Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkanie tradycji z nowoczesnością

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, przy współudziale delegatur z całej Polski, zorganizował Kongres Przyszłości Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

2025-10-15 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając kongres dr Karol Piskorski dyrektor IPN Oddział w Łodzi podkreślił, że Łódź przez pokolenia była symbolem walki, solidarności, wytężonej pracy, ale również współistnienia wielu kultur.

- Dzisiaj Łódź jest miejscem spotkania historii przeszłości z przyszłością. Jest miejscem spotkania doświadczenia z młodością, a także spotkania tradycji z nowoczesnością – dodał pan dyrektor. Witając młodzież szkolną i akademicką zaznaczył, że to z myślą o nich zorganizowano kongres, ponieważ młodzi ludzie poszukują nowego języka patriotyzmu, a odpowiedzialni dorośli muszą zrobić wszystko, aby implementować nowoczesne i bardziej skuteczne formy przekazu treści historyczne młodemu pokoleniu. Zainteresowanie kongresem jest bardzo duże. Już w pierwszym dniu Zatokę Sportu Politechniki Łódzkiej, w której odbywają się spotkania odwiedziło kilka tysięcy pasjonatów historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla najmłodszych przygotowano przedstawienie teatralne, w którym poznawali „Historię Misia Wojtka”. Młodzież chętnie brała udział w edukacyjnych podróżach historycznych. Poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów poznawała historię Polski w XX wieku. Udział w każdej grze był nagradzany wspaniałymi pamiątkami.

- IPN to nic innego jak przestrzeń do zainicjowania co w skrócie nazywam NEH czyli Nowoczesna Edukacja Historyczna. NEH jest to edukacja, która sprosta wyzwaniom cyfrowej epoki, umiejętnie połączy tradycyjne patriotyczne wartości z nowoczesnymi technologiami – powiedział dr Karol Piskorski.

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Przez całe życie przyjmujcie Ciało Jezusa czystym sercem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wraz z początkiem wakacji w archidiecezji łódzkiej zakończyły się uroczystości pierwszych komunii świętych. Pandemia nieco pokrzyżowała wcześniejsze plany organizacji uroczystości zarówno w kościołach, jak i w lokalach. Jednak już od początku maja w łódzkich parafiach odbywały się mniejsze lub większe uroczystości dla trzecioklasistów. Wiele parafii rozdzieliło klasy na mniejsze grupy, tak by każdy mógł przeżyć swoją I Komunię Świętą razem z najbliższą rodziną. W niektórych wspólnotach odbywały się także uroczystości indywidualne.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Kęt

[ TEMATY ]

św. Jan z Kęt

Arkadiusz Bednarczyk

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Niezwykła pracowitość, wnikliwy umysł, dobre serce – to cechy, które zjednały pobożnemu profesorowi miłość i oddanie nie tylko studentów, ale także ubogiej ludności Krakowa.

Johannes de Canti
CZYTAJ DALEJ

20-lecie Szkoły Sióstr Pijarek w Rzeszowie

2025-10-20 23:39

Alicja Kaczyńska

Jubileusz szkoły ss.Pijarek w Rzeszowie

Jubileusz szkoły ss.Pijarek w Rzeszowie

Jubileusz 20-lecia rozpoczął się Mszą świętą w kościele p.w. Bł. Karoliny, której przewodniczył biskup Jan Wątroba – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Następnie, zaproszeni goście, m.in. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas - Hul, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Zastępczyni prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz Kurator Oświaty Dorota Nowak - Maluchnik jak i przedstawiciel wydziału edukacji uczestniczyli w programie słowno - muzycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli.

Siostra Dyrektor, mgr Joanna Tajduś powiedziała: „20 lat temu zbudowaliśmy mury, ale to dopiero uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy sprawili, że te mury mogły ożyć. Jesteśmy dumni z dzieła, które kilkaset lat temu zapoczątkowała założycielka naszego zgromadzenia święta Paula Montal. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów, które plasują nas w czołówce rankingów, lecz nie o rankingi tutaj chodzi. Nasza szkoła jest miejscem, gdzie każdy może poczuć się ważny, poczuć się jak w domu.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję