Reklama

Niedziela w Warszawie

Randka w kościele

Nie liczy się małżeński staż, ani bagaż doświadczeń. Każde małżeństwo jest zaproszone na kurs przygotowanym przez Stowarzyszenie Alpha Polska

W niedzielny wieczór przed kościołem św. Tomasza na Ursynowie stoi kilkanaście par trzymających się za rękę. Wbrew pozorom nie przyszli tu na Msza św., ale na prawdziwą randkę. W specjalnie zaaranżowanej sali czekają na nich pięknie zastawione dwuosobowe stoły, romantyczna muzyka, świece i róże dla ukochanych.

Randkę prowadzi małżeństwo – Piotr i Izabela Herman. W trakcie prezentacji Piotr wykonuje eksperyment małżeński. Podnosi do góry pusty, szklany kielich i mówi: – Tak jak on jestem całkowicie pusty. Ale gdy moja ukochana żona powie, że mnie kocha i pochwali, to sytuacja się zmienia. Po kilku jej ciepłych słowach, jestem spełniony, czuję się potrzebny i szczęśliwy – mówi Piotr, pokazując innym stopniowo napełniany kielich.

Ale może być zupełnie inaczej. Bardzo często małżonkowie nie znają swoich wzajemnych potrzeb. – Gdy robię, to co tylko mi się wydaje słuszne, często nie trafiam w potrzeby mojej żony – pokazuje Piotr rozlewając sok wokół kielicha. – Napracuję się, mam dobre chęci, ale nic z tego mi nie wychodzi. Poświęciłem czas i energię, a żona nadal jest niezadowolona – mówi pokazując prawie pusty kielich i rozlany sok na tacy.

Ten eksperyment obrazuje rzeczywistość wielu małżeństw. Bardzo często zdarza się, że kochający mąż nie zna potrzeb swojej żony, a żona potrzeb męża. – Dlatego też musimy popracować nad komunikacją we wzajemnych relacjach. Poznać i zrozumieć drugą osobę – tłumaczy Izabela Herman.

Małżeński przegląd

Z dobrym małżeństwem jest jak z samochodem. Regularny przegląd usprawnia jego działanie – podkreślają organizatorzy kursów małżeńskich i zachęcają, by gruntownie przyjrzeć się małżeńskiej miłości. Kurs Alpha w parafii św. Tomasza składa się z ośmiu randek zorganizowanych w wyjątkowym klimacie.

Podczas posiłków w romantycznej atmosferze prezentowany jest multimedialny wykład. Pomiędzy daniem głównym, a deserem jest także czas na ćwiczenia. Wszystko to uczestnicy wykonują w parach. Co więcej, małżeństwa wychodzą z domu parafialnego z pracą domową. Zadania, które powinni wykonać przez najbliższy tydzień, czyli przed następną kościelną randką.

Reklama

– Ćwiczenia są profesjonalnie skonstruowane, aby małżonków ukierunkować na potrzeby drugiego. Pary zadają sobie takie pytania, o których zapominają w codziennym życiu – mówi Izabela Herman. – To ich otwiera na siebie.

Kurs małżeński Stowarzyszenia Alpha International Holy Trinity Brompton, to doskonałe narzędzie. Opiera się na sprawdzonych metodach opracowanych w 1996 r. przez angielskie małżeństwo Nicky’ego i Silę Lee.

– Dzięki temu mamy gotowy schemat kursów, a materiały są profesjonalnie przygotowane. Przetłumaczona wersja kursów została spolszczona, czyli dostosowana do kultury i warunków w naszym kraju – mówi Piotr.

Odpowiedź na Synod

Kursy małżeńskie Alpha są odpowiedzią na znaki czasu, które wskazują na kryzys małżeństwa i rodziny. Doskonale komponują się też z wezwaniem trwającego Synodu o rodzinie. Troską Kościoła powinna być nie tylko praca z narzeczonymi przed ślubem, ale także duszpasterska praca z małżeństwami.

Państwo Herman nie są wcale ekspertami ds. małżeństwa. Choć mają 18-letni staż, to kilka miesięcy temu sami wzięli udział w takich randkach. – Jesteśmy absolwentami jesiennego kursu, a teraz sami prowadzimy spotkania – mówi Izabela. – Materiały są tak przygotowane, że kursy może poprowadzić praktycznie każdy. Małżeństwo, które weźmie udział w kursie, będzie potrafiło poprowadzić spotkania.

Podobne randki mogłyby odbywać się więc praktycznie w każdej parafii. Potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie, stoliki, ładna zastawa i trochę dobrych chęci. Kurs w parafii św. Tomasza na Ursynowie został zorganizowany dzięki ludziom, którzy chcą poświęcić swój czas na ewangelizację oraz pracę z innymi małżeństwami. Okazało się, że chętnych małżeństw jest prawie trzy razy więcej, niż miejsc w parafialnej sali.

– Kursy małżeńskie są inicjatywą w 100 proc. oddolną, bo to sami parafianie przyszli do mnie z takim pomysłem. W takiej sytuacji proboszcz może tylko się cieszyć – mówi ks. dr Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza na Ursynowie. – Musimy wspierać rodziny w tych trudnych i niesprzyjających czasach. Mam nadzieję, że z tych kursów wyrośnie wspólnota małżeństw w naszej parafii.

Ogólne informacje o kursie można znaleźć na stronie: www.kursmalzenski.org albo kontaktując się z biurem Alpha Polska tel. 22 746 32 68

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie przenoście prawosławnych rozwiązań na grunt katolicki

[ TEMATY ]

małżeństwo

prawosławie

Synod o rodzinie

Tomasz Lewandowski

Spore zainteresowanie ojców synodalnych wzbudziły wystąpienia przedstawicieli innych wspólnot chrześcijańskich. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji pojawiły się głosy o możliwości wykorzystania w Kościele katolickim wobec osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach praktyki, jaką stosuje się w prawosławiu. Znawcy wschodniego chrześcijaństwa ostrzegają jednak przed bezrefleksyjnym przenoszeniem takich rozwiązań na grunt katolicki.

Zdaniem abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który często ma do czynienia z takimi przypadkami na zdominowanej przez prawosławie Białorusi, Kościół katolicki uznaje wszystkie sakramenty Kościoła prawosławnego i na odwrót. Dotyczy to także sakramentu małżeństwa, z tym, że w prawosławiu biskup swoją władzą może „zdjąć błogosławieństwo” z pierwszego związku w wypadku, kiedy małżeństwo [zawarte w Cerkwi] rozpadło się i pozwolić na błogosławieństwo ponownego związku. Z tym, że ten drugi związek nie jest już sakramentem, choć ci, którzy w nim żyją, mogą przystępować do sakramentów, w tym do Komunii św. Na pewno dla wielu biskupów z krajów, gdzie nie ma Kościoła prawosławnego, informacja o tym była wielkim zaskoczeniem i nowością. „Jednak chcę podkreślić, że ten drugi związek małżeński, na który pozwala Cerkiew, nie jest sakramentalny. A my jednak chcemy, by to był sakrament, więc tak automatycznie trudno byłoby tę praktykę przenieść” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Kondrusiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję