Reklama

Aspekty

Synod Metropolitalny w Gorzowie

W sobotę 14 marca w Domu Biskupim w Gorzowie odbyła się II sesja plenarna Synodu Metropolitalnego Szczecińsko-Kamieńskiej Prowincji Kościelnej. Naszą prowincję kościelną, czyli metropolię, tworzą archidiecezja szczecińsko-kamieńska oraz diecezje koszalińsko-kołobrzeska i zielonogórsko-gorzowska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2015, str. 1

[ TEMATY ]

synod

Aleksandra Bielecka

Uroczysta inauguracja synodu w Gorzowie w 2010 r.

Uroczysta inauguracja synodu w Gorzowie w 2010 r.

Synod próbuje spojrzeć w przeszłość na te trzy diecezje, które kiedyś stanowiły jedność i wydobyć z tej przeszłości to, co było charakterystyczne, i to, co pozostało jako wspólne dziedzictwo. Synod jednocześnie pragnie przekazać te elementy, które powinny być kontynuowane i rozwijane. Patrzymy także w przyszłość. Synod jest darem dla duchowieństwa i laikatu, ażeby można było kształtować Kościół czasów obecnych zgodnie ze wskazaniami Kościoła powszechnego, a z drugiej strony nie rezygnować z tych elementów, które są dla nas szczególnie charakterystyczne. Pośród tych charakterystycznych dla nas elementów jest to, że u nas bardzo zaangażowany jest laikat. Wielu świeckich oddolnie dopomina się działalności w różnych sferach życia. Mamy wielu świeckich, których przeszli przez studia teologiczne czy studium katechetyczne. Wykształcono blisko 1000 osób i one są bogactwem naszego Kościoła – wyjaśnił cel synodu bp Stefan Regmunt.

W gorzowskiej sesji synodalnej uczestniczyli biskupi z wszystkich diecezji wchodzących w skład metropolii. Sesja plenarna zgromadziła także: dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, rektorów wyższych seminariów duchownych z Paradyża, Szczecina i Koszalina, przedstawicieli kapituł katedralnych z Gorzowa, Szczecina i Koszalina, przedstawicieli rad kapłańskich i duszpasterskich z poszczególnych diecezji oraz członków synodalnej komisji koordynacyjnej, zespołów eksperckich oraz komisji roboczych.

Sesje plenarne synodu opiniują teksty robocze przygotowane przez poszczególne komisje synodalne. Teksty te będą podstawą uchwał synodalnych, a o ich ostatecznym przyjęciu zdecyduje kolegium biskupów metropolii.

Decyzję o zwołaniu Synodu Metropolitalnego podjęto 21 maja 2009 r. na spotkaniu biskupów w Szczecinie, zaś sam synod został uroczyście zainaugurowany 22 stycznia 2010 r. w katedrze gorzowskiej. 25 lutego 2012 r. w Koszalinie odbyła się I sesja plenarna Synodu Metropolitalnego. III sesja plenarna odbędzie się 13 czerwca w Szczecinie. Uroczyste zamknięcie synodu nastąpi 21 listopada w Szczecinie podczas obchodów jubileuszu 875-lecia ustanowienia historycznej diecezji pomorskiej w Wolinie.

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: podano skład XIV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

4 biskupów z Europy, 4 z obydwu Ameryk, 3 z Afryki, 3 z Azji oraz jeden z Australii zostało członkami XIV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów. 12 z nich wybrali ojcowie synodalni, a trzech mianował Papież Franciszek – poinformowano dziś w Watykanie.

Ojcowie synodalni wybrali następujących biskupów:

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję