przeżywał cały świat, a obrazki z Watykanu i z Polski dominowały w światowych mediach. Nazywano ten czas różnie. Narodową żałobą. Narodowymi rekolekcjami. Narodowym dramatem. Dominowało jedno odczucie – że coś bardzo ważnego się skończyło. Z oczu łzy wyciskał kamień wielkiej straty. Z drugiej strony zdawaliśmy sobie sprawę, albo przymuszeni musieliśmy sobie zdawać, że wraz z końcem przychodzi zawsze nowy początek” – zauważył w edytorialu ks. Paweł Rozpiątkowski, redaktor naczelny „Magazynu”. W związku z 20. rocznicą śmierci Jana Pawła II Paweł Zuchniewicz przybliża przełomowe momenty w pontyfikacie papieża Polaka, ukazując je jako „nowy początek”, zaś prof. dr hab. Paweł Skibiński w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem mówi o recepcji nauczania papieskiego wśród Polaków i o tym, czy zaniedbaliśmy dziedzictwo Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję